Zlato je jedným z tých investícií, ktoré lákajú extrémnymi názormi a ideologickými argumentmi, ktoré uprednostňujú niečo reálne pred nereálnym. Myslím si, že celým dôvodom toho všetkého je skutočnosť, že USA boli kedysi naviazené na zlatý štandard, ktorý bol viac či menej nahradený Federálnym Rezervným systémom, ako forma menovej politiky.
Je zriedkavé nájsť jednoduchú historickú úvahu ohľadom tohto žltého kovu, ktorá nezahŕňa veľmi zpolitizované alebo skreslené názory, tak som si pre Vás pripravil malý prehľad histórie výkonu zlata, ako investície v priebehu rokov.
V auguste roka 1971, kedy Richard Nixon ukončil konvertibilitu amerického dolára na zlato, cena bola zhruba na úrovni 40 dolárov za uncu. Odtiaľ rástlo až na 850 za uncu, do začiatku roka 1980, čo predstavuje návratnosť o hodnote viac ako 2000%. V desaťročí, kde boli v USA zaznamenané poklesy výnosov ako u akcií tak aj u dlhopisov, spolu s rozsiahlou infláciou sa tak v tej dobe považovalo za zďaleka jednu z najlepších investícií. Predtým, ako Nixon odstránil naviazanie sa príliš nehýbalo, takže je veľmi pravdepodobné, že z hľadiska ceny sa jednalo o dorovnanie jeho reálnej hodnoty.
Súvisiace: INFOGRAFIKA: Obrázok o Histórií ZLATA
Od toho okamihu, v priebehu nasledujúcich 20 rokov cena zlata klesla o viac ako 70%, až nakoniec dosiahla dna v roku 1999. Návratnosť v rokoch 1980 až 1999 bola ročne na úrovni len zhruba -6%. Od roku 1971 do roku 1999 bol celkový ročný výnos v blízkosti 6%, čo poukazuje na objemy celkovej návratnosti, ku ktorej došlo práve od roku 1970.
Z ceny niečo málo cez 250 dolárov za uncu na konci roka 1999, zlato potom ku koncu roka 2011 vzrástlo na viac ako 1 900 dolárov za uncu, čo je zisk na úrovni takmer 650%, alebo sa jedná o ročný výnosu o hodnote viac než 18%. Keď zlato v jeden deň dosiahlo uzatváraciu cenu nad 1 900 dolárov/uncu, prišlo k jeho pomerne rýchleho ústupu z jeho rekordnej ceny. Z vrcholu v septembri roka 2011 je tak zlato v strate okolo 42%.
V nižšej tabuľke je možné vidieť návratnosť v rôznych časových horizontoch, čím získate prehľad o výkone cien zlato v priebehu rôznych dekád:
Je ešte veľa času, ktorý zostáva v súčasnej dekáde, ale ak by situácia pokračovala ako v posledných niekoľkých rokoch, je možné, že zlato by mohlo dosiahnuť negatívne reálne výnosy v troch z posledných piatich desaťročiach. Východiskový bod pre meranie výkonnosti taktiež zohráva veľkú úlohu v celkových číslach celkového výnosu:
Keby ste investovali v roku 1980, v nadväznosti na obrovský nárast zlata v 70.rokoch, by ste počas nasledujúcich 35 rokov stratili peniaze na inflácií. Od roku 2000, zlato skutočne prekonalo výnos akciového indexu S&P 500. Obe tvrdenia sú pravdivé, ale budete to asi ťažko počuť, a to ako aj od najväčších zástancov, či odporcov zlata. Rovnako ako u všetkých investícií, ak zmeníte časový rámec, takmer akýkoľvek argument môže byť buď pre alebo proti, v závislosti na tom, aké informácie budú nakoniec prezentované. V závislosti na časovom období, zlato bolo buď hroznou investíciou alebo jedným z najlepších.
Súvisiace: Svetové zásoby zlata v 3D
Aj po poslednom prepade zlato stále v skutočnosti za posledných desať rokov dosahuje ročný zisk vo výške okolo 10%. Ale je to nepravdepodobné, že mnoho jednotlivcov v skutočnosti počas tohto nárastu držalo práve fyzické zlato. ETF zlata (GLD) mal v roku 2005 aktíva o hodnote len približne 3 miliárd dolárov. Potom počas vrcholu v rokoch 2011-12 vzrástol na takmer 80 miliárd dolárova následne klesol až na nedávnym menej ako 25 miliárd dolárov. Bohužiaľ to znamená, že mnoho investorov sa dostávalo veľmi neskoro už do rozbehnutého vlaku a následne v nasledujúcom prepade stratili priveľa peňazí.
Takže po ohliadnutí k dejinám ceny zlata je vidno jediný fakt – je veľmi nestabilným a cyklickým. Avšak videl som aj niektoré iné porovnania, ale o tých som si nie som až tak istý. Čítal som o silných argumentoch, ktoré poukazovali pre previazanie zlata a reálnych úrokových sadzieb, ale môže sa to meniť, ako sa im zachce.
Môj postoj k zlato je vždy rovnaký – nemám potuchy, čo sa bude s ním diať v budúcnosti. A nik to ani vedieť nemôže.
Zdroj: A Wealth of Common Sense
Facebook komentár