Rekordne vysoká cena vajec v USA núti reštaurácie, aby ich v jedlách začali kreatívnym spôsobom nahrádzať inými potravinami.

Spoločnosť Denny začala namiesto omeliet ponúkať hamburgery, zatiaľ čo Dunkin Donuts začali propagovať smoothies a ľadovú kávu. Panda Express vo svojej praženej ryži vymenili vajcia za kukuricu.

Graf: 2010-7/2015 Maloobchodná cena vajec:

Veľkú vinu z tejto zmeny má na tom vtáčia chrípka. Počas najhoršieho prepuknutia nákazy USA bolo v priebehu šiestich mesiacov do polovice júna zabitých viac ako 48 miliónov kusov hydiny. To podľa Bureau of Labor Statistics v júni poslalo jej ceny o 31 percent vyššie, na rekordných 2,57 dolárov, za tucet veľkých vajec. Spotrebitelia v máji za nich zaplatil iba 1,96 dolárov.

V spoločnosti Denny, vajcia tvorilili až 10 percentný podiel nákladov na komodity. Vzhľadom k nárastu cien, spoločnosť zvýšila ceny za omelety a propaguje skôr produkty, ktoré sú bez vajec. Jej generálny riaditeľ spoločnosti – John C. Miller počas konferenčného hovoru v tomto mesiaci poznamenal, že sa posnažia obmedziť vaječné produkty. Denny predáva tri vaječné omelety – Philly Cheesesteak, Loaded Veggie a Meat Lover.

Dunkin Donuts v tomto štvrťroku menia marketingové plány z dôvodu obmedzených dodávok vajec. V Dunkin sa tak budú zameriavať na propagáciu smoothies a cookies s príchuťou kávy.

Generálny riaditeľ Nigel Travis počas minulého mesiaca povedal: “Na túto zmenu majú vplyv dodávky,” … “Taktiež panuje obava, s prichádzajúcou zimou, kde by sa chrípka mohla vrátiť.”

Charles Lanktree, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Eggland Best minulý mesiac poznamenal: “K dispozícii je taktiež obava, že ceny vajec môžu začať tento rok na jeseň ďalej stúpať.”

Pražená ryža

Americko-čínsky reťazec Panda Express zhruba s 1800 reštauráciami nemôže mať dostatok vajec na splnenie požiadaviek stravníkov. To je dôvod, prečo v júni v jeho praženej ryži začal používať sladkú kukuricu.

Spoločnosť na svojich internetových stránkach uviedla: “Vzhľadom na nedostatok vajec, nie sme schopní získavať konzistentné a bezpečné dodávky,” … “Pripravujeme sa na obdobie 18 až 24 mesiacov, kde nebudeme mať dostatok vajec.”

Nie však všetky reštaurácie majú s ich menu takú flexibilitu. Reťazec Famous Toastery, ktorého hlavným jedlom sú raňajky a neskoré raňajky, medzi jeho najpredávanejší ranný produkt je avokádová omeleta.

Robert Maynard, ktorý je spoluzakladateľom a generálnym riaditeľ šiestich reťazcov tohto typu poznamenal: “Budeme sa snažiť predávať na obed viac vecí, ktoré nie sú z vajec,” … “Ale na konci dňa vždy zisťujeme, čo ľudia chceli najviac. Sú to vajcia. “

Maynard ďalej uviedol: “Keď ich pravidelný distribútor začal zmenšovať objemy dodávaných vajec, spoločnosť sa obrátila na miestne potraviny, ako je Harris Teeter a Whole Foods. Nedostatok stojí spoločnosť týždenne ďalších $ 4 200 a čoskoro budeme musieť zvýšiť ceny.”

Nakoniec poznamenal: “Bude to trvať nejakú dobu než sa trh stabilizuje,” … “V dohľadnej dobe však nieje vidno žiadnu úľavu.”

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár