Cena za štvorcovú stopu pre nehnuteľnosti na Manhattane v treťom štvrťroku dosiahla rekord, keďže sa podľa novej správy zvýšila na 1 497 amerických dolárov.
Správa od spoločnosti Douglas Elliman pre ceny nehnuteľností na Manhattane za tretí štvrťrok ukázala, že toto obdobie bolo prekvapivo silným, najmä z dôvodu celosvetovej ekonomickej slabosti a volatilite akciového trhu. Zásoby sa obmedzili, ceny rástli a byty sa predávajú rýchlejšie s častými ponukovými vojnami. K tvrdeniu, že nehnuteľnosti – najmä na hornom konci – dosahujú rozmery bublín uviedli, že existuje len málo známok spomalenia, aspoň pre aktuálne obdobie.
Strešný byt v projekte The Charles sa v priebehu tretieho štvrťroka predal za 38 miliónov dolárov, čo je najdrahším predaným bytom na Manhattane.
Howard Lorber, ktorý je predsedom spoločnosti Douglas Elliman uviedol: “Všetko je skoro rozobrané, ja nechápem, ako by sa mohlo jednať o bublinu,” … “Myslím, že do určitej miery nehnuteľnosti nadväzujú k vývoju na akciovom trhu, ale ak ľudia kúpia nehnuteľnosť tak v nich aj žijú a nemusia len do nich investovať.”
Podľa správy, priemerná predajná cena bytu na Manhattane medziročne vzrástla o 3 percentá na 1 737 565 dolárov. Počet predajov v medziročnom porovnaní vyskočil o 10 percent a z druhého štvrťroka vzrástol o viac ako 37 percent.
Priemerná cena za štvorcovú stopu za posledných 12 mesiacov vzrástla o 18 percent a o 11 percent za štvrťrok, čo bolo vedené novými kondomíniami, ktoré tlačili ceny nahor. Takmer všetky predaje nových bytov boli za cenu viac než 3 000 dolárov za štvorcovú stopu.
Súvisiace:
Predaje luxusných nehnuteľností na Manhattane navyšujú ceny
Tieto ceny na Manhattane Vás šokujú
Aj cez panorámu Manhattanu, ktorá je preplnená žeriavmi a staveniskami, celkový predaj zásob na Manhattane je stále nízky a v skutočnosti klesá. Počet zásob medziročne klesol o 3 percentá a o 1 percento v štvrťroku na 5 654 jednotiek.
S tak málo jednotkami je vidno naozaj rozsiahle ponukové vojny, ktoré sú stále bežnejšie. Viac ako polovica všetkých predajov je rovnaká alebo lepšia, ako katalógové ceny v druhom štvrťroku – keďže dosahuje rekord už sedem rokov za sebou. A predaj trvá v priemere 73 dní, čo je najkratší čas v histórií.
Jonathan Miller, ktorý je znalcom v oblasti realít u firmy Miller Samuel, ktorá zostavuje správu Elliman poznamenal: “Sila a rýchlosť tohto trhu je naozaj veľmi rozsiahla.”
Lorber dodal, že silný trh práce v New Yorku a na Wall Street je hnacou silou väčšiny predajov. Ale poznamenal, že predaje zahraničných kupcov zostávajú silné. Zmätok na čínskom akciovom trhu a v ekonomike je hnacou silou toho, že stále viac bohatých Číňanov presúva peniaze do nehnuteľností New Yorku.
Lorber nakoniec dodal: “Keďže čínsky akciový trh prepadá spolu s ich trhom s nehnuteľností, nezastavilo ich to od nákupov realít na Manhattane,” … “Vlastne sa zvýšil záujem o presun ich peňazí do New Yorku.”
Zdroj: Bloomberg
Facebook komentár