Nemecká Bundesbanka (Centrálna Banka Nemecka) sa po rokoch kritiky rozhodla správať transparentne a zverejnila všetky informácie o svojich rezervách zlata. V minulosti sa totiž objavili informácie, ktoré spochybňovali kvalitu zlatých tehál, ktoré sa do Nemecka vracali späť zo Spojených štátov amerických či Francúzska, kde boli uložené.

Tehly mali napríklad obsahovať prímes železa. Banka sa preto tento týždeň rozhodla uverejniť vyčerpávajúci, zhruba 2300 stránový dokument s detailnými údajmi o všetkých svojich viac ako 270 tisícoch tehlách zlata.

Materiál obsahuje inventárne číslo, hmotnosť, presný obsah zlata či kde presne ktorá tehla je. Dáta by navyše mali byť každoročne aktualizovanými.

Súvisiace: Nemecko si zo sveta berie svoje zlato späť

Ide pritom o posledný z radu opatrení, ktoré banka podnikla po tom, čo sa verejnosť začala v roku 2012 (v čase dlhovej krízy) pýtať na bezpečnosť nemeckého zlatého pokladu. Práve v zlate má pritom Nemecko asi dve tretiny svojich devízových rezerv.

Pred tromi rokmi prišiel časopis Bild-Zeitung s kampaňou “Privezte naše zlato domov”. O rok neskôr vedenie Centrálnej banky volanie verejnosti vyslyšalo a oznámilo, že plánujú repatriovať do svojej vlasti zlato z trezorov Centrálnej Banky Francúzska a Fedu v New Yorku.

Člen bankovej rady Bundesbank, Carl-Ludwig Thiele vyhlásil: “Najneskôr do roku 2020 by mala byť polovica nemeckých zlatých rezerv uschovaná späť v Nemecku.” Z Francúzska by malo byť späť dovezených zhruba 374 ton zlata a zvyšných 300 ton by malo byť dopravených z New Yorku. Avšak k tomu ale dochádza pomalšie, než sa čakalo.

Dôvodov, prečo drží Nemecko zlato v zahraničí, je podľa denníka Financial Times viac. Prvým je, že krajina začala hromadiť svoje zlaté zásoby v New Yorku v čase po druhej svetovej vojne, v súvislosti s brettonwoodským menovým systémom, kedy bol americký dolár naviazaný na zlato.

Druhým dôvodom potom bola nemecká neistota v dobe studenej vojny, kedy sa krajina obávala sovietskej invázie.

Kov prevážajú domov aj iné krajiny

Nemecko vlastní zlato s celkovou hmotnosťou 3384 ton, v hodnote 107 miliárd eur. To z neho po USA robí druhého najväčšieho držiteľa tohto cenného kovu. Väčšina kovu je uložená vo Frankfurte, kde má sídlo Bundesbank. Z kovu umiestneného mimo nemeckého územia sa potom takmer 307 ton nachádza v Paríži, v Londýne 437,9 ton a v New Yorku 1 446 ton.

Súvisiace:
Fínsko sa stalo ďalšou krajinou, ktorá sa pridala k hnutiu za repatriáciu zlata
Všetci v priemysle vedia, že Spojené štáty zlato nemajú

Nemecko nie je jedinou krajinou, ktorá si chce priviezť domov svoj poklad. Takisto rakúski centrálni bankári pred niekoľkými mesiacmi oznámili, že chcú presunúť z Londýna zhruba polovicu svojich zlatých rezerv s hmotnosťou 140 ton. Na tento krok Viedeň pristúpila taktiež po tlaku verejnosti, ktorá sa začala obávať, či zlato vôbec existuje.

Na konci minulého roka dalo najavo svoju nedôveru aj Holandsko, ktoré sa rozhodlo repatriovať z New Yorku 120 ton kovu. Podľa štatistík Fedu vyviezli zlato počas posledných troch rokov štáty, ktoré mali svoje rezervy uložené v amerických trezoroch – jednalo sa zhuba o 341 ton zlata. Zatiaľ čo v rokoch 2012-2013 sa jednalo len o pár ton, vlani sa presun rozbehol vo veľkom a štáty si odviezli až 240 ton.

Zdroj: FinancialTimes, Deutsche Welle

Facebook komentár