Vylepšené dvanásťvalcové Ferrari F12 Berlinetta vzdáva je poctou automobilovému závpdu Tour de France, keďže je to aj najextrémnejšie cestné Ferrari všetkých čias. Ferrari F12tdf sa totiž neobmedzilo len na obliekania žiarivo žltého trikotu. Vznikne iba limitovaná edícia o počte 799 kusoch, takže medzi zberateľmi bude o ne bitka.
Označením “TDF” (Tour de France) spomína na slávny cestný automobilový závod z 50. a 60. rokov, ktorý ovládli práve vozidlá spoločnosti Ferrari a medzi nimi 250 GT Berlinetta z roku 1956, ktorá vyhrala štyrikrát za sebou.
Súvisiace: Ferrari určuje IPO vo výške $ 1 miliardy. Symbol RACE
Žlté lakovanie je typické skôr pre konkurentov od značiek Lamborghini, pre model Maranella. Poslednou dobou sa totiž značka snaží naučiť, že k menu Ferrari patrí aj iná farba ako červená.
Dvojmiestny cestný superšportiak má naozaj veľa síl medzi okruhovými špeciálmi. Na karosérii pribudli aerodynamické doplnky, úprav sa dočkal zadný spojler a menil sa napríklad aj sklon zadného okna, keďže je viac kolmým. TDF má oproti obyčajnej F12 takmer dvojnásobnú aerodynamickú efektivitu. Vyjadrené číslami to znamená, že pri dvestokilometrovej rýchlosti tlačí žlté ferrari k ceste 230 kilogramov generovaných tlakom vzduchu.
Interiér zrevidovali konštruktéri tak, že auto má menšiu váhu o viac ako 110 kilogramov. Taktiež pribudli karbónové prvky, preč je schránka pred spolujazdcom a ťažkú kožu nahradila ľahšia alcantara a látkové čalúnenie sedadiel.
Súvisiace: Ferrari Pininfarina Sergio iba na pozvánku: Len 6 kusov
Atmosférický dvanásťvalec pod kapotou bol navýšený o 40 koní a 15 Nm oproti štandardnému modelu značky Ferarri – Berlinette. TDF tak na zadné kolesá posiela 780 koní a 705 Nm krútiaceho momentu. Za pozornosť stojí, že 80% sily (krútiaceho momentu) je k dispozícii už v 2 500 otáčkach. Z pretekárskych špeciálov odpozerali motorármi potrebné modifikácie konštrukciou variabilného sania a vačiek.
Dvojspojková prevodovka dostala skrátené prevody a radí rýchlejšie (nahor o 30, dole o 40 percent). Všetky tie úpravy viedli k zrýchleniu F12: na stovku TDF dosiahne za 2,9 sekundy a na 200 km/h za ďalších 5 sekúnd.
Zvýšenie výkonov a použitie širších pneumatík si vyžiadalo úpravu brzdového systému, auto tak dostalo karbon-keramickú výstroj od hyperšportového modelu LaFerrari. Zo 100 km/h vraj TDF vie zastaviť na 30,5 metroch.
Súvisiace: Ako automobilka Ferrari udržuje imidž svojej značky
TDF priváža ako vôbec prvý model Ferrari natáčacie kolies zadnej nápravy (u športiakov ho má potrebné Porsche 911). Skrátene tomu hovoria PCV (Passo Corto Virtual, teda virtuálne skrátený rázvor) a zlepšuje sa tak obratnosť a stabilita v zákrutách. Rýchlosť odozvy na natočenie volantu je tak vraj porovnateľná so závodným špeciálom.
Elektronika riadi natáčanie zadných kolies v závislosti na rôznych parametroch, okrem iného uhla natočenia volantu a rýchlosti zatáčania. Hlavnou úlohou je kompenzovať pretáčavosť zapríčinenú zvýšením bočného zrýchlenia, ktoré pôsobia na zadnú nápravu.
Zdroj: AutoCar, EVO
Facebook komentár