Milý strýko Sam: “Tak zbohom, alebo auf Wiedersehen! To je fakt rastúceho počtu Američanov, ktorí sa vzdali svojho amerického občianstva.

Podľa nových vládnych údajov sa v priebehu tretieho štvrťroka tohto roka rekordných 1 426 Američanov vzdalo svojho amerického občianstva. Nový štvrťročný rekord tak prekonal predchádzajúci rekord 1 335 jednotlivcov, ktorý bol dosiahnutý v prvom štvrťroku 2015.

Súvisiace: Nákup občianstva: Ktoré národy ho ponúkajú a za koľko?

To poukazuje na rastúci trend. V roku 2014 až 3 415 rekordných jednotlivcov sa vzdalo amerického občianstvo, alebo ukončilo ich dlhodobý pobyt v USA. To je o 15-krát viac ako v roku 2008.

Zatiaľ sa v tomto roku vzdalo svojho amerického občianstva 3 221 Američanov.

Ak aj v roku 2015 bude dosiahnutý nový rekord, bude to už tretí rok, kedy bol dosiahnutý medziročný rast.

Prečo sa rastúci počet Američanov vzdáva svojho občianstva?

Mnoho z nich je unavených z riešenia zložitých daňových otázok a tieto ich problémy sa v poslednej dobe ešte rozšírili, keďže daňové predpisy nadobudli na intenzite.

Na rozdiel od väčšiny ostatných krajín, USA zdaňuje svojich občanov na základe ich celosvetového príjmu, bez ohľadu na to, kde žijú. Pre Američanov žijúcich v zámorí, zložitosť daňových formulárov v USA často znamená, že sú nútení vyhľadať odbornú pomoc pri príprave ich daňových podaní, keďže nepríjemnosti ich môžu vyjsť naozaj draho.

Zákon o zahraničných účtoch (FATCA), ktorý vstúpil do platnosti v roku 2014, ďalej komplikuje daňové otázky a mohol byť hnacou silou tohto nárastu. FATCA je navrhnutý tak, aby vláde pomohol identifikovať prípadných daňových podvodníkov.

Vyžaduje, aby jednotlivci oznamovali aj niektoré zahraničné aktíva a taktiež poskytovali mandáty na základe ktorých banky poskytujú informácie pre Daňový úrad USA ohľadom zahraničných účtoch, držaných Američanmi a ak tak neurobia čelia riziku vysokých pokút.

Súvisiace: Grécke súostrovie, maltský pas a poľské hrady za babku

A tak tento zákon znepríjemňuje život pre 7,6 milióna Američanov, ktorí žijú v zahraničí. Keďže finančné inštitúcie veľmi skoro pochopili FATCA, niektoré zámorské banky (ako veľké tak aj malé) ukončili prímanie klientov z USA, takže veľa z nich je bez základných sporiacich a bežných účtov.

Spojené štáty majú podľa časopisu Forbes vo svete najväčšie poplatky za vzdanie sa občianstva a tento poplatok bol v roku 2014 zvýšený o 422 percent. Rozlúčenie so strýčkom Samom sa navýšilo z predchádzajúcej úrovne 450 dolárov a v súčasnosti stojí až 2 350 dolárov. Dokonca poznamenal, že tento poplatok je 20-násobkom priemerného poplatku v iných krajinách s vysokými príjmami.

Zdroj: Yahoo, ABCNews

Facebook komentár