Jedna z najviac nenávidených osobností finančnej krízy v roku 2008 sa pripojila k Federálnemu rezervnému systému.
Neel Kashkari, ktorý dohliadal na záchranu veľkých bánk od americkej vlády v hodnote 700 miliárd amerických dolárov, bol včera menovaný prezidentom Minneapoliského Federálneho rezervného systému.
Kashkari nasledoval Hanka Paulsona z banky Goldman Sachs na ministerstvo financií, kde sa Kashkari nakoniec stal úradníkom, ktorý mal na starosti veľmi nepopulárnu pomoc známu ako „Program sanácie problémových aktív, alebo TARP.“
Súvisiace: Schiff: Fed “blafuje” a v roku 2015 nevykoná zvýšenie sadzieb
42-ročný Kashkari, bol silne kritizovaným jednotlivcom počas finančnej krízy, ako tvár TARP. Dokonca nepomohli ani jeho väzby na Wall Street. Krátko potom, čo bol TARP realizovaný, Kashkari opustil vládu a pracoval pre celosvetovú spoločnosť správy aktív PIMCO.
V roku 2013 nečakane z PIMCO odišiel a kandidoval na guvernéra Kalifornie, ako republikán. Počas svojej kampane, strávil týždeň ako bezdomovec. Viac v článku tu.
Kashkari počas tejto cesty žil ako bezdomovec, kde sa snažil nájsť prístrešok v ubytovni, kde žiadal o jedlo potom, čo bol schopný si nájsť prácu.
Ale v súčasnosti Kashkari si našiel prácu u Federálneho rezervného systému, keďže pracuje pre Výbor, ktorý má obrovskú moc nad celosvetovými finančnými trhmi. Kashkari zastupuje radu Minneapoliského Fedu. Na rozdiel od mnohých iných členov Výboru Fedu, Kashkari nie je ekonómom.
Napriek tomu rovnako ako niekoľko ďalších vysoko postavených predstaviteľov Fedu, Kashkari je bývalý zamestnanec bannky Goldman Sachs. V skutočnosti všetci traja regionálni prezidenti Fedu, pracovali v banke Goldman. To isté platí o prezidentovi NY FED, menom William Dudley, ktorý vstúpil do centrálnej banky v roku 2007.
Súvisiace: Rekapitulácia 100-ročnej existencie FED
Kashkari prišiel do Fedu, počas obdobia kedy republikánski prezidentskí kandidáti Ted Cruz a Rand Paul kritizovali Fed za to, že zamestnáva ľudí do centrálnej banky najmä z Wall Street.
Kashkariho funkčné obdobie začína v roku 2016, takže nebude mať hlasovacie právo na ďalšom zasadnutí Fedu v decembri, kedy sa rozhoduje, či zvýši svoju kľúčovú úrokovú sadzbu prvýkrát v období takmer desať rokov.
Minneapoliský Fed odmietol hovoriť o názoroch Kashkari na menovú politiku.
Zdroj: Reuters, Bloomberg
Facebook komentár