Pred sto rokmi, Amadeo Modigliani namaľoval portrét ležiacej nahej ženy. Umelec sa ťažko snažil hrať na istotu, keďže Parížsky úradníci okamžite zastavili jeho výstavu, kde bolo jeho dielo prvý-krát videné.

Naopak nedávno za túto maľbu, čínsky zberateľ Liu Yiqian zaplatil 170 milión amerických dolárov.  Nevykonal tak stratégiu iných čínskych miliardárov, ktorý vykonali ich odvážny opätovný vpád do čínskych akcií, ako počas tohtoročného leta zaznamenali prepad.

Ak rok 2008 bol rokom, kedy svetová finančná kríza rozprúdila čínske toky bohatstva po celom svete, často v snahe získať najmä lacné nehnuteľnosti v Spojených štátoch a Európe, na rok 2015 sa sa bude spomínať ako na rok, v ktorom ich peniaze, boli opäť z Číny vyhnané, keďže situácia ich ekonomiky prechádza spomalením a budú čakať na to aby sa upravila smerom k novému normálu. A keďže k odklonu finančných prostriedkov z bánk prispeli aj nízke úrokové sadzby, pokračujúca devalvácii meny a zásah proti korupcii jednoznačne navýšili razantnejší odtok financií od bohatých jednotlivcov.

Shaun Rein, ktorý je riaditeľom pre trhy v spoločnosti China Market Research Group uviedol: “Počas posledných štyroch mesiacov bohatí Číňania vykonali presun bohatstva do zahraničia z dôvodu obáv, že čínsky juanu bude odpisovať,” … “Spolu s tým, že kampaň proti korupcií je veľmi reálnou a ľudia majú naozaj strach.”

Veľký objem z tých peňazí sa presunulo do majetku v USA, Londýne, Austrálii, Singapure a Kanade. Dokonca podľa Národnej asociácie realitných kancelárií, počas tohto roka čínski investori prekonali Kanaďanov, keďže sa stali najväčším zahraničným investormi v USA pre oblasť rezidenčných nehnuteľností, keď za rok minuli 28,6 miliardy dolárov.

Taktiež existujú náznaky, že bohatí jednotlivci sa pripájajú k niekoľkým miliardárom, ktorí si začali kupovať nehnuteľnosti pred pár rokmi.

Súvisiace: Investovať do vín sa dá aj bez horibilných súm

Maureen Yeová, ktorá je generálnou riaditeľkou taiwanskej firmy Fanssmore, ktorá pomáha spájať západných developerov s čínskymi zákazníkmi uviedla: “Pravdou je, že v súčasnosti je na tomto trhu vidno stále väčšie toky,” … “Aktuálne je to o väčšom objeme.”

Zatiaľ čo v minulosti, Yeová klientom na 432 Park Avenue v New Yorku priniesla jednotlivých čínskych kupcov, ktorí získali dve až tri poschodia v hodnote jednotlivých bytov za 16 miliónov dolárov a podobné výsledky je vidno v londýnskej štvrti One Tower Bridge a Royal Wharf, kde nová vlna klientov vyhľadá nehnuteľnosti za zlomok ich ceny.

Zároveň tí, ktorí v dôsledku finančnej krízy investovali do zámorských nehnuteľností ich stále nepredávajú, keďže ceny ich majetku stále rastú, ale namiesto toho realizujú rozširovanie svojho portfólia a presúvajú sa do rôznych oblastí, keďže vykonajú nákup rôznych druhov majetku a dokonca aj investícií v oblasti malých a stredných podnikov, ako návrat ich financií späť do krajiny predstavovali naozaj rozsiahle riziko. Napríklad jej starší klienti zvažujú investície do viníc a pivovarov v Európe. Jeden klient si dokonca kúpil vilu na gréckom ostrove. Pre niektorých to je začiatok ich investičnej cesty v zahraničí.

Yeová ďalej poznamenala: “V tomto roku návrat financií bude náročný a počas budúceho rok ešte naročnejší.”

Keď svet v roku 2008 zasiahla globálna finančná kríza, Yeová si pamätá, že elitní čínski investori boli svedkami prepadov trhov v Európe a USA, čím mali s investovania na týchto miestach strach.

Yeová poznamenala: “Postoj sa zmenil a videli, že Západ je na mizine, ale Číňania mali naozaj veľké objemy finančných prostriedkov,” … “A tak v zahraničí začali robiť akvizície.”

Nepokoje na svetových finančných trhoch boli v Číne sotva cítiť. Iba malé percento populácie investovalo iba na verejných trhoch a niekoľko jednotlivcov s vysokou čistou hodnotou majetku, považovali klasické investovanie za vysoko rizikové. Súkromné peniaze si teda našli zacielenie na oblasť nehnuteľností a ďalšie typy hmotného majetku, vrátane umenia.

Podiel tržieb čínskych kupcov v aukčnej siene Sotheby’s pre Áziu sa medzi rokmi 2005 a 2012 zvýšil z 5 na 40 percent. Za rovnaké obdobie sa čínski zberatelia umenia docela kvalitne etablovali v rámci svetového trhu s umením a podporili ho v čase, keď oslaboval.

A v roku 2013 bolo naokolo veľa peňazí z Číny a ceny nehnuteľností v New Yorku a Londýne prechádzali zotavením.

Yeová uviedla: “Mala som veľa zákazníkov a oni radi platili a aj platia v hotovosti.”

Zdroj: TheWallStreetJournal, Bloomberg

Facebook komentár