Ceny za luxusné nehnuteľnosti dosiahli svoj prvý pokles od roku 2012, čo naznačuje, že tento top segment trhu môže byť drahým aj pre bohatých jednotlivcov.
Podľa realitnej spoločnosti Redfin, ceny luxusných domov v USA, definovaných ako top 5 percent trhu (nad $600 000) v treťom štvrťroku v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesli o priemerných 2,2 percenta.
To je porovnateľné s priemerným zvýšením cien o 3,8 percenta pre zvyšok trhu (s bývaním). Správa uvádza, že bohatí kupci môžu vykonávať predaje nehnuteľností v dôsledku volatility na finančných trhoch a “obáv z likvidity.”
Súvisiace: 15 najdrahších nehnuteľností sveta ktoré si môžete prenajať
Simon Mia, ktorý agentom pre spoločnosť Redfin v San Franciscu poznamenal: “Kupci luxusných nehnuteľností nevykonávajú svoje nákupy, pretože potrebujú miesto k svojmu životu,” … “Takže ku kúpe nehnuteľnosti, aj v čase vhodnej situácie majú veľkú flexibilitu času.”
Stúpajúce ceny vysoko-luxusných nehnuteľností môžu mať taktiež vplyv na bohatých kupcov, keďže si dávajú určitú pauzu – najmä na samom vrchole trhu. Podľa firmy Redfin, priemerná katalógová cena nehnuteľností nad 1 milión dolárov do 2,5 milióna v treťom štvrťroku v porovnaní s rovnakým štvrťrokom minulého roka vzrástla o 5 percent. Priemerná cena bola najvyššou od roku 2012.
Napriek tomu objem predajov na tomto trhu luxusných nehnuteľností zostáva naozaj silným. Celkové predaje domov ponúkaných za 1 milión dolárov alebo viac v treťom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim rokom vyskočili o 17 percent , zatiaľ čo predaj domov ponúkaných za 5 miliónov dolárov alebo viac vzrástli o 15 percent. Zásoby u miliónových domov poklesol o 3 percentá.
Hlavná ekonómka spoločnosti Redfin, Nela Richardson povedala, že objem zásob sa zmenšil, keďže predajcovia z oblasti luxusných nehnuteľností očakávali “nerealistické” ceny. To medzi kupcami a predajcami vedie k vytvoreniu takzvanej patovej situácií, čo na začiatku roka 2016 povedie k cenovým zľavám, alebo pomalšiemu objemu predajov.
Richardsonová ďalej uviedla: “Trh luxusných nehnuteľností sa zotavuje z poklesu bytov a v súčasnosti prechádza spomalením cenového rastu,” … “Predaje na hornom konci trhu, aj naďalej stúpajú, avšak ich ceny mierne klesajú.”
Najdrahší domom, ktorý bol predaný v priebehu štvrťroka bol predaj 60 miliónov dolárového domu v Miami, od miliardára z oblasti hedžových fondov – Kena Griffina. Druhou najdrahšie predanou nehnuteľnosťou bol zámok Belvedere, v štáte Kalifornia, za 47,5 miliónov dolárov.
Súvisiace: Kupca z Kataru chce minúť za luxusný byt až 250 miliónov dolárov
Newport Beach v Californii (mimo New York City) dosiahol najvyšší počet predajov miliónových nehnuteľností, s celkovým počtom 107. La Jolla, v Kalifornii bola na druhom mieste so 105 predajmi, nasledovaná Scarsdale, v New York, s počtom 103 jednotiek. Údaje správy nezahŕňajú New York City, keďže verejne dostupné údaje sú obmedzené.
Najväčšia zľava na dolárovej báze v priebehu štvrťroka bola v hodnote 12 miliónov dolárov, vo forme zníženie ceny nehnuteľnosti v Belvedere, v Kalifornií, kde cena predaja bola na úrovni 27,5 milióna, no nakoniec bol predaný za $ 15,5 milióna. Predaj nehnuteľnosti v Occidental, v Kalifornia sa umiestnil na druhom mieste, keďže požadovaná cena jedného domu bola vo výške $ 21,5 miliónov, avšak predaný bol za $ 11 miliónov.
Najväčší nárast požadovanej ceny v predajoch bol dosiahnutý v Silicon Valley, čo naznačuje, že technologický boom pokračuje v navyšovaní cien realít. Jeden dom v Palo Alto, v štáte Kalifornia mal požadovanú cenu na úrovni $ 1,28 milióna, ale nakoniec bol predaný za $ 1,76 milióna a ďalší bol ponúkaný za cenu $ 2,8 milióna, no bol predaný za $ 3,7 milióna.
Podobne, dom v Sunnyvale, v štáte Kalifornia bol ponúkaný za $ 1,24 milióna, ale bol predaný za $ 1,69 milióna.
Zdroj: The Wal lStreet Journal, Redfin
Facebook komentár