Z Mysu Canaveral úspešne odštartovala raketa Falcon 9 od americkej súkromnej spoločnosti SpaceX, ktorú vlastní Elon Musk. Na obežnú dráhu okolo Zeme vyniesla 11 satelitov. Prvý stupeň nosnej rakety sa po pár minútach bez problémov vrátil na zem neďaleko miesta svojho štartu a v riadiacom stredisku vypukol neutíchajúci jasot.
Komentátor spoločnosti SpaceX komentoval štart aj návrat časti nosnej rakety: “Dnes tvoríme dejiny.” Vďaka opakovanému použitiu nosných rakiet sa do budúcna môžu znížiť náklady na lety do vesmíru.
Súvisiace: SpaceX získala miliardu. 10% bude vlastniť Google a Fidelity
Spoločnosť SpaceX, ktorú vedie miliardár Elon Musk, pristupovala k štartu rakety s mimoriadnou opatrnosťou a najmä z dôvodu júnovej havárii. Vtedy raketa Falcon, ktorá mala na obežnú dráhu vyniesť nákladná loď Dragon sa zásobami pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), explodovala. Príčinou bol zrejme únik hélia. Experti následne strávili opravou problémov niekoľko mesiacov a snažili sa raketu vylepšiť.
Raketa Falcon do kozmu vyniesla 11 malých komunikačných satelitov pre spoločnosť ORBCOMM. Už vopred sa očakávalo, že ak to bude bez problémov, chystá sa spolupráci so spoločnosťou SpaceX obnoviť aj americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).
Firma SpaceX dúfa, že by sa ďalší pokus o vynesenie vesmírnej nákladnej lode so zásobami mohol uskutočniť už budúci rok vo februári.
Ďalšie významný okamžik v letoch do vesmíru
Štart a pristátie, tak možno krátko a výstižne označiť historický úspech, ktorý sa v noci na dnes vydaril spoločnosti SpaceX s raketou Falcon 9.
Na obrázku: Stopy štartu a pristátia Falcon 9 pri dlhej expozícii
There and back again pic.twitter.com/Ll7wg2hL1G
— Elon Musk (@elonmusk) 22. Prosinec 2015
Po prvých neúspešných pokusoch o motorový návrat prvého stupňa na plávajúcu námorné plošinu, kedy k úspechu chýbali doslova krôčiky, zamieril dnes (utorok 22. 12. 2015) po pol tretej ráno nášho času, prvý stupeň rakety Falcon 9 verzie 1.2 na novú pristávacia plochu číslo 1 neďaleko štartovacej rampy na pobreží Floridy. A tentokrát sa neprevrátil ani nevybuchol.
Aby sme si uvedomili náročnosť pristátia s tak rozmerným objektom, stačí uviesť základné technické údaje: výška prvého stupňa rakety je 41 metrov, najväčší priemer 3,6 metra a hmotnosť 22 ton (bez pohonných hmôt). Ťažko preto hľadať slová uznania či skôr obdivu k tomu, čo sa spoločnosti SpaceX podarilo a čo otvorilo jednu z nových kapitol vývoja raketovej kozmickej techniky.
Veľmi sledovaná udalosť
Po havárii 28. júna tohto roku, kedy raketa Falcon 9 verzie 1.1 so siedmou zásobovacou loďou Dragon, vinou mechanické závady explodovala, bol terajší štart sledovaný s veľkým očakávaním.
Nielen preto, že k prvému štartu bola pripravená vylepšená verzia Falcone, ale predovšetkým preto, že bola pripravená nová pristávacia plocha, na ktorej mal prvý stupeň rakety po návrate dosadnúť. Nie plávajúce morská plošina ako pri predchádzajúcich pokusoch, ale pozemné plocha “raketového letiska” na mieste skoršej rampy vojenských rakiet Atlas, v kozmicko-raketovom komplexe na Floride.
Priebeh letu v riadiacom stredisku tradične sledovali zamestnanci spoločnosti SpaceX a pozvaní hostia, ktorí obrovskému úspechu vytvorili úplne úžasnú atmosféru.
Úspech iste umocňuje skutočnosť, že raketa Falcon 9 v prevedení verzie 1.0 prvýkrát odštartovala v roku 2010 a Falcon 9 verzia 1.1 mal premiéru dokonca až v septembri 2013, teda doslova nedávno. Upravený a modernizovaný Falcon 1.2 odštartoval dnes prvýkrát.
Až na Mars?
Úspech Falcone je skutočne mimoriadnou a doslova prelomovú udalostí vo vývoji raketovej kozmickej techniky. Pokusy vracať prvé stupne rakety na ďalšie použitie boli motivované predovšetkým znížením vysokých nákladov na jednotlivé štarty. Prvýkrát sa to úspešne podarilo s návratom bočných štartovacích motorov na tuhé pohonné hmoty u amerických raketoplánov STS Space Shuttle. Pristávali však na padákoch na morskú hladinu, takže motory a všetky časti stupňa bolo nutné rýchlo a dôkladne očistiť od agresívnej morskej soli.
Súvisiace:
Elon Musk: Sme len dekádu od cestovania ľudí na Mars
Komerčné lety do vesmíru – Virgin Galactic: „Môžeme letieť až na Mars!!“
Zachovali sa aj plány Rusov vracať urýchľovacieho stupňa superrakety Energija dokonca pomocou rozkladacích krídel, ale ich raketa vzlietla iba dvakrát a zostala iba u obyčajných plánov na papieri. Úspech teda prišiel až so spoločnosťou SpaceX, ktorá si vytýčila skutočne veľké výzvy a darí sa jej ich plniť. A Elon Musk neskrýva, že jeho veľkým cieľom je doletieť až na Mars.
Video s celej udalosti Falcon 9:
Zdroj: ExtremeTech, NBCNews
Facebook komentár