“Európa je pre rok 2016 to najlepšou destináciou.”

To je to, čo investorom uvádzajú analytici banky HSBC. Ak v Európe nemáte žiadne peniaze, zvážte to. Ak už vlastníte niektoré európske akcie, zvážte ešte ďalší nákup.

HSBC však nie je samotnou, ktorá v rámci poradenstva klientom pre rok 2016 odporúča Európu, ako výhodné miesto k životu, najmä z finančných dôvodov.

Európa je výbornou destináciou pre amerických turistov a investorov. Hodnota eura výrazne poklesla, takže všetko od parížskych hotelov po talianske kožené kabelky je oveľa lacnejšie, než tomu bolo pred niekoľkými rokmi.

Jeden dolár by mohol v určitom okamihu roku 2016 dosiahnuť ekvivalent jedného eura (je kúsok odtiaľ, ale ešte tam nie sme.), keďže euro nebolo takto lacným už viac ako desať rokov.

Brad McMillan, ktorý má na starosti investície v spoločnosti Commonwealth Financial Network poznamenal: “Európa má pre rok 2016 naozaj veľký zmysel,” … “Ocenenia nie sú úžasnými, ale oni sú na tom lepšie ako USA.”

Európa má väčší rastový potenciál ako USA

Dôvody vyzerajú takto: Európa má väčší potenciál na rast ako USA, keďže sa nachádza v dozrivajúcom hospodárskom cykle a navyšovanie rastu by malo prichádzať z dôvodu lacnejšieho eura a stimulačného úsilia centrálnej banky.

Európa sa v oveľa väčšej miere snaží dostať z finančnej krízy, ako tomu bolo v USA. V podstate sa nachádza v dozrievajúcej fáze hospodárskeho cyklu.

Európske podniky znížili veľký objem nákladov, takže sú naozaj zaujímavými a sú schopné naozaj profitovať z prípadného rastu. Lacná hodnota eura pomáha k podpore cestovného ruchu a exportu na kontinente.

Andrew Milligan, ktorý je vedúcim celosvetovej investičnej stratégie u Standard Life poznamneal: “Situácia v Európa by mala viesť k lepšej celkovej hospodárskej situácií, čo povedie k nárastu firemných ziskov.”

Európska centrálna banka pumpuje naozaj rozsiahli objem finančných prostriedkov do hospodárstva eurozóny a to by časom malo znova fungovať na plné obrátky. Keď podobný krok vykonala americká centrálna banka, vytvorila jeden z najdlhších býčích akciových trhov v histórií USA.

V súčasnosti Federálny rezervný systém USA svoje podnety znižuje. Americké akcie dokončil rok 2015 v strate, zatiaľ čo mnoho európskych trhoch, ako Nemecko a Francúzsko dosiahli zisky cez 9%. Odborníci uvádzajú, že tento rozdiel by mohol byť znova navŕšeným v roku 2016.

Ben Laidler, ktorý ma na starosti celosvetové akcie u HSBC uviedol: “Európa je na úplne inom mieste, čo sa týka cyklu.”

Laidler ďalej uvádza, že mnoho klientov z banky HSBC v porfóliach držia najmä americké akcie. V posledných rokoch to bolo naozaj skvelé miesto, ale pravdepodobne je načase, aby investori zmenili rozloženie svojho portfólia.

Treba si dať pozor na menové riziko

Európa má však stále mnoho politických problémov, pretože sa zaoberá masívnym prílivom utečencov a pokračujúcim príbehom, ohľadom dlhov v Grécku. Ale McMillan z Commonwealth Financial Network nazval EÚ, “ako lietadlovú loď”, ktorá to zvládne.

Väčšiu starosť však početní americkí investori majú z menového rizika. Ak euro bude aj naďalej v hodnote voči americkému doláru klesať, nebudú dosahovať žiadne investičné zisky, keďže sa budú snažiť premeniť ich z eur späť do dolárov, čo vyzerá naozaj ako drobnosť.

Ale investičné spoločnosti majú jednoduché riešenie problému: zaisťovanie (hedžovanie). Existuje mnoho európskych fondov, ktoré v súčasnosti toto menové riziko pre investorov zabezpečujú.

Zdroj: Bloomberg, The Wall Street Journal

Facebook komentár