Je ťažké presne určiť faktory, ktoré menia povrchné známosti v silné priateľstvá. Ale roky výskumu naznačujú, že existuje jedna takmer univerzálna črta vo vývoji vzťahu: sebaodhalenie.
Podľa výskumu L. Collins, Ph.D., a Lynn Carol Miller, Ph.D., ľudia majú tendenciu mať sa navzájom radi po tom, ako si prezradia niečo osobné.
Základom priateľstva je zdieľanie detailov o našom živote od banálnych (aj ja mám rád syr!) až po viac dôležité (môj otec prišiel o prácu).
Súvisiace: 10 skvelých spôsobov na zlepšenie vášho života
Existujú dva kľúčové prvky sebaodhalenia a obi dva sa dajú jednoducho zbabrať. Prvý z nich je, že zdieľanie musí byť vzájomné. Je nepravdepodobné, že sa silné priateľstvo medzi dvoma ľuďmi bude vyvíjať vtedy, keď jeden človek strávi celý deň hundraním a druhý len počúva bez toho, aby povedal niečo o sebe.
Táto myšlienka je založená na výskume Susan Sprecherovej, Ph.D., z Illinois State University. Sprecherová a jej kolegovia spárovali 156 vysokoškolákov do rozhovorov na Skype. Počas týchto rozhovorov študenti odpovedali na veľké množstvo osobných otázok o sebe.
Otázky boli čím ďalej tým viac osobné. Prvá várka obsahovala otázky ako „Aké sú Vaše koníčky?,“ ďalšia várka otázky ako „Chceli by ste byť slávny?“ a posledná skupina zahŕňala otázky typu „Aká je vaša najšťastnejšia spomienka z detstva?“
Polovica párov sa vymenila tak, že jeden z nich hovoril 12 minút, a potom ďalších 12 minút rozprával druhý. Druhá skupina sa striedala po každej otázke počas dvoch 12-minútových Skype konverzácií.
Na konci experimentu študenti ohodnotili: ako veľmi majú radi osobu, s ktorou sa rozprávali; ako sa zblížili a ako sa im konverzácia páčila.
Výsledky ukázali, že študenti, ktorí sa počas konverzácie striedali po každej otázke, prejavili omnoho väčšie vzájomné sympatie, než študenti, ktorí rozprávali „na turnusy“. Tiež medzi sebou cítili väčšie puto a viac si konverzáciu užívali.
Autori štúdie píšu, že ich zistenia sú významné pre ľudí, ktorí sa cítia nepríjemne pri sociálnej interakcii: „Aj keď sa plachí alebo asociálni ľudia ostatných pýtajú preto, aby odpútali pozornosť od seba, náš výskum ukazuje, že to nie je dobrá stratégia pre rozvoj vzťahov. Obaja účastníci rozhovoru potrebujú vytvárať vzájomnú blízkosť a puto.“ Inými slovami, pokiaľ niekto zdieľa informácie zo svojho súkromia a chcete budovať vzťah, snažte sa mu to opätovať.
Ďalším kľúčovým prvkom sebaodhalenia je, že sa nemôžete dostať k osobným záležitostiam príliš rýchlo. Výskum Valeriana J. Derlega, Ph.D., a jeho kolegov hovorí o tom, že ak odhalíte niečo veľmi intímne, najmä niečo negatívne, hneď na začiatku vzťahu, znamená to, že sa cítite ohrozený, neistý. Tento úkaz môže znížiť Vašu obľúbenosť.
Súvisiace: Mali by sme žiť v očakávaní novej životnej etapy?
Pamätajte, že účastníci štúdie doktorky Sprecherovej nediskutovali o svojom milostnom živote alebo o tom, ako neznášajú svojich kolegov. Najhlbšie sa dostali pri rozprávaní spomienok z detstva. Práve tieto relatívne povrchné konverzácie ich zblížili.
Ak s technikou sebaodhalenia prídete postupne, budete mať väčšie šance na vybudovanie a udržanie priateľstva – takého, ktoré Vám nakoniec umožní rozprávať sa aj o milostnom živote a aj o Vašich otravných kolegoch.
Záver?
Vo všeobecnosti je dobrý nápad vzájomne si vymieňať niečo osobné s človekom, s ktorým sa chcete spriateliť. Ale nebuďte hneď od začiatku príliš horlivý a nezdôverujte sa so všetkým.
Preložil: Andrej Gašpierik
Zdroj: Lifehack
Facebook komentár