Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Čína počas včerajšieho dňa vykonala testovacie pristávanie dvoch letov na jej ostrove, ktorý bol postavený v Juhočínskom mori. Vykonalo tak štyri dni po tom, čo nahnevalo Vietnam z dôvodu pristátia na rovnakej dráhe, v tomto spornom území.

Oba lety pravdepodobne vyvolajú ďalšie odsúdenie Vietnamu, ktoré počas víkendu začalo formálny diplomatický protest a Filipíny uviedli, že majú v pláne urobiť to isté.

Obe tieto krajiny si robia nároky na túto oblasť, čím si odporujú z vyjadreniami Čínou, ktorá tvrdí, že takmer celá oblasť Juhočínskeho mora patrí práve jej.

Súvisiace: Pozrite ako Čína buduje úplne nové ostrovy počas niekoľkých týždňov

Čínska tlačová agentúra Xinhua ďalej uviedla, že dve tieto lietadlá v stredu ráno pristáli na umelom ostrove v blízkosti súostrovia s názvom Spratly Islands.

Xinhua uviedla: “Úspešné skúšobné lety dokázali, že letisko má kapacitu, ktorá je potrebná na realizáciu bezpečnej prevádzky veľkých civilných lietadiel.” Letisko tak uľahčí prepravu dodávok, personálu a lekárskej pomoci.

Agentúra neposkytla žiadne podrobnejšie informácie o tom, aký typ lietadiel nakoniec pristával.

Dráha je dlhá 3000 m (10 000 stôp). Jedná sa o jeden z troch ostrovov, ktoré Čína buduje na útesoch už viac ako rok.

Obrázok z 19. januára 2015.

V sobotu, počas jej prvého testu na rovnakej dráhe pristálo civilné lietadlo Číny, čo bolo poprvýkrát, kedy použili pristávaciu dráhu v tejto oblasti.

Spojené štáty už kritizovali Čínu za výstavbu ostrovov a majú obavy, že ich plánuje využiť na vojenské účely, aj keď Čína poznamenala, že nepriateľské úmysly nemá.

Spojené štáty po prvom pristátí uviedli, že tento let zhoršuje celkové napätie.

Súvisiace:
Obavy sa potvrdzujú. Na sporných ostrovoch Číny je vidno delá!
Čína pokračuje v militarizácií Juhočínskeho mora aj cez svoj sľub

Dráhy sú dostatočne dlhými na to, aby vedeli zvládnuť ďalekonosných bombardérov a dopravné lietadlá, rovnako ako aj najlepšie stíhačky Číny. Táto ich prítomnosť v hlbokom centre námornej prepravy, v juhovýchodnej Ázií im do súčasnosti naozaj chýbala.

Každým rokom je cez juhočínske more prepravených viac ako 5 biliónov dolárov svetového obchodu. Nároky na túto oblasť si robí aj Vietnam, Malajzia, Brunej, Filipíny a Taiwan.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Xinhua, Reuters. Snímky: CSIS, Businessinsider 

Facebook komentár