Každý január, si mnohí z nás dajú novoročné predsavzatia ohľadom svojich financií ako napríklad míňať menej či prispievať viac na naše dôchodky. A každým rokom, viac z nás ich poruší ako splní – a stávame sa kvôli tomu chudobnejšími. Tak ako zaistíte že tento rok bude iný?

Aj keď to nie je predsavzatie tak populárne ako chudnutie či dostávanie sa do kondičky (44% tvoria tieto predsavzatia), múdrejšie rozhodnutia v hospodárení s peniazmi je hneď druhé v poradí za nimi, podľa ročného výskumu Novoročných predsavzatí zhotoveného poisťovňou Allianz. Jeden z troch ľudí tvrdí, že si plánujú dať predsavzatie na zlepšenie ich finančnej stability. Výskumy ukazujú, že najobľúbenejšie peňažné predsavzatia zahŕňajú ušetrenie viac peňazí, splatenie dlhov, míňanie menej peňazí a zakladanie dlhodobých finančných plánov.

Súvisiace: Stratégie, ktoré by mali ľudia robiť so svojimi peniazmi, ak chcú zbohatnúť

Nanešťastie, veľa finančných predsavzatí má krátku životnosť.  Dokopy 31 % ľuďom prišlo dodržanie finančných predsavzatí ťažšie v porovnaní s ostatnými predsavzatiami a 25 % prišlo ich dodržanie rovnako ťažké. S týmto záverom prišiel výskumu novoročných predsavzatí z roku 2014 od celosvetovej investičnej spoločnosti Fidelity.

Nastavte si pozitívne, dosiahnuteľné finančné ciele

Psychologička Elizabeth Lombardo, autorka knihy „Lepšie ako perfektne: 7 krokov ako zbúrať vašu vnútornú kritiku a vytvoriť život, ktorý milujete” uviedla: “Zistili sme, že jeden z dôvod, prečo sa finančné ciele ťažko dodržujú, je že ich formulujeme negatívnym spôsobom,” … „O cieli ako „mínať menej“ rozmýšľame spôsobom, ktorý nás skôr zbavuje toho čo by nám miesto toho mohol priniesť,“ … „Odopieranie nás núti chcieť niečo viac.“ Miesto toho, si svoj cieľ zapíšte a s ním všetky špecifické a pozitívne veci, ktoré vám prinesí ak ho dosiahnete. Tento papier si uschovávajte tam, kde ho môžete ľahko dosiahnuť ako na príklad na chladničke, či na vašom nočnom stolíku.

Psychologička Nancy Molitor, asistentka profesora Northwesternskej Finbergovej medicínskej škole hovorí: Veľa ľudí si stanoví ciele, ktoré sú príliš vysoké, na to, aby sa dali dosiahnuť. Odporúča, aby ste sa sami seba spýtali, keď si stanovujete ciel, či je  uskutočniteľný – vrchol je fajn ale je tam len veľmi malá šanca, že tento ciel aj dosiahnete, takže si to možno rozmyslíte. Keď si svoj dosiahnuteľný cieľ zapíšete, rozdeľte ho na dve uskutočniteľné časti. Napríklad, niekto kto chce ušetriť 5 000 eur, počas roka si môže naplánovať ušetriť 100 eur týždenne (a trošku viac niektorý týždeň, ak môžete).

Vytvorte si špecifický plán s priestorom pre prekážky

Medzi najpopulárnejšie predsavzatia podľa výskumu vykonaného Fidelity investičnou spoločnosťou patria tie, ako ušetriť viac (54 %), vyplatiť dlhy (16 %) a míňať menej (19%). Problém s cieľmi ako sú tieto, tvrdia odborníci, je že nie sú špecifické a často sa nespájajú so špecifickými plánmi na to, ako jednotlivec tieto ciele dosiahne. Napríklad pre ciel ako ušetriť viac, si ľudia musia:

a) zapísať si určitú sumu peňazí, ktorú plánujú ušetriť každý týždeň a/alebo mesiac za celý rok;

b) spísať návrh ako to spraviť, ktorý zahŕňa, v ktorej oblasti znížia výdavky na získanie extra úspor, kde peniaze vložia (sporiace účty, dôchodkové sporenie atď.) a kedy ich vložia (t. j. každú výplatu, každý mesiac, atď.); a po

c) vytvoriť plán, ako naložiť s prekážkami, ktoré sa vyskytnú, čo sa stáva, keď idete vpred (t. j. znížite výdavky v určitej oblasti ako je stravovanie v reštauráciách na určitú dobu) aby ste mali istotu v prípade, že niektorý mesiac nebudete schopný odložiť. Aby ste si pomohli predpovedať možnosti prekážok, na ktoré môžete naraziť, urobte si “inventúru” predsavzatí s predošlého roku, kde ste uspeli a kde ste narazili na prekážku.

Súvisiace: Zopár rád ako sa zbaviť života od výplaty k výplate

Lombardo tvrdí, že vy dokonca budete chcieť mať nejakú rezervu pre vaše ciele pretože prekážky sú takmer nevyhnutné. Takže ak by ste chceli ušetriť 10 000 tento rok, mali by ste odkladať 210 eur týždenne, ktoré vám umožnia ušetriť skoro 11 000 eur, ak je všetko urobené perfektne.

Automatizujte najviac ako môžete

Lombardová tvrdí: “Čím viac vaše ciele zautomatizujete, tým lepšie. Takže, majte určitú čiastku peňazí automaticky odrátanú z vášho príjmu a odvedenú buď na váš dôchodok alebo vaše sporiace účty ale nastavené na platenie dlhov na pravidelnej báze. Molitorová uvádza: „Toto zabráni emóciám“ a pretože vďaka mentalite „zíde z očí, zíde z mysle“ budete menej zameraný na míňanie od kedy peniaze budú automaticky odvádzané z vášho účtu alebo rovno z výplatnej pásky.

Získajte spoločenskú podporu

Podľa Fidelity: “Niektorí jednotlivci zahŕňajú svoju polovičku alebo iných do svojich finančných predsavzatí.” To ich podľa psychologičky môže potopiť. Existujú milióny výskumov, ktoré to potvrdzujú.“ Pre páry to znamená, že chcete vytvoriť spoločné predsavzatia a ciele a dohodnúť si stretnutia počas roka aby ste zhodnotili váš pokrok. Lombardová poukazuje na to, že niekedy je to dobrý nápad – špeciálne pre ciele ohľadom znižovania výdavkov – zahrnúť aj vašich priateľov. „Ak sú vaši priatelia vonku, míňajúc milióny, vy budete chcieť tiež. Príďte s aktivitami, ktoré môžete robiť spolu s priateľmi a nemíňať pritom majland.

Súvisiace: 8 najhorších finančných chýb, ktoré robia novomanželia

Prehľad svojho pokroku si robte pravidelne

Kimberly Foss, prezidentka Empyrion Wealth Management poznamenala: Stanovte si čas, ktorý sa bude opakovať, na prehľad vášho pokroku v plnení cieľov – týždenne, mesačne, štvrťročne alebo kedykoľvek, najvhodnejšie podľa vašich cieľov. Lombardobá odporúča aby ste si značili čas  vo vašom kalendári (môžete použiť Google kalendár a nastaviť automatické pripomienky) aby ste nezabudli. Psychologyčká dodáva: “Počas robenia prehľadu, si skúste pamätať pozitívne dôvody, pre ktoré ste si ciele vytvorili a netrestajte sa za žiadne prekážky.“

Preložila: Monika Domonkošová

Zdroj: Yahoo, The Wall Street Journal

Facebook komentár