Akciové trhy vyskočili zo svojich februárových miním (aj keď sú na ceste k týždennému poklesu) je ťažké povedať, či sa akcie nachádzajú skôr v medveďom (klesajúcom), alebo býčom (rastúcom) trhu. To je záver Jurriena Timmera, ktorý je riaditeľom celosvetových makro-ekonomických stratégií v celosvetovej investičnej spoločnosti Fidelity Investments.
Timmer ďalej poznamenal, že trhy sa aktuálne zasekli v “očistci,” keďže centrálne banky sa môžu nachádzať v podobnej situácií. “Sme na rozmedzí cyklov býčieho a medvedieho trhu.”
Súvisiace: Čo by Fed mohol kúpiť za svoju súvahu $ 4,5 bilióna?
Timmer s odkazom na dosahovanie úrovne v rozmedzí 1800 až 2100 bodov, u amerického akciového indexu S&P 500 poznamenal: “V súčasnosti je otázne dlhodobejšie smerovanie,” … “Nevidím indikátory hybnosti, ktoré by nám z dlhodobého horizontu vedeli ukázať kam naozaj smerujeme.”
7-ročný býčí trh bol zastaveným, tým čo Timmer nazýva “politika divergencie” medzi Federálnym rezervným systémom a ďalšími centrálnymi bankami. Začalo to vtedy, keď Čínska ľudová banka v auguste spustila devalváciu svojej meny.
Timmer ďalej poznamenal: “Tento druh stratégie v septembri zatlačil Fed späť k ukončeniu uťahovania menovej politiky.”
Následne ohľadom zvýšenia sadzieb v USA trhy čakali na ďalšie impulzy práve vo vyčkávacích stratégiách. Fed nakoniec v decembri zrealizoval zvýšenie svojej cieľovej úrokovej sadzby – prvýkrát za takmer desať rokov a odvtedy sa však sadzby zatiaľ nezmenili.
Ďalej poznamenal: “Že trhy sa tak opäť nachádzajú v podobnom rozpoložení,” … “Situácia sa opäť upokojila.”
Predsedkyňa Fedu, Janet Yellenová po minulo-týždňovom marcovom zasadnutí centrálnej banky nastolila uvoľnenejší tón. Vo svojom rozhodnutí uvádzala celosvetové ekonomické údaje, ktoré by mohli zapríčiniť tzv. “pauzu” Fedu, aj napriek presvedčivým ekonomickým údajom zo Spojených štátov.
Súvisiace: Mobius: Toto je miesto, kde je potreba diverzifikácie
Aktuálne je najviac pravdepodobné, že Fed vykoná svoje ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb až v júni, ale Timmer dodal, že sa stále jedná o tzv. “hod mincou.” Takže opäť sme v rovnakom štádiu.”
Rast ziskov ktorý urýchlil býčí trh, zasiahol prepad v oblasti celosvetovej ťažby ropy. Ceny však v poslednej dobe získavajú pôdu pod nohami, keďže počas 14. februára dosiahli svoje dno.
Timmer nakoniec poznamenal: “V ropnom sektore sú veľké objemy dlhu, keďže financovali takmer všetky vrtné súpravy v krajine,” … “Keď cena ropy dosiahla 30 amerických dolárov za barel, spôsobilo to veľké nepríjemnosti na úverových a akciových trhoch.”
Zdroj: Bloomberg, WSJ
Facebook komentár