Ako súčasná ropná kríza vedie k niektorým zmenám, ktoré otriasajú s globálnymi energetickými trhmi, tak dva ázijské motory, Čina a India, získavajú výhodu v presýtenej ponuke, ktorá mení zaužívané pravidlá v tomto biznise.

Čína a India, za posledných 25 rokov, zaznamenáva exponenciálny rast dopytu po rope. Spolu spotrebujú 16% všetkej ropy – čo je druhá priečka hneď za USA, ktoré spotrebujú 20%. A analýzy očakávajú že do roku 2030 sa ich spotreba zdvojnásobí a dosiahne 30%. Toto sú čísla, ktoré menia hru a všetci veľkí producenti smerujú svoje cesty do týchto teritórií.

Najvýraznejšie podľa agentúry Reuters je, že sa uprednostňujú priame nákupy v Afrike, sú zakladané nové obchodné cesty a Indické rafinérie upúšťajú od dlhodobých kontraktov s krajinami Blízkeho východu.

Súvisiace: Saudská Arábia nemá taký vplyv na trh s ropou ako sa jej pripisuje

Na začiatku tejto dekády bol ruský podiel na čínskom importe 7% v porovnaní s 20%-ným podielom importu so Saudskej Arábie. Podľa dát z kapitálových trhov RBC, Rusko predbehlo Saudskú Arábiu ako najväčšieho dodávateľa Číny za rok 2015 až štyri krát čo je veľmi významné lebo Saudská Arábia stratila svoj post lídra na na trhu iba šesť krát za posledných päť rokov.

Komoditný stratég kapitálových trhov RBC Michael Tran poukázal na to, že šesť krajín za posledných päť rokov porazilo v raste  Saudskú Arábiu.

„Saudská Arábia stráca svoj primát lebo ich ceny prestávajú byť pre Áziu atraktívne“, potvrdil Bloombergu v roku 2015 pre SCI Internationl Gao Jian analytik a energetický konzultant zo Shandongu.

Na druhej strane, ako potvrdila agentúra Reuters, Nigéria prekonala v roku 2015 Saudskú Arábiu ako najväčšieho dodávateľa pre Indiu. Vzhľadom na to že sa rozdiel medzi Nigérijskou ropou a ropou Brent znížil, veľké rafinérie ako napríklad Reliance využívajú ponuku Nigérie, ktorá ponúka vysoko kvalitnú surovinu za znížené ceny.

Ako Čína tak aj India využívajú veľkosť svojich trhov na získavanie výhodných zmlúv – a dodávatelia sú vďačný za zabezpečenie svojho odbytu v časoch kedy sú trhy presýtené ropou.

Indický import zabezpečuje 80% domácej spotreby a podľa premiéra Narendra Mondi India smeruje k zabezpečeniu krajiny z pohľadu energií. „Ak sa chceme priblížiť k energetickej sebestačnosti musíme sa poobzerať po zdrojoch v zahraničí“, povedal pre agentúru Bloomberg Sudhir Vasudeva bývalý predseda a generálny riaditeľ Indickej štátnej spoločnosti Oil and Natural Gas Corporation.

To nás presúva na Sibír. Tri indické spoločnosti tu plánujú kúpiť 29.9%-ný podie v Taas-Yuriakh Neftegasodobycha a 23.9%-ný podiel v Vankorneft. Podľa Bloomberg, indická štátna rafinéria Oil and Natural Gas Corporation dostala ponuku (od ruského Rosneftu) na ďalších 11% v spoločnosti Vankorneft už k existujúcim 15%, ktoré kúpila v septembri 2015, podľa Sunjay Sudhir, sekretára pre medzinárodnú spoluprácu na indickom ministerstve pre ropu.

V súčasnosti je sibírska ropa dodávaná do neďalekých regiónov, avšak India sa môže rozhodnúť dodávať svoj podiel ropy na domáci trh a taktiež môže ponúkať ropu na voľných trhoch alebo vymeniť ju cez barterový obchod za ropu z iných zdrojov.

„Ázijské trhy s ropou zažívajú ohromné toky suroviny“, povedal, podľa agentúry Reuters  Owain Johnson, ktorý je výkonným riaditeľom Dubai Marcantile Exchange (DMI).

Súvisiace: 
Tento ropovod medzi Čínou a Mjanmarskom zmení celosvetový trh s ropou
Nadbytok ropy spôsobil uzavretie niektorých ropných polí Číny

„Čínske ropné spoločnosti sa stávajú novými motormi na trhoch s ropou“, povedal Oystein Berentsen výkonný riaditeľ pre ropu v Strong Petroleum Singapúr.

Čína plánuje pre Šanghaj ropnú budúcnosť a mať väčšie slovo pri tvorbe cien ropy.

Ako Čína tak aj India využívajú pokles cien ropy a prebytok suroviny na trhu ako svoju výhodu. Formujú sa nové partnerstvá a podnikajú sa kroky, ktoré podkopávajú bývalých veľkých hráčov na trhu. Každý kríza prináša zmenu a súčasná prenáša moc z dodávateľov na odberateľov.

Preložil: Marek Druska

Zdroj: TheWallStreetJournal, Reuters, Bloomberg

Facebook komentár