Hádajte, čo považuje 41% personálnych manažérov za dôležitejšie ako IQ? Emocionálnu inteligenciu. Je to jedno z 2015 cudzích slov, ktoré ste pravdepodobne počuli veľakrát. Ale viete skutočne, čo to znamená?
Pokiaľ máte vysokú EQ (emocionálnu inteligenciu), ste zruční v identifikovaní a ovplyvňovaní vlastných emócií, ako aj emócií ostatných.
To znie skvele, však? Napokon, kto by nechcel zamestnať niekoho, kto by toto dokázal?
A EQ nie je dôležitá, iba keď sa chcete zamestnať – je kľúčová aj pri výkone svojej práce.
Až 58% faktorov vášho úspechu jej môže byť pripisovaných.
Súvisiace: 17 komunikačných zvykov veľmi príjemných ľudí
Ak si chcete zmerať svoju EQ, alebo hľadáte spôsoby, ako ju zdokonaľovať, skontrolujte si 4 znaky emocionálne inteligentných ľudí:
1. Odmlčia sa
Vo vypätých situáciách kolegovia s vysokou EI nikdy nereagujú bez prvotnej odmlky a zhodnotenia situácie. Táto krátka prestávka im dáva šancu objektívne zhodnotiť o čo ide a zastaví ich pred povedaním alebo urobením niečoho impulzívneho.
Tu sú príklady toho, čo zvažujú títo ľudia počas tejto krátkej pauzy:
- Akú náladu má druhá osoba? Je znepokojená, nahnevaná, otrávená, vystresovaná, sklamaná?
- Akú náladu mám ja?
- Čo môžem urobiť pre to, aby nám obom bolo lepšie?
- Ak nemôžem nič urobiť, je tu niečo, čo by som mohla povedať druhej osobe, aby som ju upokojila?
Táto prestávka ti pomôže nájsť správnu odpoveď namiesto povedania niečoho, čo by si neskôr mohol ľutovať.
2. Pýtajú sa veľa otázok
Je to jeden z najlepších spôsobov na zistenie toho, ako sa druhý človek cíti. Pýtajte sa veľa otázok. Emocionálne inteligentní ľudia používajú množstvo otázok na to, aby sa ľudia v ich spoločnosti cítili príjemne – čo zvyčajne vyústi k uvoľneniu sa a zdieľaniu svojich pocitov.
Tu je príklad, ako môže takáto výmena názorov vyzerať:
Osoba 1: „Ako sa darí?“
Osoba 2: „Ide to celkom dobre. Snažíme sa dokončiť tú prezentáciu predtým, ako ju ukážeme na konferencii.“
Osoba 1: „Pekne. Konferencia je už za pár dní, však? Narazili ste chlapci aj na nejaké prekážky?“
Osoba 2: „No, bolo ťažké dostať všetkých členov tímu naraz na jedno miesto. Každý končí svoju prácu inokedy, no a potom to nie je súdržné.“
Osoba 1: „To znie náročne. Vyriešili ste to?“
Osoba 2: „Napokon áno, ale chvíľku trvalo naučiť sa…“
Budete prekvapení, ako rýchlo k vám budú spolupracovníci úprimní, keď sa ich budete pýtať a budete ich počúvať.
3. Odzrkadľujú
Ľudia s vysokou EI intuitívne rozumejú, že analyzovanie toho, ako sa cítili a chovali v minulosti im pomáha byť rozvážnejší a uvedomení v budúcnosti.
Napríklad keď prídu domov v zlej nálade, nevypustia to hneď z hlavy a nejdú relaxovať. Namiesto toho popremýšľajú, čo ich otrávilo a prečo.
Pre zaužívanie tohto zvyku, si urobte tri až päťkrát denne „kontrolu nálady“. Vyberte najsilnejšie emócie, ktoré ste prežili a identifikujte faktory, ktoré ich ovplyvnili.
Skoro uvidíte zákonitosti: „Rozprávanie sa s Alexom ma vytáča“, „Písanie článku pred obedom ma urobí sústredenejším celý deň“, atď. Potom budete schopní optimalizovať svoj život okolo týchto zákonitostí.
Súvisiace: Hlavné rozdiely medzi úspešnými a neúspešnými osobnosťami
4. Vcítia sa
Emocionálne inteligentní spolupracovníci si neustále predstavujú seba v situácii iných. Táto ich tendencia im uľahčuje porozumieť, prečo robia ich spolupracovníci to, čo robia a náležite im odpovedať.
Povedzme, že tvoja šéfka prichádza zjavne celá nesvoja, a ihneď ťa začne opekať, ako si už postúpil v projekte, ktorý ti zadala iba včera.
1. Začneš sa hneď brániť?
2. Alebo si spomenieš, že kľúčový zamestnanec dal práve výpoveď a ona potrebuje nájsť náhradu, aby presunula zo seba celú tú šialenú pracovnú náplň?
Druhá odpoveď ťa ďaleko pravdepodobnejšie udrží v pohode a pod kontrolou.
A pokiaľ netušíte žiaden dôvod, ktorý by mohol druhého človeka rozčúliť, spomeňte si, s koľkými vecami sa vy zaoberáte a váš šéf o nich nevie. Každý má niečo, o čo ide.
Postupom času sa môžete naučiť byť emocionálne inteligentní. Neurobíte šťastným iba seba, ale aj ostatní sa budú cítiť vďaka vám lepšie.
Preložila: Zuzana Foktová
Zdroj: LifeHack
Facebook komentár