Syn vodiča autobusu, ktorý vyrástol na sídlisku aktuálne velí centru finančného kapitálu sveta.
Sadiq Khan bol v piatok zvolený za starostu Londýna. Tento 45-ročný syn pakistanských prisťahovalca sa stal prvým moslimským starostom hlavného mesta Západu. Boris Johnson túto pozíciu zastával v období posledných ôsmich rokoch.
Londýnsky starosta – Khan chce realizovať svoju celkovú stratégiu pre mesto, ktoré by malo byť rozhodujúcim miestom britskej ekonomiky a malo by ďalej zohrávať ústrednú úlohu aj vo finančnom svete.
Súvisiace: Obrázok: Ročný rozpočet najväčších svetových miest
Taktiež čelí vážnym problémom: bubline v oblasti bývania a nákladnej siete dopravy a rastúcej priepasti medzi bohatými a chudobnými. Hlasovanie v priebehu tohto roka o tom, či Veľká Británia nakoniec opustí Európsku úniu by taktiež mohlo ublížiť jeho ekonomike.
Toto mesto je bezkonkurenčným centrom obchodu pre Európu a Londýn dokonca počas minulého roka prekonal New York, v pozícií vedúceho finančného centra sveta (podľa štúdie Z/Yen).
Napriek tomu 27% z jeho 8,6 milióna obyvateľov stále žije v chudobe (podľa Trust for London). A zatiaľ čo zamestnanosť neustále rastie, objem pracujúcich rodín, ktoré žijú v chudobe sa v poslednom desaťročí výrazne navýšil – až o 70%.
Khan, ktorý bol pred vstupom do politiky právnikom v oblasti ľudských práv poznamenal, že chce, aby sa Londýn stal “spravodlivejším a rovnejším mestom.” Tu sú jeho tri spôsoby, ako to chce zrealizovať:
Zahraniční investori si nebudú môcť kúpiť nové byty
Zvyšujúce sa nájomné a nedostatok bývania vo volebných kampaniach dominovali. Kahn za krízu obvinil vládu Spojeného kráľovstva, keďže zahraničných investorov necháva vykonávať nákupy nehnuteľností v Londýne a tí ich používajú, ako “zlaté tehly” pre uloženie hodnoty.
Záplava peňazí zo zámoria dopomohla k zvýšeniu cien nehnuteľností a tým ľudia museli opustiť svoje domovy a pre mnohých sa stali nedostupnými. Priemerná cena domu v marci dosiahla 534 785 libier ($ 774 500), čo predstavuje medziročný rast až o 14% a predstavuje približne 15-násobok priemerného platu Londýnčana. Priemerné nájomné v Londýne sa podľa Kahna aktuálne pohybuje vo výške 62% podielu, k priemernému príjmu.
Khan sľubuje zastaviť praktiky realitných developerov pre zámorských investorov, ktorí vykonajú odpredaj nehnuteľností skôr, než sú postavené. Chce donútiť developerov, aby Londýnčania získali “prvotné právo” na nové nehnuteľnosti a až následne budú môcť byť ponúknuté zahraničným odberateľom.
Daňové úľavy pre firmy, ktoré platia vyššie mzdy
Trust for London uvádza, že takmer 700 000 pracovných miest, alebo okolo 20% z celkových miest mesta sú nedostatočne platené, k minimu potrebnému na pokrytie nákladov na bývanie.
“Londýnske životné minimum” sa na hodinu odhaduje k úrovni 9,40 libier (13,60 dolárov). Minimálna mzda Británie je na úrovni 7,20 libier.
Khan chce podporovať zamestnávateľov, aby práve vyplácali dobrovoľné “životné minimum”. Hovorí, že bude ponúkať daňové úľavy pre malé a stredné podniky, ktorí to budú nakoniec aj vyplácať.
Súvisiace: Londýn zažíva technologický investičný boom start-upov
Taktiež si myslí, že by sa malo zvýšiť na 10 libier ($ 14,50) za hodinu.
Cestovné v Londýne bude zmrazené
Cestovné v londýnskom metre, vlaky a autobusy sú jedny z najdrahších na svete a to aj napriek obrovským investíciám v posledných rokoch do nových liniek a staníc. Táto sieť je stále pod tlakom z dôvodu rastúcej populácie.
Khan, ktorý bol medzi rokmi 2009 a 2010 členom britského vládneho dopravného podniku sľúbil zmrazenie londýnskeho cestovného po dobu štyroch rokov, zatiaľ čo bude pokračovať v program investícií na modernizáciu siete.
Uviedol, že môže vykonať zníženie zbytočných výdavkov na byrokraciu a obmedzí poplatky za konzultantov.
Zdroj: TheGuardian, BBC
Facebook komentár