Jedna z najväčších záhad celosvetového sveta financií bola práve odhalená: Je ním podiel dlhu USA, ktorý vlastní Saudská Arábia.
Ministerstvo financií ukončilo štyri desaťročia trvajúce tajnosti ohľadom údajov a oznámilo, že Saudská Arábia v marci držala americké vládne dlhopisy v hodnote 116,8 miliárd amerických dolárov.
Tým sa Saudská Arábia stala 13. najväčším zahraničným držiteľom dlhu USA. Svoje prvé priečky si drží Čína a Japonsko, ktoré jednotlivo vlastnia dlhopisy o hodnote viac ako 1 bilióna dolárov. Výsledok Saudskej Arábie bol prvýkrát zverejnený na základe požiadavky agentúry Bloomberg, v rámci Zákona o slobode informácií.
Súvisiace: Kto je aktuálne najväčším vlastníkom dlhu USA?
Na rozdiel od väčšiny ostatných hlavných vlastníkov dlhu USA, ministerstvo financií nestále držalo presne informácie Saudskej Arábie pod rúškom tajomstva a to všetko od 70. rokov. Podiel Saudskej bol zverejňovaný spolu s ostatnými národmi vyvážajúcimi ropu, vrátane Venezuely a Iraku.
Ale táto politika ministerstva financií ohľadom zverejňovania podielov v pondelok skončila a bude zverejňovať výsledky podľa určitých krajín. Ministerstvo oznámilo, že tento krok bol zrealizovaný na základe skúmaní, ktoré by sa mali snažiť poskytnúť viac “komplexné a transparentné” dáta.
Osobitný režim bol výtvorom ropného šoku v roku 1973, po arabskom embargu. Patril medzi ústupky, ktoré americká administratíva uskutočnila v priebehu rokov, keďže sa snažila udržiavať strategické vzťahy Ameriky so saudskou kráľovskou rodinou a prístupu k zásobám ropy v kráľovstve.
Toto tajomstvo Saudskej Arábie v posledných mesiacoch nabralo na väčšom význame. Od konca roku 2014 táto arabská krajina prišla o viac ako 130 miliárd amerických dolárov vo forme devízových rezerv (s najväčšou pravdepodobnosťou vrátane dlhu USA), ktoré jej pomohli vyrovnať sa s prepadom cien ropy. Ministerstvo financií uviedlo, že podiel Saudskej Arábie v amerických štátnych dlhopisoch poklesol na 116,8 miliárd dolárov z januárových 123,6 miliárd dolárov.
Súvisiace: Dopyt po zlate už navyšujú aj Centrálne banky
Navyše, rastúce napätie medzi USA a Saudskej Arábie viedlo kráľovstvo k možnostiam, ktoré by mohli spustiť šokujúcu hrozbu. Zdroje v apríli uviedli, že Saudská Arábia hrozila odpredajom amerických aktív, pokiaľ Kongres schváli návrh zákona, ktorý obetiam umožní žalovať zahraničné vlády za 9/11. Saudské zdroje v tom čase uviedli, že kráľovstvo tak čelí “vážnej” hrozbe.
Odpredaj rozsiahlych objemov vo forme amerických štátnych dlhopisov v jeden moment môže spôsobiť nepokoje na trhu cenných papierov, čo potenciálne môže viesť k destabilizáciu celosvetových finančných trhov. Mohli by však tým taktiež vážne zraniť vlastné financie (Saudskej Arábie), čo vedie mnohých odborníkov k záveru, že táto hrozba je nepravdepodobná.
Zdroj: Bloomberg, Reuters
Facebook komentár