Legendárny investor George Soros počas minulého štvrťroka predal 37% svoje dlhé akciové pozície (so zameraním na rast) a kúpil oveľa viac zlata (a akcie firiem so sektora zlata).
Soros, ktorý v posledných niekoľkých desaťročiach zbohatol na kapitálových trhoch z dôvodu jeho správnych makro-ekonomických predpovedí sa v súčasnosti obáva o stav celosvetovej ekonomiky a jeho pohľad na zlato je býčí (so zameraním na rast). Začiatkom tohto roka Soros uviedol, že Čína sa nachádza v ťažkostiach a dokonca mu to pripomína situáciu USA z roku 2007 a 2008, kedy boli pred veľkou finančnou krízou. História nám ukazuje, ak veľkí legendárny investori konajú, je múdre im načúvať.
Tu je stručná história Sorosa.
Maďarsko-americký investor a filantrop (85) je predsedom súkromnej investičnej spoločnosti Soros Fund Management Fund, ktorú vytvoril zhruba pred piatimi rokmi po tom, čo ukončili aktivity hedžového fondu a vrátil kapitál svojim investorom. Soros je najlepšie známy ako “muž, ktorý zaútočil na Centrálnu Banku Anglicka” pretože v hodnote 10 miliárd dolárov zaútočil voči britskej libre, čo mu počas menovej krízy v roku 1992 prinieslo zisk vo výške 1 miliardy dolárov.
Soros je všeobecne známym zástancom amerických progresívnych a liberálnych politických stratégií a v priebehu rokov venoval viac ako 11 miliárd dolárov na rôzne filantropické účely. Vo východnej Európe zohral významnú úlohu v mierovom prechode od komunizmu ku kapitalizmu.
Takže prečo by investori mali sledovať to, čo Soros robí so svojomi peniazmi? Ľudia veľmi radi nasledujú vodcov a profesionáli na trhoch sú ľudia, ktorí majú preukázateľné skúsenosti. Z hľadiska obchodovania a investovania si Soros určite zaslúži pozornosť. Ďalším znakom jeho úspechu je schopnosť učiť aj ostatných. Soros má svoj kus práce na divokom úspechu Stanleyho Druckenmillera.
V rovnakej dobe však existujú ľudia, ktorí nabádajú k opatrnosti, pokiaľ ide o tieto “oneskorené” informácie. V tomto prípade sa objavili informácie v podaní u Komisie pre Cenné papiere s názvom 13F.
V Spojených štátoch je pravidlom, ak investori spravujú 100 miliónov dolárov alebo viac vo forme akcií, musia na kvartálnej báze zverejňovať podobné informácie. Formulár 13F sú povinní podať počas prvých 45 dní každého štvrťroka, kde zverejnia zoznam svojich akcií, opcií a pozície v konvertibilných dlhopisov. Od správcov fondov nie je požadované zverejňovať podiely v ne-amerických cenných papierov a iné objemy podielov, ktoré nie sú verejne obchodovateľné alebo ich pomer v hotovosti. Neexistuje však zhoda s ohľadom na to, či tieto zverejnenia sú vhodné, alebo naopak. Našli sme skupinu manažérov fondov a niektorí ich považujú za užitočné, zatiaľ čo iní nie. Tí, ktorým sa zdajú neužitočné tvrdia, že 13F sú “starými správami” a manažér mohol v aktuálnom štvrťroku opustiť, alebo úplne zvrátiť svoju pozíciu.
Tu sú vyjadrenia, ktoré niektorí investiční manažéri uvádzajú s ohľadom na podanie 13F:
Matthew Tuttle, ktorý je investičným riaditeľom (CIO) v spoločnosti Tuttle Tactical Management poznamenal: “Je to dôležité, keďže niektorí investori môže mať rozsiahly vplyv na trhy a Soros je jedným z nich. Či jeho analýza je správnou, alebo nie je záležitosťou pre dlhodobý horizont. Krátkodobo to však je pre akcie negatívne, avšak pozitívne pre akcie ťažobných spoločností a kovov. “
CIO v investičnej spoločnosti M35 Investments, Tom McMurphy poznamenal: “Je ťažké čítať z týchto zverejnení. Zaujímalo by ma, koľko z toho má čo do činenia s výmenou jeho investičného riaditeľa a koľko z toho je odzrkadlením makro-ekonomických faktorov. Avšak, Soros (pred pár týždňami) sám vyjadril znepokojenie ohľadom Číny, na základe čoho teda mohol vykonať odpredaj aktív pre americký akciový index S&P a stávka na zlato by bola v súlade s negatívnym naladením na Čínu.”
Michele Closter, ktorý je generálnym riaditeľom HC Financial uviedol: “Pre nás sú “13F” veľmi dôležité, pretože nám ukázali, čo veľkí investori vlastne robia so svojimi peniazmi. Môžu si hovoriť čo chcú, ale na čom záleží je to, čo robia so svojimi peniazmi.”
Generálny riaditeľ spoločnosti PSW Investments – Phil Davis uviedol: “Soros realizuje podobné stratégie ako my. Viac ako 50% hotovosti držíme v našich portfóliách so zameraním na USA a do leta určite očakávame aspoň miernu korekciu. Zlato taktiež predstavuje rozumné zaistenie, pretože to nie je len o tom, že investor ho drží z dôvodu negatívneho výhľadu na akciové trhy, ale aj keď očakáva prepad ostatných svetových mien, ktoré sú stále v smere k devalvácii. Chceli by ste radšej jen alebo zlato? Juan alebo zlato? A čo euro, keď existujú obavy z Brexitu Veľkej Británie, ktorý môže nastať už počas budúceho mesiaca. Ak chcete diverzifikovať svoje doláre, veľa možností nemáte a zlato je technicky menou. Rovnako ako Soros, držíme veľkí podiel v akciách spoločnosti Barrick Gold a odkedy sme ich nakúpili ich akcie sú už v 100% zisku. “
Soros nie je samotným, kto má obavy z amerických akcií a globálneho ekonomického spomalenia. Zlato a akcie ťažobných spoločností z tohto sektora sú jedným z priamych príjemcov tejto takzvanej averzie. V skutočnosti, zlato počas roka 2016 dosahuje jeden z najsilnejších výkonov na trhoch a akcie spoločností zo sektora zlata sú naďalej jedným z najsilnejších sektorov, ktoré si získavajú pozornosť na Wall Street.
Zdroj: Fortune, WSJ, NYtimes
Facebook komentár