Od druhej svetovej vojny boli lietadlové lode chrbtovou kosťou demonštrácie sily Spojených Štátov a ich vojenskej moci na mori, ale nová generácia striel dlhého dosahu, vyvíjaná protivníkmi Spojených Štátov, by mohla odsunúť tieto technologické zázraky z prvých línií.
Masívne lietadlové lode Spojených Štátov majú problém. Ako poznamenal Ben Ho Wan Beng z Námorného Inštitútu Spojených Štátov, F-18-ky na lietadlových lodiach majú dolet približne 500 námorných míľ.
Prichádzajúce F-35C majú dolet lepší – asi 550 námorných míľ.
Súvisiace: Tento obrázok poukazuje na dominanciu námornictva USA v celosvetovom meradle
A zároveň, čínska DF-21, priliehavo pomenovaná „Zabijak lietadlových lodí“, protilodná balistická strela, by mala mať dosah 810 námorných míľ a je schopná potopenia celej 1 100 stôp dlhej lietadlovej lode so 70 lietadlami a 6 000 námorníkmi na palube.
Takáto protilodná strela dlhého dosahu vytvára oblasť (taktiež zavedená v Baltiku Ruskom), v ktorej Spojené Štáty nemôžu použiť svoje najmocnejšie aktívum – lietadlové lode.
Lietadlové lode, ktoré boli hviezdou programu od kedy boli po prvýkrát predstavené v druhej svetovej vojne, môžu skončiť na zadnom sedadle na úkor menších plavidiel.
Námorníctvo Spojených Štátov už dlho pracovalo na dosiahnutí „distribuovanej úmrtnosti“, alebo inak stratégie, ktorá so sebou prináša ozbrojenie aj najmenších lodí strelami schopnými prelomiť nepriateľskú obranu z veľkej diaľky. Pristupovanie k nepriateľom menšími loďami tiež pomáha udržiavať neuveriteľne drahé ciele, ako vojnové lode, mimo nebezpečia.
DF-21D počas čínskej vojenskej prehliadky
Breaking Defense poznamenáva: V skutočnosti plány námorníctva na aspoň 40 pobrežných bojových lodí s „plnou sadou protilodných a protiponorkových senzorov a zbraní… Plus vymoženosti ako strely stredného dosahu a dosahu ‘za horizont’ na potopenie nepriateľských lodí.“
Súvisiace: Tento obrázok ukazuje obrovskú silu amerického námorníctva
Takže namiesto toho, aby sa lietadlová loď dostala do nebezpečia, Námorníctvo bude pravdepodobne hľadať platformy dlhého dosahu, ako ničiteľ krížnikov, ktorý nesie strelu Tomahawk na pozemné ciele, ktorá má dosah približne 900 námorných míľ.
Torpédoborec USS William P. Lawrence
Nakoniec, útok lietadlových lodí by už neviedli lietadlové lode.
Namiesto toho by ničiace lode vystreľujúce strely Tomahawk začali útok, oslabili by tak nepriateľské obranné línie ešte pred tým ako sa veľké krížniky priblížia k pobrežiu.
Zdroj: Yahoo, ABCNews
Facebook komentár