USA začína zintenzívňovať svoju hru v oblasti vývozu ropy.
40-ročný zákaz na vývoz americkej surovej ropy bol zrušený v decembri minulého roka. Od tej doby, je vidno 7-násobný nárast exportu americkej ropy (dokonca do inej krajiny než Kanady) ktorá bola vylúčená zo zákazu.
Šialenstvo tejto exportnej aktivity je ešte relatívne malé, ale je pozoruhodné, vzhľadom k depresívnemu prostrediu v oblasti ropného sektora. Nielen, že je Amerika produkuje menej ropy, ale po celom svete je vidno pretrvávajúci nadbytok ropy, ktorý na začiatku tohto roka spôsobil prepad cien až na 13-ročné minimá.
Anthony Starkey, ktorý jej analytikom pre oblasť energií v spoločnosti Platts Analytics uviedol: “Vývoz by sa mal navyšovať. Dôvodom, prečo to nie je tak razantné, je fakt že vo svete stále prevyšuje ponuka nad dopytom.”
Súvisiace: Najväčší hráči (krajiny) na trhu svetového exportu ropy
Napriek tomu vývoz ropy v marci dosiahol významný míľnik, čo je posledný mesiac, kedy sú tieto štatistiky k dispozícii. Prvýkrát od roku 2000, väčšina vývozu amerických surovej ropy išla do destinácií mimo Kanadu (podľa JBC Energy).
USA v marci vyviezla 15,7 milióna barelov ropy a len 7,7 milióna barelov smerovala do Kanady. Japonsko a Taliansko boli ďalšími najväčšími kupcami, keďže doviezli viac ako 1 milión barelov americkej ropy.
Zaujímavé je, že USA aktuálne v priemere vyváža 75 000 barelov denne do malého karibského ostrova Curacao, ktorý sa nachádza na sever od Venezuely. Vo februári získali 17 000 barelov denne.
Starkey je presvedčený, že sa jedná o znamenie pravdepodobného poklesu dopytu z Venezuely, kde je vidno rozsiahle nepokoje. Venezuelské ropné vrty čelia náročným podmienkam, keďže ich ropu treba zmiešavať s ľahšími zmesami, ktoré je možné dostať iba v Spojených štátoch a inde. Nie je to prvýkrát, čo Venezuela dovážala ropu z USA. Táto krajina vo februári z USA doviezla pol milióna barelov ropy.
Starkey ďalej poznamenal: “Aktuálne je USA schopná exportu … čiže môže dodávať bližšie k domovu a pri nižších nákladoch.”
Je zaujímavé, že v marci USA taktiež na Marshallove ostrovy vyviezli 49 000 barelov denne po tom, čo na začiatku tohto roka nezobchodovali ani barel. Vôbec nie je jasné, čo tento dovoz rozprúdilo, ale povráva sa, že americká armáda by mala testovať zariadenia raketovej obrany na niekoľkých Marshallových ostrovov a tento národ sa začal spoliehať na priamu americkú podporu pre drvivú väčšinu svojho rozpočtu.
Všetci uviedli, že USA v marci vyviezli 508 000 barelov ropy za deň. Avšak Amerika v marci doviezla 8 miliónov barelov ropy za deň.
Ale to taktiež nie je zanedbateľná suma, keďže tvorila takmer 6% celkovej mesačnej výroby v USA. Mnoho jednotlivcov z priemysle verí, že vývoz ropy bude v budúcnosti zohrávať omnoho väčšiu úlohu, ale to až ceny sa dostanú na úroveň udržateľnej ťažby z ropných bridlíc.
Súvisiace: OPEC: Ropa nebude v hodnote $ 100 za barel až do roku 2040
John LaRue, ktorý je výkonný riaditeľ prístavu Corpus Christi v Texase poznamenal: “Sme pripravení. Až ceny pôjdu nahor, dopyt po surovej rope z USA jednoznačne porastie.”
Na Nový rok začal ako prvý vyvážať americkú ropu prístav Port of Corpus Christi cez ConocoPhillips a v Európe to bola medzinárodná obchodná spoločnosť Vitol.
Ale Starkey povedal, že obrovský nárast exportnej aktivity je zatiaľ nepravdepodobný, keďže produkcia len mierne odskočila a to všetko po nedávnom pokles z vrcholu, ktorý bol dosiahnutý v apríli roka 2015.
Ďalším faktorom v hre je fakt, že USA je na oboch stranách lemovaná dvoma veľkými oceánmi, takže ropa má pred sebou všeobecne dlhšiu cestu. Ropa z USA, známa ako WTI sa obchoduje na zhruba rovnakej úrovni ako celosvetový benchmark ropy Brent.
Dokonca v pondelok bol rozdiel medzi nimi na úrovni 1 dolára. To znamená, že WTI sa neobchoduje s dostatočne veľkou zľavou, čo by mohlo ospravedlniť dodatočné náklady na dopravu.
Starkey dodal: “Avšak to nie je všetko, je ju možné totiž poslať kdekoľvek.”
Zdroj: Bloomberg, WSJ
Facebook komentár