Trh s umením je medzi nováčikmi relatívne neprebádaná oblasť – je to predovšetkým preto, že je veľmi komplexná, netransparentná, využíva staré postupy a má jasne určené bariéry vstupu. Napriek tomu sa ale jednému, pôvodne českému, projektu podarilo nastaviť úplne nový model obchodovania s umeleckými dielami. Londýnska technologická spoločnosť ARTSTAQ pred niekoľkými mesiacmi otvorila prvú burzu s umením – Artex500 založenú na princípoch kapitálových trhov, umožňujúce obchodovať online a v reálnom čase.
Burzové platforma prepája umelecký svet so svetom finančným a prináša niekoľko zásadných noviniek. Umelci sa do platformy dostanú len cez galeristov a musia prejsť cez veľmi sofistikovaný ratingový systém.
Podľa informácii ARTSTAQ ratingom prejde len 38% umelcov s najväčším umeleckým potenciálom. Technológia celého hodnotenia sa necháva patentovať. Pre galeristov aj umelcov sú potom navyše všetky služby zadarmo.
Na strane dopytu, využívajú Artex500 predovšetkým klienti privátneho bankovníctva, ktorí majú skúsenosti s obchodovaním s akciami, komoditami a ďalšími produktmi, ale do umenia momentálne neinvestovali. Títo klienti na novom burzovom modeli oceňujú prístup k otvoreným dátam zahŕňajúce aktuálnu cenu, historickú cenu, možný budúci vývoj alebo potencionálny výnos počas určeného obdobia.
Obchodovať potom možno veľmi podobne ako na klasické burze s mnohými nadväzujúcimi nástrojmi.
Podľa štatistík ide o klientov bánk vo veku od 28-40 rokov. Hlavným účelom ich investície je diverzifikácia ich investičného portfólia do umenia, ktoré považujú za bezpečnú investíciu. Viac ako 89% z nich nechá nakúpené dielo v depozite a obratom ho predáva v real-time režime. Zároveň poskytnú platforme súhlas, aby nakúpené diela ďalej vystavovala, čo zvyšuje ich investičné potenciál.
Systém nakupovania funguje špecifickým spôsobom
Umelci a galeristi majú do platformy prístup zadarmo a za predané dielo dostávajú 100% požadovanej ceny. Rovnako tak nakupujúci majú na burzu bezplatný prístup, podobne ako ku všetkým analýzam, recenziám a ďalším dôležitým údajom o obchodovaní. Biznis model je založený na tzv “buyers commission” vo výške 19%, z ktorých burza platí rating expertmi a kryje ďalšie náklady.
Vzhľadom na to, že väčšina investorov necháva dielo v depozitu a hneď ho spätne predáva, tak dielo môže byť počas roka predané hneď niekoľkokrát. V tomto ohľade je atraktivita biznis modelu zrejmá. Z ďalšieho predaja dostáva automaticky podiel aj umelec a galerista, vo výške 3%, ktoré platí priamo platforma.
Vznik v srdci Európy
Artstaq ako taký vznikol s pôvodnou myšlienkou v Česku, kde ho pomohol rozvinúť zakladateľ Roman Komárek. Jeho vedenie na čele so Slovákom Jozefom Bártom, ktorý pôsobí ako CEO, sa však presunul do strategickej lokality Londýna. V Prahe a Brne potom zostal iba IT vývoj a prevádzkové operácie. V Dubaji vytvorili inovačné centrum a svojich umeleckých agentov majú od Moskvy po Buenos Aires.
V marci tohto roku potom spoločnosť dostala investíciu od LRJ Capital vo výške 1,25 miliónov dolárov, z ktorých je momentálne financovaný ďalší rast. Podľa informácií ARTSTAQ aktuálne jedná o použití svojich technológií na sekundárnom trhu s umením s niekoľkými zahraničnými subjektmi.
Zdroj: ARTSTAQ
Facebook komentár