Začiatkom tohto týždňa bola na Facebooku naživo zachytená vražda 28-ročného muža z Chicaga. V jednej chvíli tento muž priateľom zavesil na Facebook svoje “live” video, formou služby streamovania a následne sa vo videu ozvali výstrely a výkriky. Na verejnosti naň začal strieľať neznámy útočník. Zasiahol ho do hlavy a krku. Mladý muž zraneniam podľahol.
Bol zastrelený v stredu v noci a napriek tomu ho Facebook nezvesil, čo vyvoláva otázky.
Podľa Facebooku, vraj video neporušilo normy ich komunity, pretože nevykazovalo prvky oslavy násilia. Je za to, že spadá pod inú kategóriu: Zvyšovanie povedomia. Namiesto odstránenia týchto typov videí, je u nich možnosť označenia „varovaní“ užívateľov.
Súvisiace: Cenzúra internetu podľa spoločnosti Google
Jedná sa o veľmi tenkú hranicu. Keďže sympatizant ISIS na začiatku tohto týždňa zabili veliteľa policajtov a zavesili ho podobne na “livestream” a video bolo následne odstránené.
Štandardy komunity Facebooku sú rozdelené do ôsmich kategórií, vrátane útokov na verejný život, šikanovanie a obťažovanie, sexuálne násilie a regulovaný tovar (zbrane). Ale nie je to až tak úplne presne definované.
Tieto štandardy komunity uvádzajú, že si “kladú za cieľ nájsť správnu rovnováhu”, ako udržať ľudí v bezpečí, podporovať ohľaduplné správanie, akceptáciu rozmanitosti kultúr a umožniť ľuďom kontrolovať, to čo zo svojich zdrojov môžu vidieť.
Ale zatiaľ čo video z vraždy je v podľa štandardov Facebooku v poriadku, ale ak žena ukazuje bradavku, to už v poriadku nebolo. Spoločnosť už aktuálne “takmer vždy povoľuje” fotky žien, ktoré ukazujú post-chirurgické zjazvenia alebo aktívne zúčastnenie dojčenia. Aj keď to tak vždy nebolo.
Pred rokom 2014 si mamičky sťažovali, že ich fotky z dojčenia boli vždy odstránené. V roku 2014, Facebook pridal ďalšie súvislosti k svojej politike, aby následne bolo možné ponechať tieto typy ne-sexuálneho zobrazenia. Bolo to z časti aj z dôvodu hnutiu hashtag, #FreeT.
Facebook neumožňuje nahé obrazy, sochy a ďalšie diela, ktorá zachytávajú akty, ale niekedy môže prísť k ich povoleniu.
Napríklad, Lee Rowland z ACLU v marci uviedla, že jej fotografia nahej sochy bola z Facebooku odstránená. Vedúca predstaviteľka zásad na Facebooku – Monica Bickert uviedla, že v skutočnosti neporušila politiku Facebook, iba sa jednalo o omyl.
Podobne to bolo aj v prípade umelkyne Illmi Gore, ktorá uverejnila fotky maľby Donalda Trumpa s malým penisom – následne boli odstránené. Štandardy komunity Facebook umožňujú zverejňovať prvky nahého umenia, ktoré je zverejňované na “vzdelávacie, vtipné, alebo satirické účely.” Podľa Facebooku sa taktiež jednalo o chybu a nakoniec fotografie zverejnili.
Súvisiace: Facebook a Microsoft pod morom budujú rozsiahly kábel
Facebook však má tvrdé pravidlá pri predaji liekov na predpis, marihuany, strelných zbraní a streliva. Toto všetko by malo byť na sociálnej sieti zakázané.
Ale máte možnosť zverejňovať fotky, povedzme ak sám fajčíte marihuanu z bonga.
Facebook, rovnako ako ďalšie online komunity sa spoliehajú na kombináciu užívateľských správ a interných pravidiel, ktoré k definícií nevhodného alebo nelegálneho obsahu napomáhajú.
To znamená, že Facebook má 1,65 miliardy ľudí, ktorí mu pomáhajú presadzovať svoje štandardy, avšak to, čo je považované za “vhodné” je ďaleko od univerzálnosti.
Zdroj: CNN, TheGuardian
Facebook komentár