Počas minulého týždňa polícia zastavila auto, ktoré riadil Philando Castile, na sedadle spolujazdca sedela jeho priateľka Diamond Reynolds a vzadu bola ich štvorročná dcérka. Muž zákona si od Philanda vypýtal vodičský preukaz a ostatné dokumenty týkajúce sa vozidla. Philando sa mal načiahnuť po papiere, keď v tom naňho policajt vystrelil.
Jeho priateľka na svojom telefóne otvorila aplikáciu Facebook a vysielala následky streľby, pomocou novej služby Facebook Live. (upozornenie: obsah je naozaj násilným.) Nie každý nebol schopný sledovať toto video krvácania Castilu.
Na druhý deň po celej krajine vypukli protesty proti policajnému násiliu.
Počas jedného z týchto protestov, dokonca strelec v Dallase strieľal na tucet policajtov. Zatiaľ, päť z nich zomrelo.
Tentokrát používateľ Facebooku s menom Michael Kevin Bautista vysielal túto akciu naživo. (upozornenie: obsah je naozaj násilným.)
A už v piatok popoludní, obidve videá máli viac ako 5,4 miliónov zobrazení.
Súvisiace: Prieskum: 38% detí mladších, ako 2-roky používa mobilné zariadenia
Pre porovnanie, najobľúbenejšie nočné správy ktoré boli vysielané 27. júna, na ABC World News Tonight dosiahli 8,5 milióna prezretí.
Keď Facebook v apríli predstavil službu Live, nebolo celkom jasné, či ho ľudia budú používať. Okrem iného, známa stránka BuzzFeed zverejnila live video s výbuchom vodného melóna a v ten moment si ho naživo pozeralo viac ako 3 milióny ľudí. O pár dní ho už videlo viac ako 10 miliónov ľudí.
Aktuálne je jasné, čo Facebook Live sa stáva populárnym.
Už nahradil niektoré televízne vysielania: sú nimi priame prenosy.
TV sú tak aktuálne pod útokom, keďže ľudia radi sledujú svoje obľúbené relácie on-line a vedia sa zaobísť bez predplatných služieb káblových televízií.
Vlani v septembri, hodnotenia TV začali čeliť katastrofálnemu medziročnému poklesu a prieskum od spoločnosti Nielsen v priebehu posledných piatich rokov poukázal na pomalý, ale trvalý pokles v oblasti sledovania TV u takmer všetkých demografických skupín.
Nedávny prieskum od spoločnosti Nielsen o rozsahu viac ako 30 000 ľudí po celom svete taktiež zistil, že 20% až 25% divákov vo veku do 49 rokov v najbližších rokoch plánuje znižovať objemy sledovania TV.
Iste, ľudia by mohli zastaviť sledovanie káblovej TV a to všetko v prospech služieb od spoločností Netflix alebo Amazon, ale nič zatiaľ nikdy nenahradilo sledovanie živých športových prenosov a aktuálnych televíznych správ.
Ale za posledný rok sme začali vidieť prvé náznaky, že živé športové prenosy nebudú pre TV exkluzivitou navždy. Dokonca už aj sociálna sieť Twitter plánuje vysielať zápasy NFL počas budúcej sezóny a Facebook ich bude taktiež ponúkať.
Živé športové prenosy je lepšie sledovať v televízii, ako vo svojom smartphone. Je tu až príliš veľká hodnota v odbornej práci s kamerou, opakovanými zábermi a dokonca (niekedy) aj vhodným a trefným komentárom. Takže akákoľvek technologická spoločnosť, ktorá chce nahradiť siete sa bude musieť prebiť cez svet konkurenčných ponúk.
To isté neplatí aj pre “živé” spravodajstvo. Niekedy vysielanie dobrej správy môže divákom pomôcť pochopiť zmysel toho, čo vidia. Ale rozhodnutie o tom, čo vysielať a ako to ukázať je ovplyvnené veľkým počtom ľudí, od reportérov až po producentov. Takže existuje priestor pre “opustenie” televíznych správ, keďže čelia otvoreným obvinenia z predpojatosti a chudobného spravodajskému úsudku.
Súvisiace: 7 znakov závislosti detí na iPadoch
Naviac množstvo televíznych správ je nudných. Dokonca sa zdá, že príliš veľa času sa prevádzkovatelia vysielania snažia zaplniť vysielacím časom, ktorý je donekonečna opakovaný. Tým pádom obsah nie je nijako zvlášť zaujímavý alebo aktuálny. Veľa ľudí je toho názoru, že je zastaraným.
Porovnajte to s miliónmi ľudí, ktorí majú svoje smartphony, vedia natáčať a vysielať veľké udalosti, tak, ako k nim dochádza.
Twitter sa v tejto oblasti takisto snaží preraziť (Periscope). Ale Facebook má publikum. Nikto si nemusí sťahovať aplikáciu Facebook a zistiť, ako ju používať, keďže už ju má viac ako miliarda ľudí na planéte.
Keď sa teda stane veľká udalosť, niekto na Facebooku môže ponúknuť prenos z tohto miesta a tak ponúkne presne to, čo sa deje, bez filtrov, priamo z bodu nezúčastneného diváka. Načo si to potom chcieť pozrieť v TV?
Zdroj: TheGuardian, MarketWatch
Facebook komentár