Predstava o mäse vyrobenom v laboratóriu, teda bez nutnosti zabíjať živé zvieratá môže aj v dnešnej dobe pôsobiť ako sci-fi, ktoré má k skutočnosti ďaleko.
Startup z Memphisu s názvom Memphis Meats však tvrdia, že to dokáže. K stvoreniu mäsa, ktoré by teoreticky mohli jesť tiež vegetariáni stačí vizionárskej firme iba bunky hovädzieho dobytka. Z tých potom v laboratórnych podmienkach vypestuje celé tkanivo.
Cesta umelého mäsa na tanier je navyše podstatne efektívnejšia, než v prípade nám dnes známeho mäsa. V prípade produktu spoločnosti Memphis Meats totiž odpadajú obrovské náklady na chov dobytka.
Súvisiace: Toto je najdrahší steak na svete
Podľa CEO odvážneho Startupu – Umy Valetiho navyše bude pre svetové poľnohospodárstvo stále väčší problém zvyšujúci sa dopyt po mäse uspokojovať.
V prípade umelej svaloviny navyše úplne odpadá riziko bakteriálnej kontaminácie mäsa napríklad baktérií E. Coli, tvrdí Tech Insider.
K vyprodukovanie jednej kalórie hovädzieho mäsa je navyše potrebné 23 kalórií krmiva. Klasická produkcia mäsa je teda veľmi neefektívna. Výroba laboratórneho mäsa pritom prebieha zdanlivo jednoducho.
Memphis Meats oddelí čo najkvalitnejšie kusy mäsa, ktoré obsahujú bunky so schopnosťou samoobnovy, od zvyšku svaloviny. Tie sa potom v sterilných laboratórnych podmienkach začnú množiť. K vypestovanie jednej kalórie mäsa tak stačí iba tri kalórie energie.
Súvisiace: Zriedkavé 2 500 dolárové kura – tzv. “Lamborghini” v hydine
Hoci v tejto fáze vývoja je k vypestovaniu mäsa potreba aspoň kúsok živého tkanivá, podľa spoluzakladateľa firmy, Veletiho vyrieši Memphis Meats v budúcnosti aj tento problém.
Cena za vypestovanie laboratórneho mäsa pritom dramaticky klesá. Kým ešte v roku 2013 prišiel takto vyrobený burger na 325 tisíc dolárov, o dva roky neskôr už rovnaký kus vyšiel na iba 11 dolárov.
Zdroj: DailyMail, WashingtonTimes
Facebook komentár