Nová správa od BMI Research identifikuje „10 rozvíjajúcich sa trhov budúcnosti“ – krajiny, ktoré sú na najlepšej ceste stať sa novými vodcami ekonomického rastu v nasledujúcich 10 rokoch.
BMI odhaduje, že tieto krajiny do roku 2025 kumulatívne prispejú k svetovému HDP 4,3 bilióna amerických dolárov – čo je približne ekvivalent súčasnej Japonskej ekonomiky.
Vo všeobecnosti výroba a výstavba budú sektory ktoré budú ťahať ekonomiku dopredu. BMI oznamuje, že nové výrobné uzly vzniknú v Bangladéši, Mjanmarsku a Pakistane a tieto krajiny budú výnimočne silné v exporte tovarov výrobného priemyslu. A rast konštrukčného priemyslu bude rozšírený skrz všetky krajiny – čiastočne kvôli tomu, aby uspokojili rastúci dopyt mestského obyvateľstva a čiastočne aby pomohli rozvoju výrobného sektoru.
Na druhej strane, ťažobný priemysel – ako napríklad baníctvo, ropný priemysel a zemný plyn – budú hrať oveľa menšiu rolu ako za posledných 15 rokov.
Hoci to môže pre niektoré krajiny znamenať jasnejšie vyhliadky, podľa správy „všadeprítomný model rastu poháňaný komoditami, ktorý bol narušený kolapsom cien komodít v rokoch 2012 – 2015 sa nebude opakovať.“
Nasleduje 10 nových rozvíjajúcich sa trhov a sektorov, ktoré budú zodpovedné za ich rast:
Bangladéš
Primárny sektor: poľnohospodárstvo
Kľúčový export: oblečenie, poľnohospodárske produkty
Rast HDP v 2015: 6,4%
Nezamestnanosť: 4,9%
Výmenný kurz: 77,42 Bangladéšskych taka za americký dolár
„Bangladéšske priemyselné odvetvie zamerané na export je už teraz zodpovedné za viacej ako štvrtinu HDP a bude v nasledujúcich rokoch pokračovať v raste ako globálny výrobný uzol.“
Egypt
Primárny sektor: zemný plyn
Kľúčový export: ropa, ovocie a zelenia, bavlna
Rast HDP v 2015: 4,2%
Nezamestnanosť: 12,8%
Výmenný kurz: 7,72 Egyptských libier za americký dolár
„Očakávame pokračovanie investícií skrz trh z nehnuteľnosťami v Egypte vzhľadom na odhadovaný ročný prírastok mestského obyvateľstva ktorý predpovedáme na nasledujúcich 10 rokov. Nastanú aj nejaké investície v obrovskom Egyptskom exporte výroby spolu s pokračovaním nedávnych investícií do automobilového a potravinárskeho priemyslu.“
Etiópia
Primárny sektor: poľnohospodárstvo
Kľúčový export: káva, repka olejná, zelenina, zlato
Rast HDP v 2015: 10,2%
Nezamestnanosť: 16,8%
Výmenný kurz: 21,55 Etiópskej birr za americký dolár
„Hlavným hnacím motorom ekonomického rastu v Etiópii bude výstavba na pomoc rastúcej urbanizácii a ambiciózne ciele infraštruktúry… Etiópska stavebný priemysel zaznamená najväčší rast zo všetkých krajín Subsaharskej Afriky, s priemerným medziročným rastom v rokoch 2015 a 2016 vo výške 10,7%.“
Indonézia
Primárny sektor: poľnohospodárstvo
Kľúčový export: minerálne oleje, strojové súčiastky
Rast HDP v 2015: 4,8%
Nezamestnanosť: 5,5%
Výmenný kurz: 13 577,6 indonézskych rupií za americký dolár
„Rast v Indonézii bude oveľa menej zameraný na komodity ako bol v poslednom desaťročí, pretože baníctvo a ropný priemysel budú stagnovať… Vláda naďalej ostáva zameraná na rozvoj ekonomiky cez export výroby tým, že investujú do infraštruktúry a znížením byrokracie.“
Keňa
Primárny sektor: neuvedený
Kľúčový export: čaj, káva, ovocie a zelenina
Rast HDP v 2015: 5,6%
Výmenný kurz: 99,73 Kenských šilingov za americký dolár
„Tým, že Keňa dováža takmer všetky energie, nižšie priemerne ceny ropy za posledné desaťročie, v porovnaní s predošlým desaťročím nakopne spotrebu v Keni a investície do sektorov, ktoré nie sú spoločné s energiou. Rast bude sústredený do infraštruktúry (vrátane obnoviteľnej energie), finančných služieb a maloobchodu.“
Mjanmarsko
Primárny sektor: baníctvo
Kľúčový export: zemný plyn, drevárske produkty
Rast HDP v 2015: 7%
Nezamestnanosť: 5%
Výmenný kurz: 1 171,8 Barmských kyat za americký dolár
„Investície sa budú aj naďalej valiť do rozličných priemyslov vďaka tomu, že Mjanmarsko žne výhody politických reforiem vykonaných v roku 2010. Veríme, že trendy ekonomickej liberalizácie a politickej demokratizácie budú naďalej pokračovať a udržia ekonomiku na trase k silnému ekonomickému rastu počas nasledujúcich rokov.“
Nigéria
Primárny sektor: neuvedený
Kľúčový export: ropa, kakao
Rast HDP v 2015: 2,7%
Nezamestnanosť: 23,9%
Výmenný kurz: 196,9 nigérijských naira za americký dolár
„Predpokladáme výrazný rast pre nigérijskú ekonomiku, hnanú hlavne sekundárnym a terciárnym sektorom. Finančné služby sú na výslní hlavne vďaka relatívne nízkej penetrácii finančných služieb v krajine. Maloobchodný predaj bude taktiež silno rásť, hoci väčšinou v segmente lacných produktov, vďaka tomu, že tri štvrtiny príjmu je minutý na ubytovanie a stravu.“
Pakistan
Primárny sektor: poľnohospodárstvo
Kľúčový export: textil, ryža
Rast HDP v 2015: 4,2%
Nezamestnanosť: 6,5%
Výmenný kurz: 101,45 pakistanských rupií za americký dolár
„Pakistan sa počas nasledujúcich rokov rozvinie ako výrobný uzol, s najrýchlejšie rastúcim textilným a automobilovým priemyslom, na začiatku nášho predpovedaného obdobia. Domáce investície do výroby budú posilnené nižšími cenami energií v porovnaní s predošlou dekádou a vylepšením domácej dodávky energie.“
Filipíny
Primárny sektor: neuvedený
Kľúčový export: polovodiče a elektronické produkty, dopravné vybavenie
Rast HDP v 2015: 5,8%
Nezamestnanosť: 6,3%
Výmenný kurz: 45 5,3 filipínskych pesos za americký dolár
„Kľúčové sektory budú automobilový a stavebný. Obrovská súkromná spotreba a rastúci stavebný priemysel sa pretavia do rastúcej spotreby pre osobné a úžitkové automobily… prebiehajúce ekonomické a environmentálne reformy, ako napríklad antikorupčné zákony, spravili z Filipín príťažlivú krajinu pre investície.“
Vietnam
Primárny sektor: poľnohospodárstvo, spracovanie ropy
Kľúčový export: oblečenie, obuv, elektronika
Rast HDP v 2015: 6,7%
Nezamestnanosť: 3%
Výmenný kurz: 21 928 vietnamských dongov za americký dolár
„Očakávame, že výrobný a stavebný priemysel budú výnimočne výkonné…a tak pomôžu podčiarknuť rast v širšom priemysle. Tieto sektory ostanú naďalej atraktívne pre zahraničných investorov, vzhľadom na relatívne nízku cenu práce [a] rastúce oslabenie pravidiel voči zahraničnému vlastníctvu.“
Preložila: Katarína Dobrotinová
Zdroj: CIA World Factbook
Facebook komentár