Neustále obdivujeme popredných podnikateľov, chválime ich hviezdny úspech… Ja si však myslím, že oveľa dôležitejšie je vnímanie ich zlyhania.
Ak chceme byť úspešní, najprv sa musíme naučiť bojovať s deštruktívnym správaním – väčšina ľudí sa ním v určitom okamihu svojej kariéry nechá skonfrontovať (alebo ho dokonca dá najavo).
Teraz vám predstavím 6 najväčších chýb v riadiacich pozíciách.
Tieto vlastnosti sú síce ľudské, ale zároveň oddeľujú skutočných vodcov od tých, ktorí sa nimi len snažia byť.
1. Strach zo zmeny
Ľudia sa niekedy zabávali prezeraním si poličiek videopožičovní Blockbuster, aby zistili, ktoré filmy sú ešte dostupné na noc. „Mám náladu na horor alebo komédiu?“ Bola to najsilnejšia značka zábavného priemyslu, ktorá ale skrachovala, lebo tvrdohlavo odmietala obsluhovať zákazníka online.
S ich dlhoročnými skúsenosťami v tomto odvetví sa mohli bezpodmienečne stať jedným zo silných hráčov internetového podnikania. No namiesto toho sa rozhodli zostať pri tom, čo fungovalo v minulosti, až kým sa nerozpadli.
Súčasná ekonomika – či už svetová, alebo domáca a miestna – je rýchla a dynamická. V súčasnosti je najväčšou a najdôležitejšou výzvou pre lídrov a ich organizácie schopnosť rýchlo spoznať a prispôsobiť sa zmenám na trhu.
Súvisiace: 11 vecí, ktoré priťahujú úspech
2. Nepriehľadnosť
Ak pracujete pre lídra, ktorý podporuje nepriehľadné prostredie, je ťažké rozpoznať skutočnú situáciu. Ak je líder známy svojim menej jasným obchodovaním, hrozí, že sa to prenesie aj na jeho zamestnancov.
Tí najlepší lídri neustále všetko kontrolujú, aby sa uistili, či sú stratégie ich spoločnosti stále efektívne. V opačnom prípade to riešia. Pravda niekedy bolí, ale šok z pravdy môže postrčiť ľudí konať.
3. Nepretržitá práca
Priatelia zastávajúci funkcie generálnych riaditeľov a podnikateľov mi často hovoria, že neustále pracujú. Je to podľa nich jediná možnosť, ako držať krok. Chápem ich, tiež som taký bol. No za tie roky som sa ale horko-ťažko naučil, že rýchlejšie a dlhšie neznamená lepšie.
Z nepretržitej práce sa môže zrodiť zlý výkon, vyhorenie tímu a časom aj ustráchaná a otrávená kultúra. Okrem pohotovostnej služby nemusí nikto pracovať uprostred noci.
Skutoční lídri úmyselne spomalia, každý deň vypnú a doprajú to aj svojmu okoliu.
Keď spomalíme tempo, všimneme si detaily a ich možné dôsledky. Napadá nás viac otázok, ktoré sú zároveň efektívnejšie, prichádzame na lepšie riešenia. Zanedbateľné veci nechávame stranou, keďže sa sústredíme na tie, ktoré majú najväčší dosah.
Existuje slovo pre neznalosť: ignorancia. Je pravda, že tento termín má negatívne konotácie: ak nás niekto nazve ignorantom, ihneď sa začneme obhajovať. Pre sebavedomého lídra je jeho ego síce dôležité, ale ak je príliš vysoké, môže to skôr uškodiť.
Niekedy je neznalosť nevyhnutnou podmienkou pre dosiahnutie veľkých vecí. Môžeme byť duchaprítomne neznalí s vedomím, že vstupujeme do zložitého sveta.
Toto jednoduché pochopenie sa môže stať základom pre rozšírenie našich vedomostí pred vykročením vpred. Samozrejme, inokedy je ignorancia len ignoranciou – vedie nás slepo vpred.
Teda, zmýšľanie nováčika môže byť výhodou. Ale iba ak budete mať správny prístup.
5. Hrubé správanie
Pre lídra je dôležité vedieť sa chrániť pred negatívnymi emóciami, ktoré môžu iní do spoločnosti vniesť. To si vyžaduje intenzívnu a neustálu námahu.
Na naše zlyhania a úspechy môžu vplývať nielen ľudia, ktorými sme obklopení, ale aj naša emocionálna sebakontrola. Vďaka emocionálnej sebakontrole sme schopní byť empatickými. Neempatický líder nie je schopný počúvať, motivovať a riadiť.
Súvisiace: Olympijský športovec a podnikateľ sa podelil o svojich 8 kľúčov k úspechu
6. Neschopnosť vyrovnať sa s neúspechom
Úspech príde často až po niekoľkých zlyhaniach. Chyby robíme vo svojom osobnom, ako aj pracovnom živote. Ak sa z nich poučíme, život sa nám odmení. Ak sa ale vo svojich chybách utápame, môžu nás zničiť.
Úspešní lídri sa učia po svojich zlyhaniach stále pozbierať. Milton Hershey bol „nikým“, no podľa slov Biography, stal sa z neho americký veľkovýrobca a filantrop, ktorý založil spoločnosť Hershey na výrobu čokolády, vďaka ktorej si väčšina sveta obľúbila čokoládové bonbóny.
Pred tým, ako sa stal úspešným, založil tri rôzne cukrovinárske podniky. Ani jeden z nich nefungoval tak, ako si predstavoval, no nakoniec založil spoločnosť Hershey na produkciu čokolády, a tá z neho spravila lídra priemyslu.
Najväčšia hrozba chýb nespočíva v okamžitých dôsledkoch, ale v dlhodobom vplyve na naše správanie. Čím viac si berieme chybu k srdcu (hlavne vtedy, ak sme nemohli ovplyvniť výsledok), tým bude pre nás ťažšie urobiť ďalší krok.
Prečo sa stále vracať k zlyhaniu, ktoré patrí minulosti? Ak líder neurobí ďalší pozitívny krok, riskuje, že sa zamotá do emocionálnej pasce zlyhania.
Zamestnajte svoju myseľ ďalším plánom. Nestrácajte čas sedením v izbe a čakaním, kým vás nepohltí svet. Azda práve to je najväčším poučením z Hersheyovho príbehu.
Preložila: Nikola Geletková
Zdroj: LifeHack, Success
Facebook komentár