Rušivé protesty. Rozsiahle štrajky. Chronické pracovné nepokoje.

Pre firmy vo Francúzsku je viac pravdepodobné, že ich prevádzka bude čeliť občianskym nepokojom, než v akejkoľvek inej rozvinutej ekonomike. S touto informáciou prišla nová správa poradenskej spoločnosti Verisk Maplecroft.

Práve riziko okolo odolnosti voči reformám na trhu práce a časté protesty, sú dôvodmi pre rozsiahlych problémov a rizík pre činnosti prevádzok a firiem.

V správe sa uvádza: “Zatiaľ čo Francúzsko má aktívnu občiansku spoločnosť a odbory, ich aktéri majú tendenciu podporovať demonštrácie, čím sa protesty a protestné akcie stali kľúčovými aspektmi politickej kultúry v krajine.”

Francúzsko je zaradené na 17. priečku “Indexu občianskych nepokojov”, čo znamená, že je považované za rizikovejšie ako Haiti, Afganistan, Demokratická republika Kongo a Somálsko. Väčšina krajín, ktoré sa dostali do Top 10 miest, obsadili krajiny, ktoré sú buď politicky nestabilné, alebo sa utápajú v konflikte.

Index berie do úvahy vývoj inflácie, skupiny na okraji spoločnosti, frekvenciu nepokojov a poškodzovanie podnikov. Súčasťou indexu však sú aj zmierňujúce faktory, akými je história stabilných pracovných vzťahov.

Súvisiace:
Francúzsko už platí ľudí, aby cestovali do práce na bicykli
Francúzsko: Zamestnanci sa musia vyvarovať pracovným e-mailom po 18tej

Už v tomto roku, francúzska vláda musela zásobovať čerpacie stanice v krajine, keďže nedostatok pohonných hmôt súvisel so štrajkom zamestnancov skladov pohonných hmôt a rafinérií, ako aj štrajkom vodičov nákladných áut, ktorí blokovali brány do rafinérií. Išlo o prejav protestu proti vládou presadeným zmenám v zákonníku práce.

Pracovníci v doprave tiež protestovali proti reformám pracovného trhu pri začatí futbalového turnaja Euro 2016, keďže obmedzili funkčnosť železníc a neskôr aj letov (Air France).

Verisk Maplecroft uviedla, že Francúzsko v roku 2016 zažíva “významné protesty” na týždennej báze. Podobné udalosti sa stanú v Nemecku a Veľkej Británii len dvakrát do roka.

Najpestrejšia epizóda francúzskych pracovných nepokojov v nedávnej pamäti sa konala v roku 2015, keď pracovníci skupiny Air France reagovali na znižovanie počtu pracovných miest tým, že manažment spoločnosti nakoniec napadli nespokojní zamestnanci. Riaditeľa vyzliekli do naha. Niektorí manažéri boli nútení uniknúť cez plot.

Zdroj: TheGuardian, CNN

Facebook komentár