Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Miliardári sveta držia viac ako 1,7 bilióna amerických dolárov v hotovosti, čo je najvyšší objem, odkedy firma začala tieto údaje firma zbierať (od 2010).

Podľa Wealth-X Billionaire Census, kvôli tomu, čo vnímajú ako rastúce riziká v ekonomike a vo svete, 2 473 miliardárov sveta drží 22,2 percent z ich celkového čistého majetku v hotovosti.

Skupina taktiež ťaží z nedávneho nárastu v oblasti okolo likvidity akcií, z korporátnych akvizícií a fúzií. Dohromady tak ich peňažná zásoba je aktuálne zhruba o veľkosti brazílskeho HDP.

V správe sa ďalej píše: “Miliardári sa snažia brať peniaze zo stola, aby ich mohli mať v prípade potreby k dispozícii, keďže pretrváva neistota v ekonomike a akciové trhy dosahujú úrovne historických maxím.”

Súvisiace: Bohatstvo miliardárov v dynastiách sveta v obklúčení

Zistenie tejto spoločnosti sú v súlade s výsledkami od iných nedávno zverejnených prieskumov. Štúdia vydaná bankou UBS, počas minulého mesiaca uviedla, že bohatí Američania držia okolo 20 percent svojich portfólií v hotovosti, čo je súlade s ich priemerom, ktorý bol dosahovaný po roku 2008. Správa UBS ďalej uviedla, že miliardári zvážili zníženie ich vystavenia na trhoch, najmä kvôli neistote ohľadom prezidentských volieb.

Správa od Wealth-X uviedla, že miliardári môžu taktiež sedieť na vedľajšej koľaji a čakať tak na pokles ocenenia akcií a aktív, kde ich skúpia na výhodných úrovniach.

Správa ďalej uvádza: “Akonáhle majetkové ocenenie sa navráti do atraktívnych úrovní, očakávame pohyb smerom, keďže tieto objemy sa vrátia späť do obchodov.”

Miliardári sveta počas minulé roka zaznamenali nárast ich bohatstva o 5,4 percenta na 7,7 bilióna amerických dolárov, čo je vyššia úroveň, ako HDP každej krajiny okrem USA a Číny. Kým Európa spomedzi regiónov dosiahla najväčší počet miliardárov – 806, v Ázií bol zaznamenaný najrýchlejší rast. Počet miliardár vzrástol o 15 percent, v porovnaní s predchádzajúcim rokom, na 645. Severná Amerika dosiahla celkový počet 628 miliardárov, čo je 3 percentný nárast.

Napriek tomu zdroje ich bohatstva sa menia. Oblasť financií, ktorá zahŕňa hedžové fondy, banky a investičný priemysel je stále najväčším producentom miliardárov, na úrovni 15 percentného podielu. Ale podiel tohto priemyslu sa od predchádzajúceho roka zmenšuje a to až 4 percentuálne body. Miliardári pracujúci v oblasti financií čelili poklesu ich bohatstva o 6,6 percenta na 1,2 bilióna dolárov.

Súvisiace: 
Čína má v súčasnosti viac miliardárov ako USA
DiCaprio a miliardári investujú do zaujímavého startupu z oblasti diamantov

Miliardári, ktorí zarobili svoj majetok z oblasti priemyselných konglomerátov, predstavujú 12,8 percent, čo je druhý najväčší priemysel. To predstavuje nárast z 12,1 percenta v predchádzajúcom roku. V tejto oblasti bol taktiež zaznamenaný nárast miliardárov, ktorý zarobili svoje peniaze z poistenia, maloobchodu, podnikateľských služieb a informačných technológií.

Viac ako polovica svetových miliardárov sú tými, čo Wealth-X označuje za “absolútnych self-made miliardárov”, čo znamená, že si svoje majetky zarobili vlastnou aktivitou. Miliardári, ktorí zdedili celý svoj majetok, dosahujú podiel vo výške 13 percent.

Bol dosiahnutý aj rastúci počet miliardárov, ktorý zdedili majetok a urobili ho ešte väčší. 31 percent zo súčasných miliardárov sú “čiastočne self-made”, čo predstavuje medziročný rast o 6 percent.

Správa nakoniec dodáva: “Dediči sa nemienia spoliehať na svoje novo nadobudnuté bohatstvo,” … “Snažia sa využiť bohatstvo na presadenie vlastných obchodných záujmov alebo pestovať svoj existujúci rodinný majetok.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Wealth-X Billionaire Census

Facebook komentár