Podobným výrobcom polovodičových súčiastok sa v posledných štvrťrokoch darí, ale žiadny sa nemôže pochváliť takými výsledkami ako firma Advanced Micro Devices.
Akcie AMD sústavne posilňujú od minulého roka, kedy firma znovu začala vykazovať rast tržieb v medziročnom porovnaní. Na konci tohto týždňa spoločnosť predstavila nový procesor so širokou škálou uplatnenia – Zen. Druhou spoločnosťou na poli výroby polovodičov v poradí je Nvidia (NVDA + 0,4%), ktorej akcie pripísali za posledný rok 170%.
Rast akcií AMD
Akcie AMD začali ich vzostupný trend v apríli, kedy oznámila, že licencuje svoje technológiu, za 293 miliónov dolárov, s čínskymi, štátom podporovanými firmami, kde príde k vytvoreniu spoločného podniku. Toto oznámenie vyvolalo najväčší nárast v cene akcie AMD za takmer 35 rokov. AMD sa taktiež v 2. štvrťroku tohto roka vrátila k ziskovosti, čo dramaticky zvýšilo jej vyhliadky.
Tianjin Haiguang Technology Investment Co. Ltd. (THATIC) je spoločným podnik, ktorý sa skladá z firmy AMD a verejných ako aj súkromných čínskych spoločností, vrátane Čínskej akadémie vied. AMD je tak súčasťou lukratívnych kontraktov. Spoločný podnik s čínskou vládou má ašpirácie produkovať vlastné polovodičové technológie.
O tom, že AMD pripravuje procesory s úplne novou architektúrou Zen sa už informovalo niekoľkokrát. Spoločnosť okrem iného sľubuje, že po dlhých rokoch by nimi mohla priamo konkurovať Intelu vo vyšších výkonnostných segmentoch. Teraz sa o procesoroch Zen dozvedáme ďalšie detaily.
Prísľub impozantného výkonu
Ako už vieme, do segmentu stolných počítačov by mali zavítať najskôr procesory Zen bez grafickej časti s kódovým označením Summit Ridge, ktoré v najvyššej konfigurácii ponúknu osem fyzických jadier. Prítomná však bude aj technológia Simultaneous Multithreading (SMT) pre zdvojenie vlákien, teda obdoba HyperThreadingu od Intelu. Osemjadrový procesor preto ponúkne až 16 logických vlákien.
Vylepšení sa však dočkal aj jednovláknový výkon reprezentovaný počtom vykonaných inštrukcií na takt (IPC). AMD už niekoľkokrát uviedlo, že IPC by v prípade čipov Zen malo oproti jeho súčasným procesorom s architektúrou Excavator stúpnuť až o 40 percent, čím by sa výkon jadra výrazne priblížil tým v súčasných procesoroch Intel.
Firma AMD už dávnejšie potvrdila, že ich cieľom je pri Zen procesoroch navýšiť IPC o 40% oproti súčasným čipom s architektúrou Excavator, a výrazne tak priblížiť výkon jadra k aktuálnym procesorom Intelu. Medzi výhody nových Zen procesorov by jednoznačne mala patriť aj ich univerzálnosť, keďže čipy s touto architektúrou by mali byť v budúcnosti použité v desktopoch, serveroch a takisto aj mobilných zariadeniach.
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch
Facebook komentár