Aj vy len tíško závidíte úspešným ľuďom, ktorí vstávajú o štvrtej ráno, aby stihli meditovať, behať, čítať knihu a zjesť dva grapefruity? Nezúfajte.

Nemusíte si do svojej dennej rutiny pridávať ďalšie tri hodiny relaxu, aby ste boli šťastný alebo produktívny.

Veľa návykov, ktoré môžu vylepšiť váš deň, zaberú v skutočnosti iba 5 minút alebo dokonca ešte menej.

Mnoho z nich sa spomína v platforme otázok a odpovedí Quory: stačí týchto päť minút každé ráno a váš deň bude lepší.
Nižšie nájdete niekoľko jednoduchých rutín, vďaka ktorým sa budete cítiť ako znovuzrodený a schopný čeliť akýmkoľvek výzvam, ktoré vám prídu do cesty.  

Súvisiace: 9 spôsobov ako sa zmeniť na ranné vtáča

1. Zapíšte si tri veci, za ktoré ste vďačný 

Používateľka Quora – Nela Canovic navrhuje, aby ste si každé ráno zapísali 3 veci, za ktoré ste vďačný.

„Zamyslite sa nad tým, čo už vo svojom živote máte”, píše. Nesústreďte sa len na materiálne veci (ako napríklad auto alebo počítač), skôr uvažujte o jednoduchších a základných pojmoch. Napríklad môžete byť vďačný za priateľov, rodinu alebo vzdelanie.

Táto stratégia je podobná cvičeniu „tri dobré veci“, ktoré navrhuje Martin Seligman, profesor psychológie na Pensylvánskej univerzite a jeden zo zakladateľov hnutia za pozitívne myslenie.

Seligman a jeho kolegovia odporúčajú, aby ste si každú noc zapísali 3 pozitívne zlepšenia, ktoré sa v daný deň stali s vysvetlením, čo viedlo k tomuto zlepšeniu. Toto cvičenie môžete robiť kľudne aj ráno, stačí porozmýšľať o troch veciach, za ktoré ste vo všeobecnosti vďačný.

2. Zamyslite sa nad tým, čo by dokázalo spraviť dnešný deň úžasným

Canovic navrhuje ďalšie, perspektívnejšie cvičenie: „Čo by sa muselo stať, aby ste nadobudli pocit, že tento deň  bude pozitívny, produktívny a výnimočný? Napíšte o tom jednu vetu.

Môže to byť niečo úplne obyčajné, napríklad ísť spať pred polnocou alebo stráviť hodinu nad niečím, čo milujete.

Ak prídete na to, čo by vás spravilo šťastným a spokojným, budete to môcť aj zrealizovať.

3. Meditujte

Veda potvrdzuje, že meditácia prináša nespočetné množstvo výhod, pomáha bojovať proti stresu a negatívnym emóciám, zlepšuje pamäť a posilňuje imunitný systém.

Meditácia nemusí nevyhnutne predstavovať niekoľkohodinové nepretržité sedenie v tichu.  Ako podotýka Ariel Banayan, „už päťminútové sedenie, počas ktorého sa odpútate od svojich myšlienok, bude mať výrazný vplyv na váš deň.“

Ak si nie ste istý, ako začať, výskumné centrum  Kalifornskej univerzity v Los Angeles, ktoré sa venuje ľudskej mysli a  vedomiu, navrhuje tri ukážkové meditácie, pričom niektoré z nich vám zaberú len 5 minút alebo ešte menej.

4. Cvičte

Minh Killy Le odporúča päťminútové cvičenie hneď po prebudení. Jej obľúbeným je tzv. „doska“, ktorá je podobná klikom.

Výskum tvrdí, že vďaka cvičeniu pred raňajkami schudnete a budete mať viac energie – aj keď cvičenia v tejto štúdii trvali okolo hodiny alebo dovtedy, kým účastníci nespálili 400 kalórií.

Bez ohľadu na to, ako dlhé cvičenie si zvolíte, nezabudnite sa pred ním rozcvičiť, keďže vaše svaly budú po spánku stuhnuté.

5. Usteľte si posteľ

Raviteja Chirala vraví, že miluje prísť domov ku svojej rozhádzanej posteli.

Naopak, novinár Charles Duhigg vo svojej knihe „Sila zvyku“ píše, že ustlanie si svojej postele môže zvýšiť vašu produktivitu počas zvyšku dňa. Je to totiž „kľúčový zvyk“, ktorý dokáže vyvolať ďalšie reťazové reakcie a tie zas môžu spustiť ďalšie dobré návyky.

Súvisiace: 
5 ranných rituálov, ktoré Vás udržia produktívnych po celý deň
Minimalizujte ranný stres a iné najlepšie tipy na týždeň

6. Určte si priority

Chirala tiež navrhuje napísať si zoznam vecí, ktoré chcete v daný deň zrealizovať. Týmto spôsobom nadobudnete jasný rad priorít pre riadenie vašej práce na niekoľko ďalších hodín.

Psychológ Travis Bradberry hovorí, že toto dôkladné plánovanie zvýši šance pre dosiahnutie vašich cieľov. On osobne si rád určuje svoje denné ciele po cvičení koncentrácie..

7. Predstavujte si zvyšok dňa

Harrison Thorne odporúča takúto rannú vizualizačnú rutinu: „Predstavte si svoje krátkodobé a dlhodobé ciele a uistite sa, že ste schopný/schopná ich dosiahnuť.“

Duhigg vo svojej druhej knihe „Múdrejšie, rýchlejšie, lepšie“ vyzdvihuje podobnú techniku: Povedzte si príbehy o tom, ako sa bude vyvíjať váš deň.

Píše o výskumníkoch Massachusettskej vysokej školy technickej, ktorí študovali najproduktívnejších ľudí náborovej firmy a zistil, že boli „v skutočnosti posadnutí vysvetľovaním sveta sebe a svojím kolegom.”

Svojich kolegov, napríklad, prosia, aby im pomohli si predstaviť, ako by mohla vyzerať konverzácia alebo schôdza v budúcnosti, aby tak boli lepšie pripravení, ak by daná udalosť nastala v realite.

Odporúča, aby sa táto stratégia stala vašim zvykom: každé ráno si povedzte detailný príbeh o zvyšku vášho dňa. Samozrejme, nech je vždy iný.

Preložila: Nikola Geletková

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: LifeHack, Yahoo

Facebook komentár