V dobe pred renesanciou, slovo Peniaze znamenalo mince z drahých kovov, alebo zlaté tehly. Cisári a králi hromadili zlato a striebro, rozdeľovali ho medzi svoje vojská, viedli oň boje a kradli si ho navzájom. Ďalšou formou bohatstva bola pôda a to už od čias antiky. Ale pôda nie sú peniaze, pretože na rozdiel od zlata a striebra, nie je ak ľahko zameniteľná a nemá žiadnu jednotnú hodnotu.
V štrnástom storočí florentskí bankári (ktorí sa tak volali preto, že pracovali na lavičkách, po taliansky banco, na piazzách Florencie a iných mestských štátov), prijímali depozity vo forme zlata a striebra a vymieňali ich za papierové záznamy, ktoré boli zárukou toho, že za ne dostanú zlato a striebro naspäť na požiadanie. Papierové záznamy boli vhodnejšia forma výmeny ako fyzické kovy. Mohli byť prepravované na väčšie vzdialenosti a premenené na zlato a striebro v pobočkách florentských rodinných bánk v Londýne a Paríži.
Bankové papiere (papierové peniaze) neboli nekryté pasíva, ale skôr niečo ako skladové žiadanky na drahý kov.
Renesanční bankári si uvedomili, že drahé kovy vo svojom vlastníctve môžu použiť aj na iné účely, napríklad, ako pôžičky princom. A tak sa stalo, že bolo v obehu viacej papierových záznamov, ako skutočného kovu vo vlastníctve banky. Bankári sa spoliehali na to, že papierové záznamy nebudú premenené všetky naraz a že môžu získať späť zlato od vladárov a iných strán včas na stretnutie sa s dopytom. A tak sa zrodilo „bankovníctvo čiastočných rezerv“ v ktorom fyzické množstvo drahých kovov v banke je len zlomkom sľubov na papierových záznamoch.
Súvisiace: Rozdiel medzi zlatom a striebrom
Napriek príchodu bankovníctva, papierových záznamov a čiastočných rezerv, si zlato a striebro naďalej uchovali svoju pozíciu ako svetové platidlo. Vládcovia a obchodníci si stále vo svojich mešcoch držali zlaté a strieborné mince a skladovali vzácne kovy v pokladniciach. Zlaté tehly a papierové záznamy si boli viac menej rovnocenné. Ale stále bol systém založený na zlatých tehlách.
Striebro malo v tomto systéme vedúcu úlohu. Môžeme to vidieť na úspechu španielskeho doláru, osem-realová minca, v španielčine real de a ocho. Španielsky dolár obsahoval 0,885 uncí čistého striebra. Bola to 22 karátová minca o celkovej hmotnosti 0,96 uncí (po pridaní prímesí, kvôli zvýšeniu životnosti).
Španielske Impérium razilo real de a ocho aby mohli konkurovať Joachimsthalerom, mene, ktorú používala Svätá Rímska Ríša. Joachimsthaler bola strieborná minca razená v údolí Svätého Joachima (v nemčine thal). Slovo Joachimsthaler sa neskôr začalo skracovať na taler, príbuzné slovu „dolár“ v Angličtine.
Tak španielska real de a ocho a nemecký taler boli predchodcami amerického strieborného doláru. Španielske doláre boli používané ako platidlo v Spojených Štátoch do roku 1857. Newyorská burza až do roku 1997 obchodovala v osminách dolárov, čo je pozostatok pôvodného strieborného španielskeho doláru.
Podobné mince boli používané v Burgundách, Holandsku (kde sa im hovorilo leeuwendaalder čiže „leví dolár“) a v Mexiku už od sedemnásteho storočia. Španielske strieborné doláre sa vo veľkom používali v medzinárodnom obchode. Striebro bolo do 19teho storočia takmer jediná komodita akceptovaná v Číne za čínske výrobky. V Číne razili na španielsky dolár svoje vlastné značky aby mohli byť v obehu v Číne. Ak je zlato považované za prvé svetové peniaze, striebro môžeme považovať za prvú svetovú menu.
Obľúbenosť striebra ako monetárneho štandardu bola založená na vzťahu ponuky a dopytu. Zlato bolo vždy vzácne, striebro bolo vždy poruke. Karol Veľký v deviatom storočí vynašiel kvantitatívne zjednodušenie, alebo „QE“ a to tak, že zamenil zlaté mince za strieborné, aby tak zvýšil množstvo peňazí v obehu v jeho impériu. V šestnástom storočí Španielsko spravilo presne to isté.
Striebro má veľa príťažlivých vlastností rovnakých ako zlato. Striebro má stálu hodnotu, je kujné, relatívne vzácne a príjemné na pohľad. Po tom, ako sa v roku 1933 vlastníctvo zlata v USA stalo ilegálnym, strieborné mince boli voľne v obehu. V USA mince s 90%tným podielom rýdzeho striebra až do roku 1964. V roku 1965 sa začalo so znehodnocovaním.
Podľa toho o akú konkrétnu mincu išlo – desatiny, štvrť, či pol doláre – podiel striebra klesol z 90% na 40% a nakoniec začiatkom 70tych rokov klesol až na nulu. Odvtedy americké mince obsahujú meď a nikel.
Od antiky až do polovice dvadsiateho storočia občania aj z najskromnejších pomerov mohli vlastniť zlaté alebo strieboné mince. V dnešnej dobe nie sú v obehu žiadne strieborné ani zlaté mince. Ak aj sú, tak sú mimo zraku verejnosti.
Je správny čas na to, aby ste pridali striebro do svojho portfólia?
Tu v Intelligence Triggers na predpovedanie pravdepodobnosti, že nastane určitá udalosť, používame metódu založenú na Bayesovej teoréme, je to vzorec ktorý objavil Thomas Bayes začiatkom 19teho storočia. Vzorec vyzerá asi takto:
Jazykom bežných smrteľníkov v podstate tento vzorec hovorí toľko, že ak naše pôvodné poznatky obohatíme o nové, neskreslené a nezaujaté informácie, vylepšíme tak naše poznanie. Túto metódu som sa naučil používať pri práci pre CIA.
Ľavá strana rovnice je pôvodný odhad pravdepodobnosti, že určitá situácia nastane. Nová informácia je na pravej strane rovnice. Ak je konzistentná s našim pôvodným odhadom ide do čitateľa (čo zvyšuje pravdepodobnosť nášho predpokladaného výsledku). Ak je rozdielna, ide do menovateľa (čo znižuje náš predpokladaný výsledok).
V tomto prípade, sme použili vzorec na odhadnutie pravdepodobnosti značného rastu ceny striebra v nasledujúcich šiestich mesiacoch. Odhadujeme 60%tnú pravdepodobnosť, že v nasledujúcich šiestich mesiacoch cena striebra vzrastie aspoň o 25% . Čo je dosť silný signál na odštartovanie odporúčaní na nákup striebra, ak používame Kissinger Cross metódu.
Súvisiace: Interview s Hugom Salinas Price o návrate k striebornému mexickému pesu
Náš predpoklad neustále obohacujeme o nové informácie. Aké sú niektoré z dát, ktoré sme použili v našich najnovších predpokladoch?
- Cena striebra ukázala obrovskú stabilitu aj voči značným proti prúdom. Jeho cena mierne klesla od maxima 20,37 amerických dolárov za uncu, ktorú dosiahlo 13. júla. Ale stále si drží cenu na úrovni 19,50 amerických dolárov za uncu, čo je najvyššia cena za posledné dva roky. Je tomu tak aj napriek správam o medvedích záväzkov pochádzajúcich od COMEXu, blížiacemu sa vyprchaniu budúcich ziskov (čo je zvyčajne čas pre zníženie cien zapríčinený short sellingom), znížením strachu z Brexitu, zvýšením maržových požiadaviek COMEXom, silnejším dolárom a novým kolom tvrdých diskusií od Fedu o raste sadzieb, ktoré sa očakáva v septembri. V bežných prípadoch, by ktorýkoľvek z týchto faktorov stačil na strhnutie ceny striebra zo súčasných výšin. To, že striebro bolo odolné voči všetkým šiestim faktorom naraz, je znakom býčieho trhu.
- Navyše, okrem toho, že sa striebro drží veľmi dobre voči medvedím faktorom, dostane sa mu podpory od viacerých býčich faktorov, ktoré ešte neboli úplne ohodnotené trhom. Napriek nedávnemu posilneniu dolára a tvrdých diskusií Fedu, americká ekonomika si nemôže dovoliť silný dolár. Silný dolár je deflačný a odďaľuje Fed od inflačných cieľov. Fed v septembri nezvýši sadzby (a pravdepodobne sa tak tento rok vôbec nestane). Akonáhle bude tento holubičí signál ocenený trhom, dolár oslabne a cena striebra v dolároch vrastie.
- Bez ohľadu na to, ktorá strana v novembri vyhrá prezidentské voľby, spojené štáty môžu v roku 2017 očakávať príval „helikoptérových peňazí“ (fiškálnych stimulov monetarizovaných Fedom). Ak vyhrá Hillary Clinton bude to pravdepodobne znamenať nárast v senátorských voľbách pre Demokratov a tak zvýšené míňanie na infraštruktúru aj vďaka spolupráci oboch politických strán. Ak vyhrá Donald Trump, tak už nasľuboval masívne investície do infraštruktúry, počínajúc „Stenou“
Akokoľvek to všetko dopadne, môžeme rátať s nárastom míňania peňazí, väčšími deficitmi, tlačením viacej peňazí a nakoniec väčšou infláciou. To, že je takýto výsledok je očakávaný, bude od polovice novembra pre striebro silným vetrom do plachiet.
Preložila: Katarína Dobrotinová
Zdroj: FinancialSense
Facebook komentár