Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Európa otvorila nový bojový front, vo vojne proti veľkým americkým technologickým spoločnostiam, keďže oznámila návrh pravidiel, ktoré by mohla YouTube a ďalších prinútiť zaplatiť viac peňazí, najmä oblasti hudobného priemyslu.

Európska komisia, ktorá spravuje práva EÚ počas tohto týždňa navrhla nové celoeurópske autorské práva, vďaka ktorým chce posilniť práva umelcov a uistiť sa, že získajú primeraný podiel ziskov z ich tvorby.

Ak tieto opatrenia budú schválené, nové pravidlá prinútia streamované služby, ako je YouTube a Dailymotion posilniť svoje opatrenia na ochranu autorských práv tým, že vy-filtrujú obsah chránený autorskými právami, alebo budú platiť za ich využívanie.

To predstavuje obrovskú zmenu od súčasných opatrení, ktoré vyžadujú tieto služby zrealizovať iba, ak dostanú oznámenie o porušení autorského práva.

Súvisiace: Cenzúra internetu podľa spoločnosti Google

Komisia uviedla, že chce riešiť problémy umelcov, ktorí vidia hodnotu svojej práce, akonáhle sa ich dielo objaví on-line a zadarmo.

Hudobný priemysel súhlasne prikyvuje. Už v Bruseli realizovali svoj lobing, najmä k tomu, aby zintenzívnil tlak na on-line poskytovateľov hudby a videa.

Frances Moore, ktorá je výkonnou riaditeľkou IFPI (medzinárodná organizácia, ktorá zastupuje 1300 nahrávacích spoločností): “Dnešný návrh … potvrdzuje, že poskytovatelia nahraného obsahu, ako sú YouTube, ktorá je najväčším zdrojom hudby na vyžiadanie, by nemal byť schopná pracovať mimo obvyklých pravidiel udeľovania licencií.”

Ale kritici uvádzajú, že tento návrh zasiahne slobodu internetu v Európe. Združenia Európskych Digitálnych Práv, ktoré lobuje za digitálnu slobodu, poznamenalo, že nové pravidlá by v Európe znamenali kompletné filtrovanie pridávaného obsahu na internet.

Google, ktorá vlastní YouTube, označila návrh za “znepokojujúci.”

Caroline Atkinsonová, ktorá je viceprezidentkou spoločnosti Google na svojom blogu napísala: “Tento návrh naznačuje, že obsah vrátane textu, videa, obrázkov musí byť u online služieb vo veľmi veľkej miere filtrovaným. Tým sa tak zmení internet na miesto, kde všetok obsah nahratý na web musí prejsť kontrolou cez právnikov a až následne potom sa môže zverejniť publiku.”

Európska komisia chce spravodajský organizáciám taktiež zvýhodniť právo na požadovanie platieb od tzv. agregátorov a vyhľadávačov, ktorí využívajú útržky ich článkov a ďalšieho obsahu.

Súvisiace: Toto je kde Google drží vaše e-maily a YouTube videá

Komisia uviedla, že nové pravidlá umožnia novinárom a vydavateľom správ lepšiu kontrolu nad tým, kto môže používať ich obsah a ako sa používa.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker povedal: „Chceme, aby novinári, vydavatelia a autori dostávali za svoju prácu spravodlivú odmenu, a to bez ohľadu na to, či ju vytvárajú v štúdiách alebo v obývacích izbách, či je šírená off-line alebo on-line, či je publikovaná cez kopírovacie stroje alebo odkazy na internete.“

Google uviedol, že návrh vráti veci späť. Atkinsonová poznamenala: “Zasiahlo by to každého, kto píše, číta alebo zdieľa správy, vrátane mnohých európskych startupov z odvetvia spravodajstva, ktorí sa v on-line svete snažia vytvoriť udržateľné obchodné modely.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, TheGuardian

Facebook komentár