Na tejto fotografii z decembra 2010 nalieva Connie Howeová kávu pre Ronalda Reada (vľavo) a Dava Smitha počas Vianočných raňajok Charlieho Slatea v Brattleboro.
Na to, aby ste sa stali milionárom, vám nemusia chodiť tučné výplatné pásky.
Dôkazom toho, že aj zo skromného príjmu môžete nahromadiť majetok s hodnotou sedem-ciferného čísla, je napríklad Ronald Read, bývalý vrátnik a zamestnanec čerpacej stanice v americkom štáte Vermont.
Až do jeho smrti (v júni 2014 zomrel vo veku 92 rokov) nikto netušil, že Read vďaka svojej skromnosti a správnym investíciám našetril až 8 miliónov
Z objavu skrytého majetku bola ohromne prekvapená aj Ronaldova rodina. „Bol veľmi pracovitý, ale asi nikto netušil, že bol multimilionár,“ vyjadril sa pre Brattleboro Reformer v roku 2015 Philip Brown, Readov nevlastný syn.
Súvisiace: Najväčšie tajomstvá šetrných miliardárov
Podľa agentúry Reuters pochádzal Read zo skromných pomerov, ako prvý z rodiny ukončil strednú školu, a počas 2. svetovej vojny slúžil v Severnej Amerike, Taliansku a v Tichom oceáne. Po vojne sa vrátil domov, oženil sa, splodil 2 deti a začal pracovať na čerpacej stanici a ako vrátnik v spoločnosti JCPenney.
Read bol veľmi šetrný, peniaze míňal až keď to bolo nevyhnutné. Priatelia si pamätajú, že jazdil na Toyote Yaris z druhej ruky, jeho kabát držali pokope zatváracie špendlíky a sám si rúbal drevo až do deväťdesiatky.
„Som si istý, že ak by zarobil 50 dolárov týždenne, 40 z toho by investoval,“ povedal o Ronaldovi priateľ a sused Mark Richards.
Do rôznych akcií investoval ako Vermontský tajný milionár.
Tiež si vedel dobre vybrať akcie do ktorých investoval, a dlhodobo sa ich snažil podržať, čo je stratégia uznávaná aj miliardárom Warrenom Buffettom
„Pán Read vlastnil na sklonku svojho života minimálne 95 akcií, z ktorých veľa držal dlhé roky, ak nie desaťročia,“ napísal v roku 2015 The Wall Street Journal.
Medzi jeho dlhodobé investície patrili aj akcie v nerizikových spoločnostiach ako Procter & Gamble, J.P. Morgan Chase, General Electric alebo Dow Chemical. Keď zomieral, mal tiež veľký podiel vo firmách J.M. Smucker, CVS Health, či Johnson & Johnson.
Read, ktorý celý život prežil v Brattleboro, v štáte Vermont, zanechal 6 miliónov dolárov miestnej knižnici a nemocnici.
Súvisiace:
Prvých 5 krokov ako začať šetriť
Veľa ľudí predstiera, že sú bohatí
„Hovorilo o tom celé mesto, ľudia sa na to stále chodia pýtať,“ povedala o štedrom 1,2-miliónovom dare riaditeľka knižnice Brooks Memorial Library, Starr LaTronica
Knižnica peniaze už investovala. „Takto nám peniaze prinesú úžitok aj v budúcnosti,“ povedala o investícii LaTronica. Vďaka daru môže byť knižnica dlhšie otvorená, a tiež si mohla dovoliť niektoré nevyhnutné opravy, ktoré si 50-ročná budova už vyžadovala.
Read zanechal 4,8 milióna dolárov Brattleborskej nemocnici, do ktorej pravidelne chodil, avšak nie na liečenie, ale na raňajky. „Stále si objednal kávu a anglický muffin s arašidovým maslom. To bolo všetko. Okrem toho vždy sedel pri pulte na rovnakej stoličke,“ prezradila o priateľovom rannom rituáli Ellen Smithová.
Nemocnica chce peniaze použiť na zlepšenie infraštruktúry a na modernizáciu.
„V nemocnici je veľa vecí, ktoré by bolo treba vymeniť, a s týmito peniazmi si to určite budeme môcť dovoliť. Sme nesmierne šťastní a vďační,“ vyjadrila sa Gina Pattisonová, riaditeľka marketingu a rozvoja v nemocnici.
Preložila: Mariana Ferusová
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, NYtimes, WSJ
Facebook komentár