Po tom, čo členovia militantnej skupiny Hamas v poslednom víkende prekvapivo zaútočili na Izrael z pásma Gazy, ceny ropy vzrástli o viac ako 3 %.
Ani Gaza, ani Izrael však veľké objemy ropy neprodukujú, takže celkový vplyv na ceny ropy a benzínu bude podľa odborníkov z odvetvia pravdepodobne obmedzený – pokiaľ sa doň nezapoja tretie strany z regiónu alebo mimo neho.
“Vplyv na cenu ropy bude obmedzený, pokiaľ sa “vojna” medzi oboma stranami rýchlo nerozšíri na regionálnu vojnu, do ktorej sa priamo zapoja USA a Irán a ďalší podporovatelia jednotlivých strán,” ako už skôr poznamenal výkonný riaditeľ pre Blízky východ v energetickej poradenskej spoločnosti Facts Global Energy – Iman Nasseri.
Blízky východ je domovom niektorých z najväčších svetových producentov ropy, vrátane Iránu a Saudskej Arábie, ako aj kľúčových tranzitných trás, ako je Hormuzský prieliv, ktorý je známy ako najvýznamnejší „ropný bod“ sveta.
Pokiaľ sa násilie nerozšíri, ceny ropy a benzínu v USA to pravdepodobne neovplyvní.
Ceny benzínu majú klesajúcu tendenciu
Americkí (ale aj všeobecní) vodiči zatiaľ nepocítili, že by sa dôsledky konfliktu prejavili v rámci čerpacích staníc. Podľa agentúry AAA priemerná cena galónu bežného benzínu v USA v pondelok dosiahla hodnotu 3,70 dolárov, čo je o 11 centov menej ako pred týždňom.
Patrick DeHaan, vedúci oddelenia analýz ropy v spoločnosti GasBuddy, uviedol, že tlaky na znižovanie cien, ako napríklad správa o zamestnanosti a možnosť ďalšieho navyšovania úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému, budú pravdepodobne ceny ropy naďalej zmierňovať.
Okrem toho, súčasné boje podľa DeHaana nie sú “ani zďaleka blízke” – geograficky ani prakticky – prebiehajúcej ruskej invázii na Ukrajinu, ktorá sa začala v priebehu minulého roka.
Na rozdiel od Gazy a Izraela je Rusko hlavným vývozcom ropy a zemného plynu. Irán je však “divoká karta, na ktorú si treba dávať pozor”. Irán zablahoželal Hamasu k jeho ofenzíve proti Izraelu, ale poprel, že by sa na tejto iniciatíve podieľal.
Ropa sa dostáva do svojej sezóny maximálnych cien
Očakáva sa, že ceny vykurovacej ropy budú stúpať, najmä v dôsledku sezónnych zmien. Podľa DeHaana sa dopyt zvýši, keď vonkajšie teploty začnú klesať.
Ďalej poznamenal: “Nafta sa dostáva do svojej sezóny maximálnych cien, pretože v severovýchodných oblastiach sa vykurovacia ropa používa vo veľkej miere.”
Vodiči v USA, ktorí plánujú v nasledujúcich mesiacoch absolvovať väčšie cesty, by sa zatiaľ nemali príliš znepokojovať, ale najlepšie je sledovať situáciu, ak sú citliví na ceny, najmä ak sa turbulencie vystupňujú.
Ako by mohla účasť Iránu ceny ropy ovplyvniť?
Bývalý americký prezident Donald Trump v roku 2018 opätovne uvalil sankcie na iránsky ropný priemysel, ale vývoz a ťažba iránskej ropy sa v rokoch 2022 a 2023 zvýšili, keďže Washington a Teherán obnovili rozhovory o kontroverznom jadrovom programe islamskej republiky.
Akýkoľvek dôkaz o účasti Iránu v rámci útoku na Hamas by pravdepodobne v týchto rokovaniach znamenal prekážku a potenciálne by viedol k ďalším sankciám USA namiereným voči energetickému sektoru Iránu.
Alan Gelder, analytik spoločnosti Wood Mackenzie, uviedol: “Najbezprostrednejším vplyvom na trh by sa v prípade rozšírenia konfliktu mohlo stať prísnejšie presadzovanie iránskeho vývozu zo strany USA, ktorý v priebehu tohto roka vzrástol o viac ako 400 000 barelov na deň. Pozorne sledujeme regionálne a medzinárodné diplomatické úsilie, aby sa ďalšej eskalácii zabránilo.”
Prezident spoločnosti Rapidan Energy Group – Bob McNally v pondelkovom rozhovore pre agentúru CNBC uviedol, že ak by bol Irán zatiahnutý do konfliktu, ceny ropy by mohli vzrásť o 5 až 10 dolárov za barel.
Rothman však uviedol, že má “vážne pochybnosti” o tom, že by Izrael voči Iránu priamo vojensky zasiahol.
Ďalej poznamenal: “Teherán síce naznačil svoju podporu útoku voči Hamasu, ale táto slovná podpora je veľmi slabá na to, aby Izrael mohol Iránu odpovedať aktivitou.”
Čo dialo s cenami ropy počas predchádzajúcich konfliktov zahŕňajúcich Izrael a Palestínčanov?
Súčasný nárast cien ropy vyvolal spomienky na ropnú krízu z roku 1973, ktorá nasledovala po októbrovej vojne, keď Egypt a Sýria prekvapivo zaútočili na Izrael s cieľom získať späť územie.
Podobne ako sobotňajší útok Hamasu, aj táto vojna pred 50 rokmi sa začala počas židovského sviatku a zastihla izraelské sily neprekvapené.
V reakcii na podporu Izraela zo strany USA počas konfliktu v roku 1973 arabské krajiny produkujúce ropu znížili jej ťažbu a uvalili embargo na USA a niektorých ich spojencov, čo spôsobilo, že ceny ropy sa v nasledujúcich mesiacoch zvýšili až štvornásobne.
Dnešná situácia je však veľmi odlišná od vtedajšej.
Rothman uviedol, že pravdepodobnosť, že tentoraz dôjde k takému dramatickému nárastu cien, je “takmer nulová”.
“Dôsledky embarga z roku 73 prinútili mnohých v zoskupení OPEC dospieť k záveru, že táto akcia bola obrovskou chybou, pretože veľké štáty, ktoré spotrebúvajú ropu, si desaťročia vytvárali tzv. veľmi negatívne obrazy.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár