Zamestnanci-Google-tvrdia-ze-Bard-sa-ponahla-a-je-ubohy

V novembri spoločnosť OpenAI spustila ChatGPT a jeho obrovský úspech otvoril nové brány chatbotom s umelou inteligenciou. Spoločnosti sa začali ponáhľať s uvedením vlastných chatbotov na trh v nádeji, že sa im podarí získať podiel na úspechu ChatGPT – vrátane spoločnosti Google.

Len tri mesiace po uvedení umelej inteligencie ChatGPT na trh spoločnosť Google predstavila svojho vlastného chatbota s označením Bard. Od momentu, keď bol chatbot oznámený (keď jeho demo verzia poskytla nesprávne informácie o vesmírnom teleskope Jamesa Webba) bolo zrejmé, že chatbot nie je pripravený na uvedenie na trh.

Napriek tomu spoločnosť Google 21. marca otvorila svoj čakací zoznam pre verejnosť a vzhľadom na rýchly obrat chatbot vykonal veľa chýb.

Podľa skúseností portálu ZDNET nedokázal odpovedať na základné otázky, mal dlhšiu čakaciu dobu, automaticky neposkytoval zdroje a v porovnaní so zavedenejšími konkurentmi bol slabší.

Dokonca aj generálny riaditeľ spoločnosti Google Sundar Pichai označil Barda za “vylepšený Civic” v porovnaní so službami ChatGPT a Bing Chat.

Akoby prirovnanie k “vylepšenému Civicu” nestačilo, teraz sa ozývajú bývalí aj súčasní zamestnanci spoločnosti Google, aby ďalej kritizovali bota a operácie spoločnosti Google v oblasti umelej inteligencie.

V správe agentúry Bloomberg sa uvádzajú podrobnosti o rozhovoroch s 18 súčasnými a bývalými zamestnancami, ako aj dokumenty, v ktorých zamestnanci vyjadrujú svoju nespokojnosť s chatbotom a s tým, ako sa Google ponáhľa s jeho zavedením.

Niektoré z hlavných bodov vyjadrení zahŕňajú zamestnancov, ktorí označujú bota “patetickým”, “patologickým klamárom”, “nepoužiteľným” a ďalšími podobnými označeniami.

Zamestnanci sa delia o to, že etika bola pri spustení Barda na vedľajšej koľaji a prioritou bolo konkurovať v tomto priestore. Zamestnanci pracujúci v etickom tíme boli dokonca nabádaní, aby sa nestavali do cesty spusteniu.

V správe sa zdôrazňuje, že spoločnosť Google “zrušila” hodnotenie rizík predložené členmi bezpečnostného tímu, ktorí uviedli, že Bard by mohol spôsobiť škodu. Krátko po vyjadrení obáv spoločnosť Google spustila bota ako “experiment”.

Spoločnosť Google s umelou inteligenciou neprestala experimentovať a v skutočnosti ju zaviedla do viacerých produktov vrátane svojho pracovného priestoru Google. Google údajne pracuje aj na novom vyhľadávači s umelou inteligenciou a pridáva ďalšie funkcie AI do svojho súčasného vyhľadávača.

Uponáhľanie takýchto významných modelov umelej inteligencie, ktoré by mohli mať významný vplyv na spoločnosť, vyvoláva u mnohých obavy.

Petícia, ktorá už získala viac ako 25 000 podpisov, vyzýva na zastavenie gigantických experimentov umelej inteligencie z dôvodu “pretekov (AI), ktoré sa vymkli spod kontroly” a produkujú systémy, ktoré ich tvorcovia nedokážu “pochopiť, predvídať ani spoľahlivo kontrolovať”.

Vlády začali uprednostňovať otázky v rámci politiky voči umelej inteligencie, pričom niektoré krajiny sa rozhodli ju úplne zakázať. Medzitým krajiny ako USA vyvíjajú stratégie na ochranu používateľov pred akýmkoľvek potenciálnym nebezpečenstvom, ktoré tieto systémy predstavujú.

Na prelome rokov 2020 a 2021 spoločnosť prepustila dvoch výskumníkov – Timnita Gebru a Margaret Mitchellovú – po tom, čo napísali výskumnú prácu, v ktorej odhalili chyby v tých istých jazykových systémoch umelej inteligencie, ktoré sú základom chatbotov, ako je Bard.

Teraz, keď tieto systémy ohrozujú obchodný model vyhľadávania spoločnosti Google, sa však zdá, že spoločnosť sa ešte viac zameriava na biznis než na bezpečnosť. Ako píše agentúra Bloomberg, parafrázujúc výpovede súčasných a bývalých zamestnancov, “dôveryhodný internetový vyhľadávací gigant poskytuje nekvalitné informácie v snahe udržať krok s konkurenciou, pričom etickým záväzkom dáva menšiu prioritu”.

 

Zdroj: ZDNet, Theverge

Facebook komentár