Warren-Buffett-smeruje-svoje-vyznamne-investicie-do-jednej-krajiny

Miliardár a investor Warren Buffett navštívil Japonsko prvýkrát po viac ako desiatich rokoch a jeho myšlienky sa týkajú jeho veľkých – a rastúcich – investícií v tejto východoázijskej krajine.

V auguste 2020, celosvetový Buffettov konglomerát Berkshire Hathaway odhalil, že získal niečo vyše 5 % v každom z piatich najväčších firiem v krajine: Itochu, Mitsubishi Corp., Mitsui & Co., Sumitomo Corp. a Marubeni.

Do novembra 2022 Berkshire Hathaway podľa agentúry Reuters tento podiel opäť zvýšila, a to približne o 1 % v každom z týchto podnikov. Z regulačného ozname vyplýva, že aktuálne vlastní 6,59 % v Mitsubishi, 6,62 % v Mitsui & Co., 6,21 % v Itochu, 6,75 % v Marubeni a 6,57 % v Sumitomo.

Zdá sa, že Buffett chce tieto podiely opäť rozšíriť a pre tokijský denník Nikkei Asia poznamenal, že je “naozaj hrdý” na tieto investície, ktorých hodnota sa pohybuje okolo 11 miliárd dolárov.

Tento týždeň sa s vedúcimi predstaviteľmi týchto firiem aj stretol, kde “reálne diskutovali o ich podnikaní a zdôraznil svoju podporu”.

Dodal: “V súčasnosti vlastníme len päť týchto obchodných spoločností. Stále sa v tejto krajine nachádza niekoľko spoločností, o ktorých uvažujem.” Tak naznačil, že ďalšie investície do japonských spoločností nie sú vylúčené, a povedal, že investície v tomto regióne sú “vždy na zváženie”.

Odkedy vyjadril svoju podporu v tieto aktíva, cena akcií všetkých piatich súčasných Buffettových koncernov prudko vzrástla.

Podpora konglomerátov

Buffett, ktorého majetok podľa indexu miliardárov od agentúry Bloomberg dosahuje 110 miliárd dolárov, taktiež vyvíjal tlak na spoločnosti, aby sa s prípadnou ďalšou podporou obrátili najprv na neho: “Nemyslíme si, že je vylúčené, aby sme s nimi niekedy v budúcnosti spolupracovali na konkrétnej transakcii.

“Boli by sme radi, keby za nami niekedy niektorá z týchto piatich spoločností prišla a povedala: Uvažujeme o tom, že urobíme niečo veľmi veľké, alebo sa chystáme niečo kúpiť a chceli by sme partnera, alebo čokoľvek iné.”

Japonské firmy so širokou škálou produktov a služieb, ktoré sú samy investičnými spoločnosťami ako Berkshire, majú rôznorodé portfóliá, ktoré siahajú od zdravotníctva cez minerály až po potraviny – zrejme to je jeden z dôvodov, prečo zaujali investora firmy Coca-Cola.

Buffett pre denník Nikkei Asia vysvetlil: “Máme pocit, že týchto päť spoločností je prierezom nielen Japonska, ale celého sveta,” … “Sú naozaj veľmi podobné Berkshire. Vlastnia veľa rôznych vecí.”

Po celom svete sa na spoločnosti, ako sú tieto, nazývané sogo šošó, často pozerá ako na príliš komplikované z pohľadu investovania. Itoshu napríklad investuje a obchoduje s potravinami, odevmi a maloobchodom; Marubeni s potravinami, celulózou a energiou; Mitsui s energiou, kovmi a zdravotnou starostlivosťou.

Berkshire má podobne široké portfólio: medzi jej hlavné akcie patria Apple, Bank of America, Chevron, Coca-Cola a American Express.

V prospech spätného odkupu akcií

Investor spoločnosti Kraft Heinz je hlasným zástancom spätného odkupu akcií. Vo výročnom liste spoločnosti Berkshire Hathaway uviedol, že kritici takýchto programov sú “ekonomicky negramotní”, a trval na tom, že táto činnosť vedie k lepším výnosom v rámci všetkých akcionárov.

Warren Buffett vysvetlil: “Keď vám niekto povie, že všetky spätné odkupy sú škodlivé pre akcionárov alebo pre krajinu, alebo že sú obzvlášť prospešné pre generálnych riaditeľov, počúvate buď ekonomického analfabeta, alebo demagóga so strieborným jazykom (znaky, ktoré sa navzájom nevylučujú).”

Dodal: “Matematika nie je zložitá: Keď počet akcií klesá, váš podiel sa tak navyšuje. Každá malá časť takýchto aktivít pomáha, teda ak sa spätné odkúpenia uskutočňujú za vhodné ceny, to následne vedie k navyšovaniu hodnoty,” … “Treba zdôrazniť, že zisky z odkupov zvyšujúcich hodnotu sú prospešné pre všetkých vlastníkov – v každom ohľade.”

Buffett tento týždeň hovoril o svojich piatich japonských podieloch: “Ak spätne odkupujú svoje akcie, vo všeobecnosti to považujeme za výhodu. Páči sa nám, že počet akcií klesá.”

Pre miliardára je výhodné, že sogo šošó dokázali, že sú tejto stratégií naklonené. V roku 2019 spoločnosť Mitsubishi Estate oznámila plány na spätný odkup svojich akcií v hodnote až 100 miliárd jenov (913 miliónov dolárov) v rámci svojho historicky prvého spätného odkupu akcií, zatiaľ čo bývalá realitná dcérska spoločnosť Mitsui-Mitsui Fudosan oznámila podobný program rok predtým.

Záujem o investície v zahraničí

Buffett je dlhodobo zástancom medzinárodných investícií, ale v rozhovore pre denník Nikkei prezradil, že geopolitické napätie mu môže stáť v ceste.

Povedal, že takéto napätie bolo faktorom, prečo sa Berkshire Hathaway dištancovala od spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. po tom, ako v období od júla do septembra 2022 nakúpila akcie tohto najväčšieho výrobcu čipov na svete za viac ako 4 miliardy dolárov.

Do konca roka 2022 znížila svoje podiely o 85 % na 617 miliónov dolárov.

Buffett opísal podnik ako dobre riadený a dodal, že geopolitické napätie bolo pri odpredaji “na zváženie”, ale v konečnom dôsledku uviedol, že jeho investičný konglomerát má lepšie miesta na míňanie peňazí.

Vzhľadom na rastúce väzby na Japonsko je zrejmé, že Buffetta nasleduje svoje predošlé oznámenia o investíciách v zahraničí. Vo svojom výročnom liste skupiny Berkshire Hathaway na rok 2019 jasne vyjadril svoj názor: “Je za hranicou arogancie, aby sa americké podniky alebo jednotlivci chválili, že to ‘dokázali sami’. Američania budú prosperovať a je bezpečnejší, ak sa bude dariť všetkým národom. V spoločnosti Berkshire dúfame, že budeme môcť investovať značné sumy aj za hranicami.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BI, Fortune

Facebook komentár