Nie je to tak dávno, čo sa spoločnosť Virgin Orbit medzi americkými výrobcami rakiet pohybovala vo vznešenom ovzduší a jej manažéri oslavovali v New Yorku jej verejný debut akcií na burze.
Scéna bola verná marketingovému šmrncu, ktorý pomohol Sirovi Richardovi Bransonovi vybudovať jeho impérium spoločností Virgin, prezentujúc sa modelom rakety uprostred Times Square.
Transakcia, ktorú sprostredkovala takzvaná spoločnosť s biankozmenkou, priniesla spoločnosti Virgin Orbit ocenenie na takmer 4 miliardy dolárov. Tento moment v decembri 2021 (keď doznievalo šialenstvo okolo verejných ponúk akcií zameraných na účelové akvizičné spoločnosti známe aj ako SPAC) predznamenal problémy, ktoré mali nastať.
Situácia Virgin Orbit
Spoločnosť Virgin Orbit v priebehu tohto týždňa vyhlásila bankrot. Už minulý štvrtok zastavila svoju činnosť a prepustila takmer všetkých svojich zamestnancov. Jej akcie sa v piatok obchodovali za približne 20 centov, pričom ich trhová hodnota bola na úrovni približne 74 miliónov dolárov.
Keď spoločnosť Virgin Orbit uzavrela transakciu SPAC, získala menej ako polovicu z očakávaných takmer 500 miliónov dolárov, v dôsledku vysokého počtu odkúpení akcionárov, čím sa jej štartovacia dráha skrátila.
Vzhľadom na to, že širšie trhy sa obrátili proti rizikovejším a zároveň nerentabilným aktívam, ako sú mnohé nové akcie v oblasti vesmírnych aktivít, akcie spoločnosti Virgin Orbit začali neustále klesať, čo ešte viac obmedzilo jej schopnosť získať významné externé investície.
Branson, ktorý je najväčším akcionárom Virgin Orbit, nebol ochotný ďalej financovať spoločnosť, ako už predtým informovala televízia CNBC. Namiesto toho sa začal zaisťovať voči svojmu 75 % podielu na základnom imaní prostredníctvom dlhu. Tento dlh známemu britskému miliardárovi v prípade aktuálne bankrotu poskytoval prednosť majetku, v rámci firmy Virgin Orbit.
Hoci spoločnosť Virgin Orbit propagovala flexibilný a alternatívny prístup k vypúšťaniu malých satelitov, nedokázala dosiahnuť také tempo, ktoré by jej prinieslo príjmy, ktoré tak razantne potrebovala.
Technický personál firmy Virgin Orbit sa počas krátkej existencie spoločnosti osvedčil, ale nakoniec ho zničilo nevhodné finančné riadenie jej vedúcich predstaviteľov. Jedná sa o príbeh, ktorý sa v histórii vesmírneho priemyslu rozpráva príliš často: Vzrušujúce alebo dokonca inovatívne technológie sa nemusia nevyhnutne rovnať skvelým podnikom.
Virgin Orbit sa stala jednou z mála amerických raketových spoločností, ktoré úspešne dosiahli obežnú dráhu so súkromne vyvinutou nosnou raketou. Od roku 2020 uskutočnila 6 misií – so štyrmi úspechmi a dvoma neúspechmi – prostredníctvom ambiciózneho a technicky náročného procesu známeho ako “letecký štart” so systémom, ktorý využíva upravené prúdové lietadlo 747 na zhodenie rakety počas letu a vyslanie malých satelitov do vesmíru.
Spoločnosť Virgin Orbit si však tzv. vykopala dieru v objeme takmer 1 miliardy dolárov, pričom lietala na misie len dvakrát ročne, zatiaľ čo jej mzdové náklady stúpali. Vedenie spoločnosti si bolo vedomé zhoršujúcej sa situácie a nedostatočného pokroku a vlani v lete dokonca zvažovalo zmeny, ktoré by podnik zoštíhlili. Žiadny jasný alebo dramatický plán sa však neuskutočnil, čo viedlo k štvrtkovému pádu dnešnému vyhláseniu konkurzu a ochrane pred veriteľmi.
V tomto článku vám ponúkame zhromaždené poznatky z diskusií televízie CNBC so zasvätenými osobami spoločnosti a investormi z odvetvia za posledných niekoľko týždňov, ako aj zo zverejnených informácií regulačných orgánov, aby vysvetlili, kde sa veci v spoločnosti Virgin Orbit skomplikovali. Títo ľudia požiadali o zachovanie anonymity, aby mohli hovoriť o interných alebo konkurenčných záležitostiach.
Hovorca spoločnosti Virgin Orbit sa k tomuto článku odmietol vyjadriť.
Nedostatočná aktivita Virgin Orbit
Spoločnosť Virgin Orbit sa v roku 2017 oddelila od Bransonovej spoločnosti Virgin Galactic, ktorá sa zaoberá vesmírnou turistikou, po tom, čo tím v rámci tejto sesterskej spoločnosti videl potenciál vo využití lietadla ako platformy na vypúšťanie satelitov. Hoci jej “vypúšťanie” satelitov nebolo pre Virgin Orbit novou myšlienkou, cieľom spoločnosti bolo prekonať raketu Pegasus – vyvinutú spoločnosťou Orbital Sciences, ktorú v súčasnosti vlastní Northrop Grumman (za zlomok nákladov na jednu misiu).
Spoločnosť Virgin Orbit so sídlom v Long Beach, štátu Kalifornia uskutočnila väčšinu svojich misií z leteckého a vesmírneho prístavu Mojave. Výnimkou bol jej posledný štart, ktorý odštartoval zo Spaceport Cornwall v Spojenom kráľovstve. Spoločnosť Virgin Orbit spolupracovala s inými vládami na zabezpečovaní štartov prostredníctvom letov z letísk nachádzajúcich sa po celom svete, pričom podpísala dohody s Japonskom, Brazíliou, Austráliou a ostrovom Guam.
Avizovaná flexibilita a potenciál prístupu spoločnosti Virgin Orbit vzbudili značnú pozornosť vedúcich predstaviteľov americkej národnej bezpečnosti. Po stretnutiach s najvyššími predstaviteľmi Pentagónu v roku 2019 Branson vyhlásil, že Virgin Orbit je “asi jediná spoločnosť na svete, ktorá by mohla zabezpečiť satelity do 24 hodín” počas vojenského konfliktu.
Vedúci akvizície vzdušných síl – Will Roper vtedy povedal, že po stretnutí s Bransonom bol “veľmi nadšený z tzv. drobných štartov”. Poznamenal, že americká armáda má “obrovské peniaze na investovanie” do nákupu raketových nosičov.
Spoločnosť dúfala, že svoju prvú misiu spustí už v roku 2018, ale tento cieľ sa posúval približne každých šesť mesiacov. Nakoniec Virgin Orbit odštartovala svoju prvú misiu v máji 2020, ktorá zlyhala krátko po uvoľnení rakety z lietadla. Na obežnú dráhu sa prvýkrát úspešne dostala v januári roku 2021.
Vzhľadom na to, že spoločnosť každým rokom spaľovala takmer 50 miliónov dolárov, Virgin Orbit sa zamerala na ziskovosť, keď sa dostala za hranicu frekvencie štartov alebo kadencie desiatich misií ročne. Keď spoločnosť Virgin Orbit vstúpila na burzu, jej generálny riaditeľ Dan Hart pre agentúru CNBC uviedol, že spoločnosť chce v roku 2022 vypustiť 7 rakiet, aby na túto dynamiku nadviazala.
Spoločnosť Virgin Orbit zároveň sa už na konci roka 2021 nachádzala v hlbokom finančnom deficite – s celkovou stratou na úrovni 821 miliónov dolárov, a to v dôsledku neustálych strát od jej založenia. Zatiaľ čo cieľom spoločnosti Virgin Orbit bolo v minulom roku vypustiť 7 misií, tento počet sa štvrťrok po štvrťroku neustále riadil smerom nadol a rok 2022 uzavrela len s 2 dokončenými misiami – rovnako ako rok predtým.
Niektorí ľudia v spoločnosti, ktorí boli voči aktivitám spoločnosti Virgin Orbit kritickí, poukazovali na minulosť niekoľkých vedúcich pracovníkov v skupine Boeing, ktorá v priebehu rokov mala množstvo problémov súvisiacich s vesmírnym biznisom.
Generálny riaditeľ Virgin Orbit – Dan Hart strávil 34 rokov v spoločnosti Boeing, kde bol predtým viceprezidentom pre vládne vesmírne systémy. Prevádzkový riaditeľ Tony Gingiss prišiel do Virgin Orbit zo spoločnosti OneWeb, ktorá sa zaoberá satelitným širokopásmovým pripojením, ale predtým 14 rokov pracoval v satelitnej divízii skupiny Boeing. A riaditeľ pre stratégiu Jim Simpson pred nástupom do spoločnosti Virgin Orbit taktiež strávil viac ako osem rokov v satelitnej divízii spoločnosti Boeing.
Ako zdôraznil jeden z nich, spoločnosť za rok vypustila rovnaké množstvo rakiet s 500 zamestnancami, s pracovnou silou viac ako 750 ľudí. Iní sa sťažovali na nedostatočnú koordináciu medzi jednotlivými oddeleniami, pričom projekty a výdavky sa realizovali oddelene od seba, čo viedlo k nesúladu v harmonogramoch.
Dvaja ľudia spomenuli nehospodárnosť pri objednávaní materiálov. Napríklad spoločnosť nakúpila vysoký objem nákladných položiek s obmedzenou trvanlivosťou na stavbu desiatich alebo viacerých rakiet, ale potom ak vybudovala len dve, znamenalo by to, že musela vyhodiť suroviny v hodnote miliónov dolárov.
Keď spoločnosť Virgin Orbit 15. marca oznámila prepúšťanie zamestnancov, ľudia oboznámení so situáciou uviedli, že spoločnosť má vo svojej továrni v Long Beach približne pol tucta rakiet v rôznom štádiu výroby.
Keďže situácia bola čoraz zúfalejšia, viacerí zamestnanci Virgin Orbit vyjadrili frustráciu z toho, ako Hart informoval o situácii spoločnosti a ešte viac z nejasností po prepustení.
V deň počiatočného pozastavenia prevádzky ľudia opisovali, ako vedenie spoločnosti horúčkovito pobehovalo, zatiaľ čo mnohí zamestnanci stáli a čakali, čo sa bude diať. Jedna osoba zdôraznila, že k búrlivému a náhlemu prepúšťaniu došlo preto, lebo vedenie sa snažilo udržať spoločnosť pri živote čo najdlhšie. Viacerí zamestnanci vyjadrili sklamanie z toho, že Hart 15. marca zorganizoval stretnutie všetkých zamestnancov virtuálne, hovoril zo svojej kancelárie namiesto osobného stretnutia a po oznámení pozastavenia prevádzky na žiadne otázky neodpovedal.
Toto sklamanie pretrvávalo aj po prestávke, pričom zamestnanci boli zmätení nedostatkom konkrétnych informácií ohľadom toho, ktorí investori s vedením spoločnosti Virgin Orbit hovorili. Štvrtková informácia o tom, že dohoda zlyhala, zamestnancov (ktorí boli zväčša v neistote) príliš neprekvapila. Mnohí si už hľadali nové pracovné miesta.
Snahy o dohody sa rozpadli
Krátko po vstupe spoločnosti Virgin Orbit na burzu sa stal zrejmý a nevyhnutný obrat v jej stratégii.
Spoločnosť Virgin Orbit prostredníctvom procesu SPAC chcela získať 483 miliónov dolárov, ale výrazné zľavy znamenali, že získala menej ako polovicu tejto sumy, pričom hrubý výnos predstavoval 228 miliónov dolárov. Finančné prostriedky, ktoré získala, pochádzali od menšiny akcionárov SPAC, ktorí zostali, ako aj zo súkromných investícií od Virgin Group, emirátskeho štátneho investičného fondu Mubadala, spoločnosti Boeing a AE Industrial Partners.
Na rozdiel od sesterskej spoločnosti Virgin Galactic, ktorá si po vstupe na burzu v októbri 2019 vytvorila hotovostné rezervy vo výške viac ako 1 miliardy dolárov prostredníctvom predaja akcií a dlhu, spoločnosť Virgin Orbit si objem hotovosti nevytvorila. A to podľa jedného z ľudí znamenalo, že vedenie sa malo vzchopiť a urobiť zmeny, aby spoločnosť riadilo úspornejším spôsobom, a obnovilo tak dynamiku.
A následne, zjavná sila spoločnosti Virgin Orbit v sektore národnej bezpečnosti začala slabnúť. Napriek tomu, že polovica jej misií sa týkala satelitov z oblasti vesmírnych organizácií, spoločnosť s konkurenčnou spoločnosťou Firefly Aerospace prehrala súboj ohľadom zmluvy na vypustenie satelitov v rámci programu “Tactically Responsive Space”. Misia, ktorá jej bola odsúhlasená v októbri, sa zdala byť pre Virgin Orbit ako stvorená, najmä preto, že predchádzajúca misia v rámci tohto programu Space Force letela na podobne, vzduchom vypúšťanej rakete Pegasus.
Keďže sa finančná situácia zhoršila, niekoľko bankárov, ktorí sa vyjadrili pre CNBC, sa čudovalo, prečo sa dotiahnutie dohody preťahuje. Podľa jedného z bankárov by spoločnosť Virgin Orbit mohla rýchlo získať od 10 do 15 miliónov dolárov, aby vedela situáciu zastaviť, kým sa nájde väčší kupec. Iný investor odhadol, že spoločnosť Virgin Orbit má približne 270 miliónov dolárov vo forme čistého hmotného majetku, čo ešte viac zvyšuje potenciál pre významnú transakciu aj napriek jej klesajúcej trhovej hodnote.
Zdá sa, že v priebehu minulého týždňa sa objavil biely rytier v podobe Matthewa Browna, ktorý rokoval o tom, že sa s Virgin Orbit dohodne v 11. hodine a údajne do spoločnosti vloží až 200 miliónov dolárov. V priebehu niekoľkých dní sa však rozhovory rozpadli. Spoločnosť pred niekoľkými dňami pokračovala v rokovaniach s ďalším, nemenovaným investorom.
Podľa Hartových štvrtkových slov sa však spoločnosti Virgin Orbit “nepodarilo zabezpečiť financovanie, ktoré by tejto spoločnosti zabezpečilo jasnú cestu”.
A hoci 675 zamestnancov prepustených vo štvrtok má pravdepodobne dobré vyhliadky na zamestnanie, zdá sa, že spoločnosť Virgin Orbit je v súčasnosti odsúdenou na zrejmý bankrot.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, Bloomberg
Facebook komentár