Známy vedec v oblasti umelej inteligencie, ktorý už od začiatku roka 2000 varuje pred nebezpečenstvami tejto technológie, v alarmujúcom článku, ktorý v stredu uverejnil časopis Time uviedol, že by sme ju mali “celú vypnúť”.
Počítačový vedec Eliezer Yudkowsky, ktorý sa od roku 2001 zaoberá umelou všeobecnou inteligenciou, napísal článok v reakcii na otvorený list mnohých významných osobností z technologického sveta, v ktorom vyzval na moratórium pre vývoj umelej inteligencie minimálne na šesť mesiacov.
V liste, ktorý podpísalo 1 125 ľudí vrátane Elona Muska a spoluzakladateľa spoločnosti Apple – Steva Wozniaka, sa požadovalo pozastavenie učenia technológií umelej inteligencie, ktoré sú výkonnejšie ako nedávno spustená technológia OpenAI GPT-4.
Yudkowsyho článok s názvom “Pausing AI Developments Isn’t Enough. We Need to Shut It All Down”, uviedol, že sa zdržal podpísania listu, pretože spomínaný list podceňuje “vážnosť situácie” a žiada “príliš málo pre jej vyriešenie”.
Napísal: “Mnohí špecialisti, ktorí sa zaoberajú touto problematikou, vrátane mňa, očakávajú, že najpravdepodobnejším výsledkom vytvorenia nadľudsky inteligentnej umelej inteligencie za akýchkoľvek súčasných okolností bude, že doslova všetci na Zemi vymrú.”
Vysvetlil, že umelá inteligencia “sa nestará o nás ani v rámci všeobecného vnímania života” a v súčasnosti sme ďaleko od toho, aby sme technike takéto zásady vedeli vôbec vštepovať.
Yudkowsky namiesto toho navrhol zákaz, ktorý by bol “neobmedzený a celosvetový” bez výnimiek pre vlády ako aj armády.
Yudkowsky ďalej uviedol: “Ak spravodajské informácie uvádzajú, že krajina mimo dohody buduje tzv “GPU klastre“, nemali by sme sa báť delostreleckého konfliktu medzi národmi ale skôr porušenia moratória; buďte ochotní zničiť nečestné dátové centrum leteckým úderom.”
Yudkowsky už mnoho rokov vydáva bombastické varovania pred možnými katastrofickými dôsledkami umelej inteligencie. Začiatkom marca ho agentúra Bloomberg označila za “AI Doomera”, pričom autorka Ellen Huetová poznamenala, že pred možnosťou “apokalypsy umelej inteligencie” varuje už dlho.
Spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ Open AI – Sam Altman dokonca na Twitteri napísal, že Yudkowksy “pre urýchlenie všeobecnej umelej inteligencie (AGI) urobil viac ako ktokoľvek iný” a za svoju prácu si zaslúži “Nobelovu cenu mieru”, čo je podľa Huetovej teória, ktorá sa snaží oceniť výskumníka, že jeho varovania pred touto technológiou jej vývoj len urýchlili.
Odkedy spoločnosť OpenAI v novembri uviedla na trh svojho chatbota ChatGPT a ten sa stal najrýchlejšie rastúcou spotrebiteľskou aplikáciou v histórii internetu, Google, Microsoft a ďalší technologickí giganti sa predháňajú v uvádzaní vlastných produktov umelej inteligencie.
Henry Ajder, ktorý je odborníkom na umelú inteligenciu a člen, ktorý pôsobí v európskom poradnom orgáne – Meta Reality Labs, predtým pre Insider poznamenal, že technologické firmy sú uzavreté v “konkurenčnom prostredí pretekov ohľadom zbrojenia” v snahe byť vnímaný ako “prvý líder a iniciátor”, čo môže mať za následok, že obavy týkajúce sa etiky a bezpečnosti v oblasti umelej inteligencie budú prehliadané.
Dokonca aj Altman obavy z umelej inteligencie priznal, keď minulý týždeň v podcaste povedal, že “by bolo bláznivé, keby sme sa tak trochu nebáli, a ja súcitím s ľuďmi, ktorí majú veľké obavy”.
Dodal však, že spoločnosť OpenAI podniká kroky na odstránenie nedostatkov a problémov so svojou technológiou, a uviedol: “Budeme minimalizovať tie zlé a maximalizovať tie dobré.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Time, Bloomberg
Facebook komentár