Cena zlata dnes poobede dosiahla 6-mesačné maximum a analytici sa domnievajú, že rast má v roku 2023 ešte len pred sebou.
Cena spotového zlata v po-obedných hodinách dosiahla maximum tesne pod 1 850 dolármi za trójsku uncu, potom jeho cena zmiernila a obchodovala sa okolo 1 847,92 dolára za uncu. Futures na americké zlato vzrástlo o 1,5 % na 1 854,30 dolárov.
Ceny zlata od začiatku novembra všeobecne rástli, keďže dopyt podporili turbulencie na trhoch, rastúce očakávania recesie a ďalšie nákupy zlata od centrálnych bánk.
Ole Hansen, ktorý je vedúci analytikom pre oblasť komodít v rámci spoločnosti Saxo Bank, poznamenal: „Vo všeobecnosti dohaduje cenovo priaznivý rok 2023 podporovaný recesiou a rizikami ohľadom oceňovania akciového trhu – prípadný vrchol sadzieb centrálnej banky v kombinácii s vyhliadkou na slabší dolár a infláciu, ktorá sa do roka nevráti na očakávanú úroveň pod 3 % – to všetko vedie k podpore cenného kovu.“
Graf ceny zlata za posledných 12 mesiacov – ceny zlata od začiatku novembra stúpali:
“Okrem toho sa zdá, že dedolarizácia, ktorú minulý rok zaznamenalo niekoľko centrálnych bánk, keď zrealizovali nakúp rekordného množstvo zlata, bude pokračovať, čím sa vytvorí podpora pod v rámci trhu.”
Pri pohľade do budúcnosti Hansen navrhol, že kľúčovými udalosťami pre ceny zlata budú stredajší Zápis z posledného zasadnutia americkej centrálnej banky (FED-u) a piatková správa o stave zamestnanosti v USA.
Hansen: „Nad 1 842 dolármi, 50 % korekcia z roku 2022, bude pre zlato testovať tzv. rezistenciu na 1 850 dolároch a ďalej na hodnote 1 878 dolároch.“
Nové historické maximum v roku 2023?
Veľká časť výhľadu globálnych trhov na rok 2023 závisí od trajektórie menovej politiky, keďže centrálne banky zmierňujú agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb z minulého roka v dôsledku spomaľujúceho sa ekonomického rastu a možných recesií.
Ekonómovia sa však rozchádzajú v názore, či to vyvrcholí znížením sadzieb do konca roka 2023, keďže sa očakáva, že inflácia zostane vo väčšine veľkých ekonomík výrazne nad cieľovým rozpätím.
Jednoznačný holubičí (pro-infláčný) postoj zo strany centrálnych bánk v tomto roku by podľa analytikov pravdepodobne mal mať veľké dôsledky na ceny zlata.
Eric Strand, portfólio manažér spoločnosti AuAg v rámci fondu ESG Gold Mining ETF, minulý mesiac uviedol, že rok 2023 prinesie nové historické maximum zlata a začiatok „nového sekulárneho býčieho trhu“ s cenou presahujúcou 2 100 dolárov za uncu.
Strand ďalej uviedol: „Centrálne banky ako skupina, pokračujú od veľkej finančnej krízy v navyšovaní stále väčšieho množstva zlata do svojich rezerv, pričom nový rekord je stanovený na (tretí štvrťrok) 2022.“
„Domnievame sa, že centrálne banky by sa v roku 2023 mali zamerať na zmenu intenzity pre navyšovanie úrokových sadzieb a stanú sa holubičími, čo podnieti výbušný pohyb zlata na ďalšie roky. Preto veríme, že zlato v roku 2023 skončí minimálne o 20 % vyššie, a taktiež odhadujeme, že banícke firmy zlato prekonajú.“
Rastúca trajektória bola potvrdená koncom minulého roka Juergom Kienerom, generálnym riaditeľom a investičným riaditeľom spoločnosti Swiss Asia Capital, ktorý minulý mesiac poznamenal, že súčasné trhové podmienky odzrkadľujú tie z rokov 2001 a 2008.
Kiener koncom decembra uviedol: „V roku 2001 sa trh nepohol len o 20 alebo 30 %, posunul omnoho razantnejšie, to isté v roku 2008, keď sme mali v skutočnosti menší výpredaj na trhu a vracali sa stimuly a zlato sa dostalo zo 600 na 1 800 dolárov v krátkom čase, takže si myslím, že máme veľmi dobrú šancu, že uvidíme veľký posun.“.
“Nebude to len o 10 alebo 20 %, myslím, že môžeme očakávať na pohyb, ktorý skutočne prinesie nové maximá.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj? CNBC
Facebook komentár