Británia dnes schválila svoju prvú novú podzemnú uhoľnú baňu za posledné desaťročia, pre výrobu vysoko znečisťujúceho paliva na použitie pri výrobe ocele, čo je projekt, ktorý podľa kritikov sťaží dosiahnutie klimatických cieľov krajiny.
Uhoľná baňa Woodhouse Colliery, ktorú má vybudovať spoločnosť West Cumbria Mining v severozápadnom Anglicku, sa snaží ťažiť koksovateľné uhlie, ktoré sa používa skôr v oceliarskom priemysle než na výrobu elektriny. Očakáva sa vytvorenie približne 500 pracovných miest.
Projekt, ktorý bol predstavený v roku 2014, zároveň sa stal terčom kritiky zo strany vlastného nezávislého klimatického poradného panelu britskej vlády, ako aj klimatických aktivistov a organizácií vrátane Grety Thunberg a Greenpeace.
Očakáva sa, že väčšina vyprodukovaného uhlia bude exportovaná do Európy. Schvaľovacie dokumenty ukazujú, že sa predpokladá, že viac ako 80 % uhlia, ktoré baňa ročne vyprodukuje, bude po piatich rokoch prevážaných do exportného terminálu na východnom pobreží Anglicka.
Emisie skleníkových plynov zo spaľovania uhlia (napríklad v oceliarni a elektrárňach) sú jediným najväčším prispievateľom ku klimatickým zmenám a odvykanie krajín od uhlia sa považuje za nevyhnutné na dosiahnutie celosvetových klimatických cieľov.
Británia schválila zákony, podľa ktorých musí do roku 2050 znížiť všetky emisie skleníkových plynov na nulu.
Začiatkom tohto roka, predseda britského nezávislého výboru pre zmenu klímy – John Gummer uviedol, že projekt Woodhouse je „absolútne neobhájiteľný“.
Postavenie uhoľnej bane s veľkosťou približne 60 futbalových ihrísk alebo 23 hektárov malo trvať dva roky, s nákladmi odhadovanými v roku 2019 na 165 miliónov libier (201 miliónov dolárov). Prevádzka bane je navrhnutá na 50 rokov.
Keď po piatich rokoch dosiahne maximálnu produkciu, bude zásobovať oceliarov v Británii a západnej Európe a ako aj bude zamestnávať niečo vyše 500 pracovníkov, pričom sa očakáva, že viac ako 80 % z nich bude pri ťažbe uhlia pracovať pod zemou.
Británia, ktorá je považovaná za kolísku priemyselnej revolúcie, kedysi zamestnávala 1,2 milióna ľudí v takmer 3000 baniach. Jej posledná hlbinná baňa bola uzavretá v roku 2015.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár