Celosvetové ceny pšenice v pondelok prudko vzrástli po víkendovom odstúpení Ruska od dohody o vývoze obilia z Čierneho mora.
Decembrová cena kontraktu na pšenicu v rámci Chicago Board of Trade vyskočila o 5,9 % na 8,78 dolárov za bušel po tom, čo predtým dosiahla maximum na hodnote 8,93 dolára za bušel. Ceny kukurice a sóje taktiež vzrástli, ale v menšej miere, pričom futures na kukuricu vzrástli o 1,2 % a futures na sóju o 1,3 %.
K nárastu cien došlo po tom, čo Rusko v sobotu oznámilo, že pozastavuje svoju účasť v tzv. Čiernomorskej obilnej iniciatíve, ktorá umožnila vyvážať životne dôležité poľnohospodárske produkty z niekoľkých ukrajinských prístavov.
Rusko oznámilo, že odstupuje od dohody na dobu neurčitú po tom, čo obvinilo Ukrajinu z „masívneho“ útoku bezpilotných lietadiel na Čiernomorskú flotilu v Sevastopole, nachádzajúcej sa na Kryme.
Ukrajina neoznámila, či je za útok zodpovedná, a prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že odstúpenie Ruska od iniciatívy bolo už „skôr predvídateľné“.
Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí medzitým uviedlo, že Rusko pozastavilo svoju účasť na dohode ohľadom obilia pod „falošnou zámienkou výbuchov, nachádzajúcich sa 220 kilometrov od obilného koridoru“ a že tým zablokovalo „dva milióny ton obilia na 176 plavidlách, nachádzajúcich sa už na mori.”
Zelenskyj a minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba obvinili Rusko, že už v septembri začalo sabotovať dohodu o obilí.
Agentúra CNBC kontaktovala ruské ministerstvo zahraničia so žiadosťou o vyjadrenie. Ruský veľvyslanec v USA – Anatolij Antonov opätoval obvinenia Washingtonu, že Ukrajina zhoršuje celosvetový problém v rámci potravín. Antonov v sobotu pre ruské médiá povedal , že „nerozvážne činy“ Kyjeva spôsobili, že Moskva pozastavila realizáciu dohody o obilninách.
Moskva je od začiatku vojny vo februári obviňovaná zo zbrojenia v rámci kľúčových exportných surovín, akými sú plyn a pšenica, a to v snahe vyvinúť tlak na medzinárodné spoločenstvo a zároveň získať úľavu od sankcií. Moskva to poprela a obvinila Ukrajinu z ohrozovania jej vôd, čím bráni bezpečnému vývozu poľnohospodárskych produktov, ako je pšenica, kukurica a repka, na ktoré sa mnohé krajiny spoliehajú.
Mnohé z lodí s obilím, ktoré opustili Ukrajinu v posledných mesiacoch na základe dohody o obilí, smerovali do európskych aj afrických prístavov.
Ukrajinský prezident v nedeľu večer povedal, že odstúpenie Moskvy od tejto potravinovej iniciatívy, o ktorej sa malo v každom prípade rokovať v novembri, povedie k zhoršeniu celosvetovej potravinovej krízy v afrických krajinách, najmä v Etiópii, ktorým hrozí veľký hladomor.
V nedeľu Zelenskyj poznamenal, že krok Moskvy bol „absolútne očividným zámerom Ruska vrátiť do Afriky a Ázie hrozbu rozsiahleho hladomoru,“ a dodal, že „prístup k jedlu sa tak reálne zhoršil pre viac ako 7 miliónov spotrebiteľov“.
Súvisiace: Cena masla opäť dosiahla historické maximum
“Potraviny musia byť doručované”
Organizácia Spojených národov (OSN) a Turecko, ktoré v júli pomohli Ukrajine a Rusku dosiahnuť dohodu ohľadom agro-komodít, sa v nedeľu usilovali zachrániť iniciatívu a uviedli, že sa s Ukrajinou dohodli na pláne pomoci presunúť 16 plavidiel (12 odchádzajúcich a 4 prichádzajúce), ktoré boli uviaznuté v zavedenom námornom koridore.
Organizácia, ktorá dohliada na vývoz obilia – Spoločné koordinačné centrum, vo vyhlásení v nedeľu dodala, že „aby sa pokračovalo v plnení Iniciatívy, bolo navrhnuté, aby turecké delegácie a delegácie Organizácie Spojených národov zajtra (v pondelok) poskytli 10 inšpekčných tímov s cieľom skontrolovať 40 odchádzajúcich plavidiel.“
Ukrajinská delegácia prijala plán inšpekcií, zatiaľ čo delegácia Ruskej federácie bola informovaná.
Amir Abdulla, koordinátor OSN pre Čiernomorskú potravinovú iniciatívu, v pondelok na Twitteri napísal, že „civilné nákladné lode nikdy nemôžu byť vojenským cieľom ani držané ako rukojemníci. Potraviny musia byť doručované.”
Či sa Rusko podarí presvedčiť, aby sa k dohode opäť pripojilo, nie je isté, hoci v pondelok požiadalo o stretnutie s Bezpečnostnou radou OSN, aby o tejto otázke diskutovali. Francúzsky minister poľnohospodárstva medzitým povedal, že Francúzsko pracuje na tom, aby umožnilo Ukrajine vyvážať zásoby potravín po pozemných cestách cez Poľsko alebo Rumunsko, a nie po čiernomorskej trase, ktorá sa v súčasnosti používa.
Analytici sa zhodujú, že odstúpenie Ruska od dohody neveští nič dobré pre celosvetové ceny potravinových komodít ani inflačných očakávaní.
Podľa Jespera Buhla, analytika spoločnosti Bull Positions, je stiahnutie „poslednou udalosťou odrádzajúcich signálov z Ruska o obnovení dohody o obilnom koridore“, ktoré sa malo uskutočniť 19. novembra.
Buhl v sobotu uviedol, že trhy by mali v nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch očakávať zvýšenú neistotu týkajúcu sa prevádzky ohľadom ukrajinských prístavov, pohybu plavidiel a tokov potravín. Ďalej poznamenal: “To predstavuje vážne negatívne riziko pre predchádzajúci záver týkajúci sa obmedzeného prietokového potenciálu presunov obilia z Ukrajiny.”
“Tieto nevyjasnené otázky budú pravdepodobne pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch, zároveň budú ovplyvnené aj akýmikoľvek materiálnymi zmenami na bojiskách, a navýšia neistotu ohľadom pokračovania súčasnej dohody o obilnom koridore a pokračujúcim tokom obilia z Ukrajiny do zvyšku sveta.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár