Centrálna banka Británie v dnešnom dni oznámila ďalšie opatrenia na zabezpečenie finančnej stability v Spojenom kráľovstve, ktoré stavia na svojej intervencii v rámci trhu s dlhopismi.
Výbor banky pre finančnú stabilitu 28. septembra oznámil dvojtýždňový program núdzového nákupu dlhodobých vládnych dlhopisov Spojeného kráľovstva – známych ako „gilts“, s cieľom obnoviť poriadok na trhoch a chrániť pasívne investičné fondy (LDI) pred hroziacim kolapsom.
Centrálna banka v pondelok oznámila, že zavedie ďalšie opatrenia na zabezpečenie „riadneho konca“ svojej nákupnej schémy na 14. októbra, vrátane zvýšenia veľkosti svojich denných aukcií, aby umožnila rezervu na nákupy „gilts“ pred piatkovým termínom.
Banka v pondelkovom oznámení uviedla: „K dnešnému dňu banka uskutočnila 8 denných aukcií, v ktorých ponúkla finančné prostriedky o objeme až 40 miliárd libier, a uskutočnila nákupy dlhopisov v hodnote približne 5 miliárd libier. Banka je pripravená nasadiť túto nevyužitú kapacitu na zvýšenie maximálneho rozsahu zostávajúcich piatich aukcií nad súčasnú úroveň až 5 miliárd libier, čo sa týka každej aukcii.“
Súvisiace: Centrálna banka Británie: “Penzijné fondy boli hodiny pred katastrofou”
Aukčný limit bude potvrdený každé ráno o 9:00 miestneho času, pričom v pondelok bol stanovený na 10 miliárd libier (11 miliárd dolárov).
Banka spustí aj dočasný rozšírený kolaterálový repo nástroj (TECRF), ktorý bankám umožní zmierniť tlaky na likviditu klientov, ktorí sú do nedávnej volatility trhu taktiež zapletení. Po minulo-mesačnom bezprecedentnom náraste výnosov v rámci portfólií pasívnych investičných fondov LDI (ktoré vlastnia značné množstvo týchto dlhopisov a sú vlastnené prevažne dôchodkovými systémami starších obyvateľov) dostávali výzvy na dodatočné dorovnania od veriteľov.
Výzva na dodatočného dorovnania predstavuje požiadavku maklérov na zvýšenie vlastného imania na účte, keď jeho hodnota klesne pod požadovanú sumu, určenú maklérom.
TECRF umožní bankám vykonávať to, čo banka nazvala „operácie poistenia likvidity“, ktoré potrvajú aj po piatkovom termíne a zmiernia tlaky na prostriedky klientov v rámci pasívnych investičných fondov – LDI.
Banka ďalej uviedla: „V rámci týchto operácií bude banka akceptovať kolaterál akceptovateľný podľa “Sterling Monetary Framework“ (SMF), vrátane indexovo viazaných dlhopisov, a tiež širší rozsah kolaterálu, ako je bežne akceptovateľný podľa SMF, ktorý je prevažne kolaterál firemných dlhopisov.“
Graf: Výnos na britských 30-ročných, 10-ročných a 2-ročných dlhopisoch
Po tretie, banka uviedla, že bude pripravená využívať svoje pravidelné indexované dlhodobé repo operácie počas každého utorka, ktoré účastníkom trhu umožňujú požičiavať si hotovostné rezervy Centrálnej banky na 6 mesiacov, výmenou za menej likvidné aktíva – na ďalšie zmiernenie likviditných tlakov v rámci LDI fondov.
Banka ďalej poznamenala: „Toto stále opatrenie poskytne bankám dodatočnú likviditu proti kolaterálu prípustnému pre SMF, vrátane dlhopisov viazaných na indexy, a tak podporí ich pôžičky voči protistranám LDI.”
„Likvidita je dostupná aj prostredníctvom nových trvalých krátkodobých repo obchodov banky, ktorý bol spustený minulý týždeň a ktorý ponúka neobmedzené množstvo rezerv za bankovú sadzbu, počas každého štvrtku.“
Krátkodobá úľava
Bezprecedentný nárast výnosov v rámci vládnych dlhopisov s označením „gilts“, ktorý prišiel na pozadí kontroverzných vyhlásení novej vlády ohľadom fiškálnej politiky z 23. septembra, viedol k tomu, že zamestnanci Centrálnej banky Británie celú noc z 28. septembra pracovali na spustení záchranného plánu.
Súvisiace: Libanonské banky sa zatvárajú na neurčito, keď na pobočky útočia vkladatelia
Banka v priebehu minulého týždňa odhalila, že niektoré LDI fondy boli hodiny od kolapsu, ktorý mohol nastať už nasledujúce ráno, čo by spôsobilo tzv. šokové vlny do celej ekonomiky Spojeného kráľovstva.
Bob Parker, poradca v spoločnosti CBP Quilvest v dnešnom dni poznamenal, že nové opatrenia by v krátkodobom horizonte pravdepodobne utíšili obavy trhu, ale do roku 2023 zostáva „množstvo veľkých problémov“, z ktorých prvý je ten, že Centrálna Banka Británie bude potrebovať ďalej navyšovať úrokové sadzby.
Dodal: “To má samozrejme dôsledky na výnosy z štátnych dlhopisov, ktoré následne budú mať vplyv na na štrukturálne problém pasívnych investičných fondov – LDI.”
Parker naznačil, že regulačné orgány Spojeného kráľovstva „podcenili“ pákový efekt v rámci týchto pasívnych investičných fondoch, čo ich vystavuje rizikám ohľadom kolaterálu a výzvam na dodatočné dorovnanie, keď výnosy náhle porastú.
Očakáva, že výnosy zo štátnych dlhopisov “”gilt” sa budú v rámci 10-ročnými dlhopisov ďalej zvyšovať. Za posledný mesiac už vzrástli o viac ako 100 bázických bodov.
Parker ďalej uviedol: „Skutočnosť je taká, že stále máme záporné reálne výnosy presahujúce 5 %, pričom inflácia sa bude prinajmenšom v najbližších mesiacoch pohybovať okolo 10 %, a v dôsledku toho… myslím, že inštitucionálny dopyt a maloobchodný dopyt po dlhopisoch “gilt” bude vo veľkej miere tlmený.“
Výnos na 30-ročné štátne dlhopisy Británie v pondelok vzrástli na najvyššiu úroveň od 28. septembra, pričom v tento deň vzrástli o viac ako 8 bázických bodov.
Ministerstvo financií v dnešnom dni oznámilo, že minister financií Kwasi Kwarteng najbližšie predstaví svoj strednodobý fiškálny plán a nezávislé rozpočtové prognózy 31. októbra, čo je dokonca viac ako tri týždne pred pôvodne plánovaným dátumom.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, Bloomberg
Facebook komentár