Skupina Apple v dnešnom dni poznamenala, že svoj hlavný produkt – iPhone 14 vyrába v Indii, pretože americký technologický gigant sa snaží presunúť časť svojej výroby z Číny.
Spoločnosť vo vyhlásení uviedla: „Nový rad modelov iPhone 14 predstavuje prelomové nové technológie a dôležité bezpečnostné funkcie. Sme nadšení, že vyrábame iPhone 14 v Indii.“
Hlavný výrobca iPhonov zo skupiny Apple – Foxconn, produkuje zariadenia vo svojej továrni Sriperumbudur na predmestí indického mesta Čennai.
Gigant z kalifornského mesta Cupertino vyrába iPhony v Indii od roku 2017, ale zvyčajne išlo o staršie modely. Tentokrát s modelom iPhone 14, Apple po prvýkrát vyrábala svoj najnovší model v Indii, tesne pred uvedením zariadenia na trh. Apple svoj najnovší model iPhone 14 predstavila len začiatkom tohto mesiaca.
Najnovšie zariadenia ponúkajú aktualizované kamerové systémy, novú interaktívnu uzamykaciu obrazovku a na modeloch Pro oveľa rýchlejší výkon. Spoločnosť taktiež predstavila nové bezpečnostné prvky, ako je technológia detekcie autonehody a núdzový SOS nástroj.
Firma Apple nebude telefóny vyrobené v Indii predávať len lokálne, ale aj exportovať na iné globálne trhy. Zákazníci v Indii začnú dostávať miestne vyrábané zariadenia v najbližších dňoch.
Analytici banky JPMorgan v tohto mesačnej poznámke uviedli, že Apple do konca roku 2022 do Indie presunie 5 % podiel svojej celosvetovej výroby pre modely iPhone 14. V JPMorgan poznamenali, že Apple by taktiež mohla do roku 2025 v Indii vyrábať 25 % podiel všetkých iPhonov.
India v posledných rokoch prilákala investície od výrobných partnerov skupiny Apple – Foxconn a Wistron tým, že ponúkla lukratívne dotácie, keď sa politické špičky snažia z krajiny urobiť výrobné centrum.Analytici z JP Morgan uviedli, že prítomnosť zahraničných výrobných gigantov spolu s „rozsiahlymi pracovnými zdrojmi a konkurencieschopnými nákladmi na pracovnú silu“ robia z Indie žiadanú lokalitu.
Zameranie spoločnosti Apple na výrobu v Indii zdôrazňuje túžbu technologického gigantu diverzifikovať svoju výrobu mimo Číny a podporiť zákazníkov v Indii, ktorá je v súčasnosti pre spoločnosť zatiaľ malým trhom. Taktiež rastú obavy z rizika väčších konfliktov medzi Čínou a Spojenými štátmi ohľadom Taiwanu.
Apple sa stále vo veľkej miere spolieha na Čínu, pokiaľ ide o väčšinu výroby modelov zariadenia iPhone.
Peking však zotrval na stratégii obmedzenia pohybu ohľadom kontroly ochorenia Covid, aj keď väčšina sveta zvolila stratégiu uvolnenia volného pohybu svojej spoločnosti. Politika nulového výskytu ochorenia Covid narušila výrobu v továrňach po celej Číne, kde prebiehajú obmedzenia, a poukázala na niektoré potenciálne slabé miesta v dodávateľskom reťazci spoločnosti Apple.
India sa snažila podporiť miestnu výrobu elektroniky prostredníctvom stimulov.
Apple sa medzitým snaží zvýšiť predaje v Indii – druhom najväčšom trhu so smartfónmi na svete. Apple počas minulého roka v Indii dosiahla len 3,8% podiel na trhu, keďže konkurenti s nižšími nákladmi na zariadenia ako Samsung a čínsky Xiaomi tu aj naďalej dominujú (podľa Counterpoint Research).
Apple však v druhom štvrťroku tohto roka bola najpredávanejšou značkou v ultra-prémiovom segmente, čo sú telefóny nad 45 000 indických rupií (552 dolárov). Stalo sa tak vďaka silnej dynamike predchádzajúcej generácie modelov iPhone 13.
Cena modelov s označením iPhone 14 začína na úrovni 79 900 rupiách (980 dolárov).
Tarun Pathak, riaditeľ výskumu v spoločnosti Counterpoint Research nakoniec uviedol: „Apple v Indii dosahuje silnú dynamiku. India patrí medzi viac ako 20 krajín na svete, kde sa trend predajov prémiových modelov práve ešte len začal.“
Zdroj. CNBC, Bloomberg
Facebook komentár