EU-sa-rozhodla-pozastavit-vizovu-dohodu-s-Ruskom

Ministri zahraničných vecí sa v najbližšom týždni chystajú podporiť pozastavenie dohody o zjednodušení vízového režimu bloku s Ruskom, v snahe obmedziť počet cestovných povolení vydaných po tom, čo niektoré členské štáty z východu pohrozili, že svoje hranice pre ruských turistov jednostranne zatvoria.

Niektoré krajiny požadovali kolektívnu akciu, aby zabránili bežným Rusom cestovať do EÚ na turistické víza, čo je najnovšou výzvou pre blok, ktorý sa snaží potrestať politické špičky v Moskve za jej inváziu na Ukrajinu a zároveň zachovať jednotu medzi jej 27 členmi.

Krajiny vrátane Českej republiky a Poľska prestali vydávať víza ruským turistom krátko po tom, čo prezident Vladimír Putin vo februári nariadil rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. Odvtedy požadujú, aby Brusel uzákonil úplný zákaz, v súlade s prosbou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Súvisiace: Rusko je pre Čínu už tretím mesiacom najväčším dodávateľom ropy

Iné štáty však aj naďalej udeľovali cestovné doklady, čo Rusom s vízami umožňuje volne cestovať kdekoľvek, v rámci schengenského priestoru.

Pre noviny Financial Times, traja predstavitelia zapojení do rozhovorov uviedli, že ako prvý krok plánujú ministri poskytnúť politickú podporu pozastaveniu dohody o zjednodušení vízového režimu medzi EÚ a Ruskom na dvojdňovom stretnutí v Prahe, ktoré sa začne v utorok.

Vysoký predstaviteľ EÚ zapojený do rozhovorov uviedol: „Je nevhodné, aby sa ruskí turisti prechádzali v našich mestách, ako aj v našich prístavoch,“ … “Musíme vyslať signál ruskému obyvateľstvu, že táto vojna nie je v poriadku a nie je prijateľná.”

Koncom februára boli pozastavené časti dohody z roku 2007, týkajúce sa voľného pohybu vládnych úradníkov a podnikateľov. Širšie pozastavenie by odstránilo preferenčné zaobchádzanie s Rusmi pri podávaní žiadostí o všetky ďalšie víza v rámci EÚ, vyžadovalo by sa viac dokladov, boli by drahšie a výrazne by sa predĺžili čakacie doby.

„Nachádzame sa vo výnimočnej situácii a vyžaduje si výnimočné kroky. Chceme ísť nad rámec pozastavenia zjednodušenia vízového režimu,“ uviedol vysoký predstaviteľ EÚ s tým, že razantnejšie zmeny by mohli byť zavedené do konca roka.

Zatiaľ však neexistuje konsenzus o dodatočných opatreniach, ktoré by Brusel mohol prijať a ktoré by buď znížili počet víz EÚ vydávaných Rusom, alebo úplne zastavili ich vydávanie, ani o návrhoch, ako je rozšírenie akéhokoľvek zákazu na občanov Bieloruska, ktoré Putinovu inváziu podporilo.

Niektoré krajiny vrátane Nemecka pred úplným zákazom vydali varovania. Josep Borrell, hlavný diplomat EÚ, ktorý bude predsedať rokovaniam v Prahe, povedal, že je proti zákazu vydávania všetkých ruských víz, pričom tvrdí, že blok musí byť „selektívnejší“.

Fínsko, Poľsko a pobaltské krajiny, ktoré hraničia s Ruskom, preto navrhli, že sú pripravené prestať povoľovať Rusom s turistickými vízami vstup na ich územia, odvolávajúc sa na výnimky z národnej bezpečnosti schengenskej dohody.

Po pozastavení leteckej dopravy medzi EÚ a Ruskom mnoho ruských turistov využíva tieto krajiny ako tranzitnú cestu do iných destinácií EÚ. Estónska premiérka Kaja Kallas, minulý týždeň povedala, že 30 percent Rusov, ktorí cestujú do EÚ, tak robí cez ich pobaltský štát.

„Teším sa na nájdenie spoločného európskeho riešenia, ako výrazne obmedziť objem ruských turistov do Európy,“ ako poznamenal litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis a označil dohodu medzi 27 krajinami za „najudržateľnejšiu a právne najsprávnejšiu“.

Súvisiace: Kto stále kupuje fosílne palivá z Ruska?

Dodal však: „Ak sa nenájde spoločné riešenie, nevylučujeme regionálnu dohodu medzi krajinami, ktoré sú najviac postihnuté obrovským prílevom ruských turistov zneužívajúcich európsku pohostinnosť.

Krajiny, ktoré sú za úplný zákaz turistiky Rusov navštevovať EÚ, uviedli, že nechcú úplné uzavretie hraníc a že výnimky musia byť zachované z humanitárnych dôvodov, žiadostí o azyl a umožnenia úteku disidentom Putinovho režimu.

Ministri obrany EÚ, ktorí sa v pondelok stretnú v Prahe, budú diskutovať aj o možnostiach potenciálnej tzv. výcvikovej misie pre ukrajinských vojakov riadenej Bruselom.

Borrell minulý týždeň poznamenal, že potenciálne školiace strediská, ktoré nasledujú podobnú iniciatívu Spojeného kráľovstva počas tohto leta, budú sídliť v krajinách EÚ v blízkosti Ukrajiny.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FinancialTimes

Facebook komentár