Cinske-spolocnosti-prechadzaju-na-globalizaciu-top

Niektoré čínske spotrebiteľské značky hľadajú rast v zámorí, na trhoch ako je USA a juhovýchodná Ázia.

Ako príklad sa pozrime na Miniso, predajcu hračiek a výrobkov pre domácnosti so sídlom v čínskej provincií Kuang-tung. Miniso, niekedy nazývané aj čínske Muji, vo februári otvorilo svoj hlavný obchod v newyorskej štvrti SoHo.

Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti – Jack Ye pre agentúru CNBC, na konci júna poznamenal, že hrubá hodnota tovaru (miera tržieb v priebehu času) sa pohybuje okolo 500 000 dolárov mesačne, pričom do decembra pravdepodobne porastie na 1 milión dolárov mesačne.

Ešte dôležitejšie je, že podľa jeho slov, pre priamo prevádzkované obchody v Spojených štátoch je hrubá zisková marža spoločnosti Miniso výrazne nad hodnotou 50 %.

„Ak tu dokážeme získať pevnú oporu a vytvoriť pozitívny toky v rámci podnikania, v USA nebudeme mať celkovo žiadny problém,“ povedal Ye v nedávnom rozhovore pre stanicu CNBC. Jeho cieľom je stať sa prvým celosvetovým maloobchodným predajcom produktov za 10 a menej dolárov.

Predajne Miniso sa začali objavovať v pevninskej Číne takmer pred 10 rokmi, pričom expanzia do zámoria začala v roku 2015, v Singapure. K marcu spoločnosť uviedla, že 37 % z jej 5 113 obchodov sa nachádzalo v zámorí.

Rýchlejší rast mimo Číny

Rovnako ako mnohé podniky, aj Miniso počas pandémie zaznamenali pokles predajov. Viac ako dve tretiny jeho príjmov stále pochádza z Číny. V posledných niekoľkých mesiacoch však údaje ukázali relatívne rýchly nárast na medzinárodnej úrovni, v porovnaní s domácimi hodnotami, čo je výsledkom rôznych účinkov pandémie.

Spoločnosť uviedla, že za deväť mesiacov končiacich 31. marca jej tržby v Číne medziročne vzrástli o 11 % na 5,91 miliardy juanov, oproti 48 % rastu v zahraničí na 1,86 miliardy juanov.

Maloobchodné tržby v Číne od začiatku pandémie v roku 2020 zaostávajú. Pokles na trhu s bývaním tomu jednoznačne nepomohol. Podľa prieskumov Čínskej ľudovej banky sa podiel miestnych k úsporám, namiesto míňania či investovania vyšplhal na najvyššiu hodnotu za posledných 20 rokov.

Graf: Celosvetový predaj čínskych spoločností zaoberajúcich sa produktami pre domácnosti.
Medziročný % rast výnosov v roku 2021
Cinske-spolocnosti-prechadzaju-na-globalizaciu

Charlie Chen, vedúci spotrebiteľského výskumu v spoločnosti China Renaissance, poznamenal: „Expandovanie čínskych spoločností na zámorské trhy bude hlavným trendom v budúcnosti,“ … ″Čína v skutočnosti vstúpila do relatívne “bohatej“ fázy s relatívne vysokým pomerom HDP na obyvateľa.”

Poukázal na to, že v prípade produktov, ako sú klimatizácie, bol prienik medzi vidieckymi domácnosti v roku 2020 na hodnote 73,8 % a ešte vyššia – 149,6 % v mestských oblastiach. China Renaissance očakáva, že tieto miery prinikov sa budú v najbližších rokoch neustále zvyšovať.

Chen ďalej poznamenal: “Existujú veľmi malé hodnoty v rámci navyšovania objemov predajov, ktorý možno v Číne vytvoriť v krátkom čase,” … “Pre tieto spoločnosti zaoberajúce sa klimatizáciou, domácimi spotrebičmi, kde môžu získať viac príjmov, sa potenciál nachádza práve v zámorí.”

Miniso otvorilo svoj prvý hlavný obchod v newyorskej štvrti SoHo v New Yorku, počas februára 2022.

Miniso otvorilo svoj prvý hlavný obchod v newyorskej štvrti SoHo v New Yorku, počas februára 2022.

 

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry je v juhovýchodnej Ázii miera tzv. penetrácie klimatizácií do domácností na hodnote 15 %.

Spoločnosti pre domáce spotrebiče, ako Midea, Hisense a Haier Smart Home sa v posledných rokoch taktiež presadili na trhoch mimo Číny. Firma Haier dokonca v roku 2016 získala jednotku spotrebičov od General Electric za 5,4 miliardy dolárov. Cieľom spočlonosti Hisense je, že do roku 2025 budú zámorské trhy generovať polovicu jej celkových príjmov.

Tieto spoločnosti zaznamenávajú silný rast v zámorí, určite rýchlejší ako v Číne.

Chen ďalej uviedol: „Určite, ak sa (čínske spoločnosti) chcú dostať na zámorské trhy, potrebujú vybudovať svoju značku, zároveň musia bojovať s existujúcimi konkurentmi,“ … „Náklady nebudú nízke. Spočiatku neboli ziskové. Ale oni vedia, že sú vo fáze investovania.”

Podobne, Ye zo spoločnosti Miniso poznamenal, že ich stratégia v USA kombinuje sieť dodávateľského reťazca spoločnosti z Číny, s prácou dizajnérov v New Yorku – takže produkty môžu ísť od návrhov do regálov obchodov, už v priebehu približne troch mesiacov.

Tento proces by podľa jeho vyjadrení mohol trvať šesť mesiacov alebo dokonca rok, ak by dizajnérska firma potrebovala nájsť svoje vlastné továrne.

Uviedol: „V zámorí nám momentálne chýbajú dizajnové nápady vhodné pre miestnych obyvateľov.“ Ďalej uviedol, že firma Miniso plánuje otvoriť svoje vývojové centrum v Severnej Amerike koncom tohto roka a hľadá priestor pre svoje kancelárske priestory v New Yorku.

Júnové expanzie

Iné čínske spoločnosti pokračovali v expanzii do zahraničia aj napriek cestovným obmedzeniam, z dôvodu ochorenia Covid.

Ant Group, finančná technologická firma pridružená ku gigantu Alibaba, v júni oznámila, že vytvorila digitálnu banku v Singapure, po získaní súhlasu od singapurského menového úradu.

V júni, taktiež hračkárska spoločnosť Pop Mart, kótovaná v Hongkongu otestovala “americké vody“ otvorením svojho prvého dočasného sídla neďaleko Los Angeles. Spoločnosť predáva sady zberateľských hračiek – v neoznačených krabiciach. To znamená, že zákazník môže dostať novú hračku na pridanie do zbierky alebo rovnakú hračku, akú si už kúpil.

Podobne ako Miniso, aj obchody Pop Mart sa v čínskych nákupných centrách stali samozrejmosťou. V Universal Beijing Resort sa dokonca nachádza aj obchod Pop Mart.

Problémy s akceptáciou

Uvidí sa, či nedávny rast v zámorí týmto čínskym spoločnostiam vydrží aj v priebehu času.

Z obchodných alebo geopolitických dôvodov mnohé čínske podniky v zahraničí úspech nenašli. Vezmime si neúspech skupiny ZTE pri rozširovaní svojho biznisu so smartfónmi v Amerike, po zavedení sankcií z USA.

Mimoriadne úspešné spoločnosti, ako je spoločnosť s krátkymi videami TikTok, ktorú vlastní spoločnosť ByteDance so sídlom v Pekingu, sa dostali pod tlak americkej vlády, kvôli obavám o bezpečnosť údajov.

Nehovoriac o vnútornej výzve stať sa efektívnou medzinárodnou organizáciou. Správa od stanice CNBC o čínskych technologických spoločnostiach zistila, že obchodná kultúra doma (ktorá zahŕňa intenzívne používanie mandarínčiny a dlhé pracovné hodiny) sa často dostávala do zámoria a odrádzala miestnych zamestnancov od toho, aby v nej zostali.

Ale či už ide o elektromobily alebo domáce spotrebiče, rozhovory s mnohými čínskymi spoločnosťami odhaľujú hlboko zakorenenú, no nevýraznú ambíciu, ktorú pandémia neovplyvnila: stať sa globálnou spoločnosťou.

 

Zdroj: CNBC, WSJ

 

Facebook komentár