Lídri krajín G-7 oznámia zákaz dovozu zlata z Ruska pre nevyprovokovanú inváziu Moskvy na Ukrajinu, ako to v dnešnom oznámení potvrdil americký prezident Joe Biden.
Keď sa lídri stretli v nemeckom Mníchove na najnovšom samite G-7, Biden na Twitteri potvrdil predchádzajúce správy o bezprostrednom zákaze.
V skorých ranných hodinách Biden uviedol: “Spojené štáty uvalili na Putina bezprecedentné sankcie, aby mu odopreli získavanie príjmov, ktoré potrebuje na financovanie vojny proti Ukrajine.”
“G7 spoločne oznámi, že zakážeme dovoz zlata z Ruska, čo predstavuje hlavnú oblasť exportu, ktorý pre Rusko znamená príjmy v objeme desiatok miliárd dolárov.”
The United States has imposed unprecedented costs on Putin to deny him the revenue he needs to fund his war against Ukraine.
Together, the G7 will announce that we will ban the import of Russian gold, a major export that rakes in tens of billions of dollars for Russia.
— President Biden (@POTUS) June 26, 2022
Tento krok by tak bol ďalším k sérii represívnych trestov, ktoré Západ uvalil na Rusko od začiatku jeho vpádu na Ukrajinu, počas 24. februára.
Sankcie majú za cieľ zasiahnuť a poškodiť ekonomiku Ruska a zahŕňajú zákaz alebo obmedzenie dovozu ropy a zemného plynu, ako aj obchodovania s ruskými bankami a jednotlivcami. USA , Kanada a ich európski spojenci sa vo februári dohodli na odstránení kľúčových ruských bánk z medzibankového systému, známeho ako SWIFT , čím sa krajina skutočne oddelila od veľkej časti celosvetového finančného systému.
Podpora obmedzení dovozu zlata
Britská vláda v nedeľu taktiež potvrdila zákaz dovozu zlata z Ruska, pričom uviedla, že sa bude vzťahovať na novo vyťažené zlato a rafinované zlato – s výnimkou zlata, ktoré mohlo pochádzať z Ruska, ale už bolo vyvezené.
Rusko je podľa najnovších údajov Svetovej rady pre zlato druhým najväčším svetovým producentom zlata s približne 10% podielom celosvetovej produkcie. Agentúra Reuters uvádza, že jej držba zlata sa strojnásobila, odkedy v roku 2104 ilegálne anektovala Krym, a táto komodita je dôležitým aktívom pre ruskú centrálnu banku, ktorá aktuálne funguje za veľmi obmedzených podmienok.
Súvisiace:
4 spôsoby, ako sa Rusko snaží dokázať, že dokáže žiť so sankciami
Obchod Číny s Ruskom na vyrovnanie sankcií nebude stačiť: USA
Vysoký predstaviteľ americkej administratívy v nedeľu podľa agentúry Reuters povedal, že zákaz bude oficiálne vyhlásený v utorok a dodal, že „prezident a ďalší vodcovia G-7 budú pokračovať v práci, aby sa Putin voči svojim činom zodpovedal“.
Sila ruského rubľa
Napriek bezprecedentnej úrovni sankcií uvalených na Kremeľ, ruský rubeľ minulý týždeň po februárovom kolapse skutočne dosiahol svoju najsilnejšiu úroveň za posledných 7 rokov.
Ruský rubeľ v stredu dosiahol hodnotu 52,3 za dolár, čo je jeho najsilnejšia úroveň od mája 2015, a jeho prudký nárast Kremeľ uvádza ako „dôkaz“, že západné sankcie nefungujú.
V skutočnosti rubeľ zosilnel natoľko, že ruská centrálna banka aktívne prijíma opatrenia na jeho oslabenie v obave, že to povedie k zníženiu konkurencieschopnosti exportu krajiny.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár