Niektorí investori sa pozerajú na ceny medi ako na ochrancu globálnej ekonomiky. Ak ste jedným z nich, máte dobrý dôvod na obavy.
Čo sa deje: Ceny medi vo štvrtok dosiahli 16-mesačné minimá, keď obchodníci tento kov opúšťajú. Za 2 týždne klesli o viac ako 11 %.
Daniel Ghali, riaditeľ komoditnej stratégie v spoločnosti TD Securities uviedol: „Ceny medi práve začínajú poukazovať na fakt, že celosvetový rast sa spomaľuje.“
Meď sa používa v mnohých stavebných materiáloch vrátane elektrických drôtov a vodovodných potrubí. To znamená, že sa často považuje za ukazovateľ ekonomickej aktivity, pretože dopyt má tendenciu sa zahrievať, keď ekonomika expanduje, a ochladzovať sa, keď sa znižuje. V oblasti burzových obchodníkov je označovaný ako “Dr. Meď” kvôli jeho údajnému talentu na predpovede.
Začiatkom tohto roka, po ruskej invázii na Ukrajinu, cena medi vyletela hore spoločne s ďalšími významnými kovmi. (Skôr ako si niektorí čitatelia pripomenú, že chaos viedol v marci londýnsku burzu kovov k dočasnému zastaveniu obchodovania s niklom.)
Rusko podľa spoločnosti S&P Global predstavuje 4 % celosvetovej produkcie medi a takmer 7 % produkcie niklu. Burzový obchodníci boli nervózni z toho, že by sa ponuka mohla vyčerpať práve v čase, keď sa ekonomické oživenie po pandémii stupňovalo, a začali agresívne hromadiť zásoby.
Teraz, keď je vidno zvyšujúce sa obavy z recesie, ceny smerujú opačným smerom.
Ghali ďalej poznamenal: “Akonáhle tento impulz hromadenia zásob skončil, potom sa globálny dopyt po komoditách opäť začal spájať s reálnou situáciou celosvetového rastu.“
Meď a ekonomika
Prvý pohľad na ostro sledovaný ekonomický ukazovateľ za jún potvrdil, že ekonomická aktivita klesá na nižší rýchlostný stupeň, keďže ceny potravín a palív dosahujú veľmi vysokých úrovní.
Index nákupných manažérov, ktorý vo štvrtok zverejnila spoločnosť S&P Global, zistil, že produkcia súkromného sektora sa v Spojených štátoch tento mesiac „výrazne“ spomalila.
Chris Williamson, hlavný analytik v spoločnosti S&P Global Market Intelligence, uviedol: „Potom, čo sa ekonomika tešila z malému boomu u spotrebiteľov, ktorí sa vracali k míňaniu finančných prostriedkov po uvoľnení pandemických obmedzení, mnohé spoločnosti poskytujúce služby teraz vidia, ako domácnosti čoraz viac zápasia s rastúcimi životnými nákladmi, pričom podobný pokles objednávok zaznamenali aj výrobcovia menej podstatného tovaru.“
Podniky sú taktiež oveľa viac vystrašené ohľadom výhľadu, keďže Federálny rezervný systém agresívne zvyšuje úrokové sadzby, v snahe obmedziť zvyšovanie cien.
Williamson ďalej poznamenal: “Podnikateľská dôvera je teraz na úrovni, ktorá by zvyčajne predznamenala hospodársky pokles, čo zvyšuje riziko recesie.”
V Európe rast v mesiaci jún klesol na 16-mesačné minimum, presnejšie podľa údajov PMI pre 19 krajín, ktoré používajú euro.
A Čína, ktorá bola kľúčovým motorom celosvetového rastu, stále zápasí s následnými otrasmi spôsobenými obmedzeniami z dôvodu ochorenia Covid a následkami v rámci prepadu trhu s nehnuteľnosťami. Ekonomika krajiny v máji vykázala určité známky zlepšenia, avšak maloobchodné tržby klesajú už tretí mesiac po sebe.
Načasovanie poklesu cien
Darwei Kung, ktorý je portfóliový manažér pre oblasť komodít v spoločnosti DWS poznamenal: “Očakáva sa, že rast v Číne sa koncom tohto roka zrýchli a ceny medi a iných základných jedál by sa v tom bode mali vrátiť späť,“ … “Len nie je jasné, kedy tá chvíľa nastane.“
Kung uviedol: “Vrátia sa nižšie úrovne, je to len otázka načasovania.”
Ceny by medzitým mohli zvýšiť tempo poklesu, keďže obavy o ekonomiku pretrvávajú.
Ghali nakoniec poznamenal: “V strednodobom horizonte majú ceny medi väčší priestor na pokles, najmä keď zvažujeme prepad do recesie.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj. CNBC
Facebook komentár