Rusko sa pre Čínu stalo najväčším dodávateľom ropy, pretože uprostred sankcií za ukrajinskú vojnu, tento štát sa snažil predávať zľavnenú ropu práve Pekingu.
Dovoz ruskej ropy v mesiaci máj medziročne vzrástol o 55 % na rekordnú úroveň, čím vytlačil Saudskú Arábiu, ktorá bola pre Čínu doteraz najväčším dodávateľom.
Čína zintenzívnila nákupy ruskej ropy napriek tomu, že dopyt tlmili obmedzenia ohľadom pandémie COVID a spomaľujúca sa ekonomika.
Vo februári Čína a Rusko vyhlásili, že ich priateľstvo nemá „bez hraníc“ .
A čínske spoločnosti, vrátane štátneho rafinérskeho gigantu Sinopec a štátom riadenej ropnej skupiny Zhenhua Oil, v posledných mesiacoch zvýšili svoje nákupy ruskej ropy po tom, čo im boli ponúknuté výrazné zľavy, keďže kupujúci v Európe a USA sa vyhýbali ruskej energii, v súlade so sankciami za jej vojnu proti Ukrajine.
Dovoz ruskej ropy do Číny, ktorý zahŕňa dodávky čerpané cez východo-sibírsky tichooceánsky plynovod a zásielok po mori, minulý mesiac podľa údajov čínskej Generálnej colnej správy dosiahol celkový objem takmer 8,42 milióna ton.
To posunulo Saudskú Arábiu (bývalý najväčší zdroj ropy Číny) na druhé miesto so 7,82 miliónmi ton.
V marci USA a Veľká Británia uviedli, že zakážu dovoz ruskej ropy, zatiaľ čo Európska únia pracuje na ukončení svojej závislosti od ruského plynu, keďže Západ zintenzívňuje ekonomickú reakciu na inváziu na Ukrajinu.
Keďže ceny pohonných hmôt sú vysoké, nie sú to len motoristi, ktorí tankujú, keď zbadajú výhodný obchod. Nie je to ani len Čína, ktorá využila tieto zľavnené ponuky Ruska, keďže Rusko sa snaží získať nových odberateľov; India taktiež pristúpila k zvýšeniu objemu nákupov.
To spolu s prudko rastúcimi nákladmi na surovú ropu pomohlo Rusku reálne navýšiť príjmy, bezprostredne po jeho invázii na Ukrajinu.
A zhruba na každých 10 barelov ruskej ropy, ktoré Čína zvyčajne kúpila pred vojnou, Spojené kráľovstvo a USA kúpili len jeden. Moskva sa možno nebude príliš snažiť zaplniť aspoň časť medzery, keďže tieto dva národy zamerali svoju pozornosť práve na tento štát.
Avšak zisky z ropy v Rusku už začali klesať a to sa bude len zintenzívňovať, keď sa ostatné európske národy vrhnú na alternatívne zdroje energie.
Medzitým zástupca ukrajinského ministra obchodu dôrazne varuje tých, ktorí sa rozhodnú nakupovať väčšie objemy od Ruska. Taras Kachka pre BBC poznamenal, že Moskva sa tak „vyzbrojí od kohokoľvek“, dokonca použije ich závislosť ako prostriedok na manipuláciu a prinútenie krajín, aby sa snažili o nákup. Ale keďže sa v náročnom období usilujú o (relatívnu) dohodu, za týmto varovaním je to, že tí, ktorí prenesú svoj dopyt na Rusko, môžu sa zdať pre svet “toxickí“.
Americký prezident Joe Biden vtedy uviedol, že cieľom tohto kroku je zásah “hlavnej tepny ruskej ekonomiky”.
Vývoz energetických surovín je pre Rusko životne dôležitým zdrojom príjmov, ale tento krok pravdepodobne ovplyvní aj západných spotrebiteľov.
V priebehu minulého týždňa správa organizácie Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA) uviedla, že Rusko zarobilo takmer 100 miliárd dolárov (82 miliárd libier) na príjmoch z vývozu fosílnych palív, počas prvých 100 dní po invázii krajiny na Ukrajinu, a to aj napriek poklesu májového vývozu.
Súvisiace:
Rusko denne stojí vojna na Ukrajine odhadovaných $900 mil.
Ukončenie závislosti EÚ od ruských energií bude stáť € 300 miliárd
Európska únia tvorila 61 % podiel tohto dovozu, v hodnote približne 59 miliárd dolárov.
Celkovo vývoz ruskej ropy a plynu klesá a príjmy Moskvy z predaja energií sa tiež znížili z marcového maxima, ktoré bolo výrazne nad hodnotou 1 miliardy dolárov na deň.
Príjmy však počas prvých 100 dní stále prevyšovali náklady na ukrajinskú vojnu, pričom CREA odhaduje, že Rusko vynakladá na inváziu približne 876 miliónov dolárov denne.
Pondelkové údaje taktiež ukázali, že Čína v priebehu minulého mesiaca doviezla 260 000 ton ropy z Iránu, čo je už tretie dodanie iránskej ropy od minulého decembra.
Čína pokračovala v nákupe iránskej ropy napriek americkým sankciám voči Teheránu.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, BBC
Facebook komentár